Його балансу
Кредитоспроможність – це здатність підприємства своєчасно і повністю розраховуватися за своїми боргами. Під час аналізу кредитоспроможності виконуються розрахунки ліквідності активів підприємства і ліквідності його балансу. Ліквідність активів – це величина, яка зворотна часу, що необхідний для перетворення активів у гроші. Чим менший час, який витрачається на перетворення активів у гроші, тим більша ліквідність. Ліквідність балансу – це рівень покриття зобов’язань підприємства його активами, термін перетворення яких в гроші відповідає терміну погашення зобов’язань. Ліквідність балансу досягається шляхом встановлення рівноваги між зобов’язаннями підприємства і його активами. Практичний бік аналізу ліквідності балансу міститься у співставленні коштів за активом із зобов’язаннями за пасивом. Для зручності співставлення активів і пасивів підприємства показники балансу групуються у відповідності з наступними правилами: 1. Активи повинні групуватися за рівнем їх ліквідності та бути розташовані у порядку її зменшення. 2. Пасиви повинні групуватися за термінами їх сплати і бути розташовані у порядку їх зростання. Активи підприємства в залежності від швидкості їх перетворення у гроші поділяються на чотири групи. Найбільш ліквідні активи (А Швидко реалізуємі активи (А Повільно реалізуємі активи (А Важко реалізуємі активи (А Зобов’язання підприємства (статті пасиву балансу) також групуються у чотири групи і розташовуються в цих групах в залежності від терміновості їх оплати. Найбільш термінові зобов’язання (П Короткострокові пасиви (П Довгострокові пасиви (П Постійні пасиви (П Щоб визначити ліквідність балансу, необхідно співставити виконані розрахунки вищенаведених груп активів і пасивів. Баланс вважається ліквідним за умови наступних співвідношень:
А
Порівняння першої і другої групи активів з першими двома групами пасивів показує поточну ліквідність, тобто платоспроможність або неплатоспроможність підприємства в найближчий до моменту проведення аналізу час. Порівняння третьої групи активів і пасивів характеризує перспективну ліквідність, тобто прогноз платоспроможності підприємства. Характеристика ліквідності підприємства доповнюється з допомогою наступних фінансових коефіцієнтів. Коефіцієнт абсолютної ліквідності – відношення найбільш ліквідних активів до суми найбільш термінових зобов’язань і короткострокових пасивів (сума кредиторської заборгованості та корострокових кредитів):
де В – грошові кошти плюс короткострокові фінансові інвестиції. Нормальне значення цього коефіцієнту знаходиться в межах 0, 2 Коефіцієнт показує, яка частина поточної заборгованості може бути погашена в найближчий до моменту складання балансу час. Коефіцієнт покриття або поточної ліквідності – відношення всіх оборотних коштів (за мінусом витрат майбутніх періодів) до суми термінових зобов’язань: Кп.л. = де За нормальний рівень цього коефіцієнту приймається Кп.л. Коефіцієнт показує, в якій мірі поточні активи покривають короткострокові зобов’язання.
|