Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Заняття 5





ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ ІЗ ЗАПОЗИЧАННЯ КОШТІВ

План практичного заняття

1. Операції з рефінансування НБУ комерційних банків

2. Операції прямого та зворотного репо

3. Особливості та порядок надання стимулюючого та стабілізаційного кредитів

 

5.2. Термінологічний словник

Кількісний тендер – тендер, на якому Національний банк наперед установлює ціну (процентну ставку), за якою банки можуть одержати кредити рефінансування або розмістити в Національному банку кошти.

Кредит овернайт – кредит, який наданий банку Національним банком за оголошеною процентною ставкою через постійно діючу лінію рефінансування на термін до наступнго робочого дня.

Операція зворотного репо – це депозитна операція, що ґрунтується на двосторонньому договорі між Національним банком та банком про продаж Національним банком зі свого портфеля державних облігацій України з одночасним зобов’язанням зворотного їх викупу в банків за обумовленою в договорі ціною та на обумовлену дату.

Операція прямого репо – це кредитна операція, що грунтується на двосторонному договорі між Національним банком та банком про купівлю Національним банком державних облігацій України з портфеля банку або банківських металів (перша частина договору репо) з подальшим зобовязанням банку викупити державні облігації України або банківські метали (друга частина договору репо) за обумовленою ціною на обумовлену дату.

Рефінансування банків – операції з надання банкам кредитів у встановленому Національним банком порядку.

Стабілізаційний кредит – кредит рефінансування, який надається банку для підтримки ліквідності в разі реальної загрози стабільності його роботи.

Стимулюючий кредит – кредит, який надається банку для підтримки ліквідності з метою відновлення процесу кредитування вітчизняного товаровиробника, що має пріоритетне значення для забезпечення виходу економіки України на докризові параметри та включений до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, визначеного Кабінетом Міністрів України.

 

5.3. Навчальні завдання

5.3.1. Ситуаційні завдання

1. Комерційний банк з метою кредитування національного товаровиробника планує отримати від НБУ стимулюючий кредит. Чи погодиться Нацбанк видати стимулюючий кредит, якщо інвестиційний проект включає наступні умови: 1) фінансування кредитного проекту у повному обсязі здійснюється за рахунок коштів НБУ, наданих комерційному банку у формі стимулюючого кредиту у національній валюті; 2) позичальник має бізнес-план, проте немає документально підтверджених прогнозних розрахунків грошових потоків, що свідчать про спроможність забезпечити фінансування кредитного проекту, обслуговування та своєчасного повернення кредиту в повному обсязі; 3) позичальник має прострочену заборгованість більше року перед Пенсійним фондом України; 4) розмір забезпечення становить 200 % від суми кредиту та процентів за користування ним.

2. НБУ проводить процентний тендер для підтримання ліквідності комерційних банків. Банк “А” запропонував відсоткову ставку 9,5 %, банк “Б” запропонував відсоткову ставку 15,5 %, а банк “В” – 23,3 %. В якій послідовності НБУ надасть кредити рефінансування комерційним банкам, якщо облікова ставка НБУ складає 10,75 %?

3. Чи отримає комерційний банк кредит рефінансування від НБУ, якщо строк діяльності комерційного банку становить 2 роки після отримання ліцензії НБУ на здійснення банківських операцій і відповідного письмового дозволу; банк не має активів, які можуть бути прийняті НБУ у заставу; банк несвоєчасно здійснює погашення одержаних від НБУ кредитів, проте на звітну дату оцінений як платоспроможний?

 

5.3.2. Тестові завдання

1. Операції з надання банкам кредитів у встановленому НБУ порядку мають загальну назву:

а) рефінансування; б) операції зворотного РЕПО; в) операції з обов’язкового резервування; г) стабілізаційні кредити.

2. Тендер, на якому НБУ наперед установлює ціну (процентну ставку), за якою банки можуть одержати кредити рефінансування або розмістити і НБУ кошти – це:

а) процентний тендер;

б) кількісний тендер;

в) стандартний тендер;

г) всі відповіді правильні.

3. Депозитна операція, що ґрунтується на двосторонньому договорі між НБУ та банком про продаж Нацбанком зі свого портфеля державних облігацій України з одночасним зобов’язанням зворотного їх викупу в банків за обумовленою в договорі ціною та на обумовлену дату – це:

а) кредит “овернайт”;

б) стабілізаційний кредит;

в) операції прямого РЕПО;

г) операції зворотного РЕПО.

4. Кредитна операція, що ґрунтується на двосторонньому договорі між НБУ та банком про купівлю Нацбанком державних облігацій України з портфеля банку або банківських металів з подальшим зобов’язанням банку зворотного їх викупу в НБУ за обумовленою в договорі ціною та на обумовлену дату – це:

а) кредит “овернайт”;

б) стабілізаційний кредит;

в) операції прямого РЕПО;

г) операції зворотного РЕПО.

5. Кредит рефінансування, який надається банку для підтримки ліквідності в разі реальної загрози стабільності його роботи:

а) кредит “овернайт”;

б) стабілізаційний кредит;

в) стимулюючий кредит;

г) операції зворотного РЕПО.

6. Кредит, який надається банку для підтримки ліквідності з метою відновлення процесу кредитування вітчизняного товаровиробника, що має пріоритетне значення для забезпечення виходу економіки України на докризові параметри – це:

а) кредит “овернайт”;

б) стабілізаційний кредит;

в) операції прямого РЕПО;

г) стимулюючий кредит.

7. Рефінансування банків строком до 90 днів здійснюється шляхом:

а) відкриття кредитної лінії;

б) проведення кількісного тендера;

в) проведення процентного тендера;

г).проведення кількісного або процентного тендера.

8. У забезпечення кредитів рефінансування не приймаються:

а) державні облігації України;

б) депозитні сертифікати;

в) грошові кошти та основні засоби банку;

г).звичайні іпотечні облігації.

9. Яка форма рефінансування комерційних банків найчастіше використовується в Україні?

а) кредити “овернайт”, надані через постійно діючу лінію рефінансування;

б) кредити рефінансування, надані шляхом проведення тендера;

в) операції прямого РЕПО;

г) стабілізаційний кредит.

10. Кредит, який наданий банку Нацбанком за оголошеною процентною ставкою через постійно діючу лінію рефінансування на термін до наступного робочого дня – це:

а) кредит “овернайт”;

б) кредит рефінансування, надані шляхом проведення тендера;

в) операція прямого РЕПО;

г) стабілізаційний кредит.

11. зобовязання банку поділяються на:

а) депозити та кредити; б) залучені та позикові; в) внутрішні та зовнішні; г) всі відповіді правильні; д) немає правильної відповіді.

12. Операції з РЕПО поділяються:

а) зворотні та прямі;

б) відкриті та закриті;

в) відкличні та безвідкличні.

13. Кредити “овернайт” поділяються на:

а) зворотні та прямі;

б) відкриті та закриті;

в) відкличні та безвідкличні;

г) бланкові та забезпечені.

14. Забезпеченням за кредитом “овернайт”можуть бути:

а) державні облігації України внутрішньої та зовнішньої позики та депозитні сертифікати; б) державні облігації внутрішньої позики України та депозитні сертифікати; в) державні облігації зовнішньої позики України та депозитні сертифікати; г) основні засоби та грошові кошти банку, д) облігації підприємств та грошові кошти банку; е) всі відповіді вірні.

15. Під забезпечення кредиту рефінансування банк може надати оформлену відповідно до законодавства гарантію іншого банку-резидента, строк дії якої має перевищувати строк повернення кредиту на:

а) 10 днів; б) 15 днів; в) 20 днів; г) 25 днів.

16. До класу “А” можуть бути віднесені банки:

а) іпотечний банк; б) державний банк; в) депозитний банк; г) інвестиційний банк.

18. Стабілізаційний кредит надається на строк:

а) до 10 років; б) до 3 років; в) до 2 років; г) до 1 року; д) до 6 місяців.

19. Стимулюючий кредит може надаватися банку, віднесеному до класу:

а) не нижче “А”; б) не нижче “Б”; в) не нижче “В”; г) не нижче “Г”; д) незалежно від класу.

20. Стимулюючий кредит надається на строк:

а) до 5 років; б) 5 років; в) до 5 років, але не більше строку, передбаченого кредитним проектом; г) більше 5 років; д) на будь-який термін.

 

5.4. Теми рефератів

1. Форми запозичення коштів банками.

2. Особливості міжбанківського кредитування.

3. Порядок емісії банківських облігацій.

 

5.5. Програмні питання для самостійного вивчення теми.

Особливості запозичання коштів за допомогою емісії облігацій. Організація запозичень на міжбанківському ринку. Особливості та порядок надання стабілізаційного та стимулюючого кредитів.

 

5.6. Рекомендована література:

1. Положення НБУ “Про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття філій, представництв, відділень” від 31.08.2001 р., № 375 // zakon.rada.gov.ua

2..Положення НБУ “Про регулювання Національним банком України ліквідності банків України” від 30.04.2009, N 259 // zakon.rada.gov.ua

3. Положення НБУ “Про рефінансування та надання Національним банком України кредитів банкам України з метою стимулювання кредитування економіки України на період її виходу на докризові параметри” від 04.02.2010, № 47 // zakon.rada.gov.ua

4. Банківські операції: Підручник. - 3-тє вид., перероб. і доп. / А.М. Мороз, М.І. Савлук, М.Ф. Пуховкіна та ін.; За заг. ред.А.М. Мороза. - К.: КНЕУ, 2008. – 608 с.

5. Васюренко О.В. Банківські операції: Навч. посібник / О.В. Васюренко – К.: 2005. - 243с.

6. Буковинський С. Досвід використання інструментів рефінансування в монетарній Європейського центрального банку / С. Буковинський, В. Корнівська // Вісник НБУ. – 2010. – № 3. – С. 7.

7. Бурденко І. Класифікація випущених фінансових інструментів: фінансове зобов’язання чи інструмент капіталу / І. Бурденко // Вісник НБУ. – 2010. – № 3. – С. 27.

8. Лис І. Удосконалення управління ліквідністю банку в умовах світової фінансової кризи / І. Лис // Банківська справа. – 2009. – № 4. – С. 19-25.

9. Мещеряков А.А. Формування та використання ресурсної бази банку / А.А. Мещеряков // Фінаси України. – 2006. – № 3. – С. 89.

10. Міщенко С.В. Проблеми забезпеченн ліквідності банків на основі використання механізмів рефінансування / С.В. Міщенко // Фінанси України. – 2009. – № 7. – С. 75-88.

 

 







Дата добавления: 2015-10-15; просмотров: 905. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...


Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...


Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Принципы резекции желудка по типу Бильрот 1, Бильрот 2; операция Гофмейстера-Финстерера. Гастрэктомия Резекция желудка – удаление части желудка: а) дистальная – удаляют 2/3 желудка б) проксимальная – удаляют 95% желудка. Показания...

Ваготомия. Дренирующие операции Ваготомия – денервация зон желудка, секретирующих соляную кислоту, путем пересечения блуждающих нервов или их ветвей...

Билиодигестивные анастомозы Показания для наложения билиодигестивных анастомозов: 1. нарушения проходимости терминального отдела холедоха при доброкачественной патологии (стенозы и стриктуры холедоха) 2. опухоли большого дуоденального сосочка...

Типовые примеры и методы их решения. Пример 2.5.1. На вклад начисляются сложные проценты: а) ежегодно; б) ежеквартально; в) ежемесячно Пример 2.5.1. На вклад начисляются сложные проценты: а) ежегодно; б) ежеквартально; в) ежемесячно. Какова должна быть годовая номинальная процентная ставка...

Выработка навыка зеркального письма (динамический стереотип) Цель работы: Проследить особенности образования любого навыка (динамического стереотипа) на примере выработки навыка зеркального письма...

Словарная работа в детском саду Словарная работа в детском саду — это планомерное расширение активного словаря детей за счет незнакомых или трудных слов, которое идет одновременно с ознакомлением с окружающей действительностью, воспитанием правильного отношения к окружающему...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия