Маркірувальні машини
Машини для маркірування покрить і обстановки (маркировочные машини) призначені для нанесення ліній розмітки дорожніх і аеродромних покрить, позначення злітно-посадочних смуг, рулежных доріжок, місць стоянок і перонів, а також для фарбування елементів обстановки. Маркировочные машини застосовують для розмітки попередньо очищених, сухих асфальто- і цементно-бетонних покрить в умовах помірного клімату при температурі повітря від 5 до 40 °С. В даний час випускають маркировочные причіпні, використовувані при малих обсягах робіт, і самохідні машини, змонтовані на колісному тракторному або автомобільному шасі. По типі розмічальних матеріалів і способові нанесення розмітки найбільш поширені машини, що працюють на лакофарбових і термопластичных матеріалах. Основний принцип дії таких машин (малюнок 57, а) полягає в розпиленні барвного матеріалу форсункою (краскораспылителем) під дією стиснутого повітря. Стиснене повітря подається компресором у ресивер, з якого через масловлагоотделитель по системі трубопроводів і розподільні крани надходить у баки для фарби, у бак для розчинника, до форсунки, а також до выносному пистолету-краскораспределителю. Машини для нанесення розмітки термопластичной масою (малюнок 57, б) працюють так. Матеріал для нанесення розмічальних ліній розігрівається в спеціальних казанах до температури плинності і самопливом надходить до робочого органа. Робочий орган (маркер, розташований під платформою машини з лівої сторони) призначений для нанесення термопластика на покриття. Він являє собою невелику ємність із заслінкою, що відкривається гідроциліндром. Для забезпечення встановленої температури термопластика в порожніх стінках маркера циркулює індустріальна олія, розігріте в казанах газовою системою підігріву. Інше устаткування маркировочных машин не залежить від способу нанесення розмічального складу на покриття і тому принципових конструктивних розходжень не має. Для орієнтування маркировочной машини при русі її по заздалегідь розміченій лінії служить візирний пристрій, установлюване на бампері автомобіля. Візирний пристрій складається з двох телескопічних штанг, опорного колеса і візира. Телескопічне з'єднання штанг дозволяє встановлювати опорне колесо з візиром у будь-якій крапці, зручної для водія. У транспортному положенні візирний пристрій піднімають і закріплюють на бампері. Обслуговуючий персонал самохідних маркировочных машин складається з двох чоловік: водія й оператора. Робоче місце оператора розташоване в задній частині автомобільної платформи й обладнано пультом, на якому змонтовані контрольно-вимірювальні прилади й органи керування маркером.
а — лакофарбовими сполуками; б — термопластичной масою; 1 — візирний пристрій; 2 — базовий автомобіль; 3 — резервуар для розмічального матеріалу; 4 — пульт керування; 5 — програмний блок; 6 — тент; 7 — платформа; 8 — робочий орган; 9 — ресивер; 10 — компресор; 11 — система теплоносія; 12 — шухляда з газовими балонами. Рисунок 57 Машини для нанесення розмітки
Процес розмітки здійснюється автоматично. Блок автоматичного керування форсунками або заслінкою маркера розташований на пульті оператора і дозволяє набирати кожну з типових програм розмітки. Підйом робочого устаткування в транспортне й опускання в робоче положення відбувається за допомогою гидро-или пневмоцилиндра, укріпленого на рамі автомобіля. Продуктивність маркировочных машин визначається робочою швидкістю руху автомобіля при нанесенні розмічальних ліній ((== 0, 556–6, 944 м/с) і залежить від характеру розмітки, сполуки розмічального матеріалу і способу його нанесення на покриття.
Лекція 18
|