Класифікація і призначення машин, застосовуваних для ремонту дорожніх покрить. Машини й устаткування для руйнування покрить
Під поняттям «ремонт покрить» мають на увазі комплекс робіт з невідкладного і попереджувального усунення залишкових деформацій, виправленню дрібних руйнувань, відновленню покриття і поліпшенню експлуатаційних властивостей всіх елементів покриття і споруджень. До складу ремонтних робіт входять: закладення тріщин, відновлення выкрошившейся поверхні, усунення валів, бугрів, зрушень, осідань і проламів, закладення вибоїв і раковин. Машини й устаткування для ремонту покрить класифікують по призначенню, принципові дії і конструкції. До числа основних засобів механізації, застосовуваних при ремонті твердих покрить, відносяться ремонтери, машини й устаткування для руйнування покрить, машини для розігріву асфальтобетонних покрить, заливальники тріщин, компресори і пневмоинструмент. Машини для ремонту покрить бувають самохідні, змонтовані на базі автомобіля або колісного трактора, або причіпні. Ці машини сезонного використання, оскільки ряд операцій по ремонті покрить може проводитися лише при температурі навколишнього середовища не нижче +5 °С; у зимовий час вони підлягають консервації. Склад устаткування для ремонту покрить залежить від типу покриття і способу усунення дефектів. Існують два основних технологічних способи ремонту чорних і асфальтобетонних покрить: 1) традиційний, що передбачає розігрів матеріалу покриття, зрізання нерівностей, ремонт ям, заливання тріщин і ін.; 2) більш перспективний, що передбачає попередній розігрів дефектного шару покриття інфрачервоними променями з наступною його механічною обробкою. Для ремонту покрить першим способом використовують дорожні ремонтери. Ремонт покрить другим способом виробляється за допомогою так званих машин для терморегенерации. При ремонті цементно-бетонних покрить застосовують силові установки з набором пневмоинструмента, нарізувачі і заливальники швів, моторні ковзанки, піднімальні крани, автонавантажувачі і т.д.
При ремонті твердих покрить виникає необхідність попереднього руйнування ушкоджених ділянок. Для цього застосовують ручні машини ударної дії, рыхлители, бетоноломы, нарізувачі швів.
1 — платформа самохідного шасі; 2 — ресивер; 3 — шухляда для ручних машин і інструмента; 4 — компресор; 5 — пульт керування; 6 — трансмісія; 7 — генератор Рисунок 66 – Самохідна установка для ремонту покрить Ручні пневмо- і електромашини для руйнування покрить входять у комплект силових установок, що серійно випускаються промисловістю, (рисунок 66), що бувають самохідними, змонтованими на базі самохідного шасі, і причіпними. Спеціальне устаткування силової установки включає зварену платформу, установлювану на рамі базового шасі, ресивер, компресор, генератор і шухляда з ручними машинами й інструментом. Компресор, встановлений усередині платформи і з'єднаний з ресивером, подає стиснене повітря в пневмоинструмент. Знизу під платформою до рами шасі на кронштейнах прикріплений генератор. Привод генератора і компресора — від основного двигуна через карданний вал, кулачковую муфту і клиноременную передачу. В інструментальній шухляді розміщені рукави і ручні машини; відбійний пневматичний молоток (або пневматичний брухт), поверхневий вібратор, свердлильна електрична машина й ін. Для руйнування твердих покрить невеликої товщини і на відносно малих по площі ділянках застосовують пневматичний молоток і пневматичний брухт. При великих обсягах робіт для руйнування покрить використовують спеціалізовані машини — бетоноломы і рыхлители. Відбійний пневматичний молоток має ударну потужність до 1, 2 квт. Пристрій і принципи дії пневматичного молотка і пневмолома аналогічні, але пневматичний брухт має більш високими ударну потужність і енергію удару. Пневмолом (рисунок 67) складається з циліндричного корпуса, рукоятки і ковпак із закріпленим у ньому наконечником. У стовбурі металевого корпуса рухливо розміщений поршень-ударник, що під дією стиснутого повітря, що надходить через розподільний пристрій, рухається з великою швидкістю в нижню частину корпуса і завдає удару по хвостовику наконечника. Повітророзподільний пристрій направляє стиснене повітря по черзі у верхню і нижню порожнини циліндра, змушуючи поршень-ударник робити зворотно-поступальний рух. Відпрацьоване повітря віддаляється через радіальні отвори в стовбурі і глушитель. Глушитель призначений для зниження шуму. Рукоять пневмолома з'єднана зі стовбуром амортизаційною пружиною, що служить для зниження навантажень на руки оператора.
1 — корпус; 2 — ударник; 3 — склянка; 4 — повітророзподільний пристрій; 5 — клапан; 6 — рукоятка; 7 — амортизаційна пружина; 8 — клин; 9 — штовхальник; 10 — глушитель; 11 — ковпак Рисунок 67 – Пневматичний брухт
Найбільш широке застосування знайшли машини, робочий орган яких являє собою могутній пневматичний або гідравлічний молот-ударник, що робить зворотно-поступальний рух по спеціальних напрямних. Зварену раму з направляючими і молот-ударник випускають як начіпне устаткування до колісних тракторів, автомобілям, екскаваторам. Ефективність руйнування покриття залежить від його типу і товщини шару, що руйнується, виду застосовуваних засобів механізації і способу руйнування. Розрізняють три варіанти руйнування покрить: з нанесенням ударів послідовно, у шаховому порядку і паралельно. Найкращий варіант вибирають відповідно до типу покриття і формою ділянки.
Лекція 20
|