Попередня (загальна) оцінка фінансового стану підприємства
Попередня (загальна) оцінка фінансового стану підприємства передбачає загальну характеристику фінансових показників підприємства, визначення їх динаміки та відхилення за звітний період. Аналіз починається з визначення за даними бухгалтерського обліку таких основних фінансових показників: - вартість майна підприємства – виражається розміром показника підсумку балансу; - вартість основних коштів – виражається підсумковим рядком I розділу активу бухгалтерського балансу; - величина оборотних коштів (обігових коштів) – виражається сумою підсумкових рядків II і III розділів активу балансу; - величина власних коштів – виражається підсумковим рядком першого розділу пасиву балансу; - величина запозичених коштів – виражається сумою показників балансу, які відображають довгострокові та короткострокові кредити і позики. З метою визначення змін фінансових показників підприємства за звітний період рекомендується складати порівняльний аналітичний баланс, до якого включаються основні агреговані показники бухгалтерського балансу (табл. 8.2). Розрахунок змін питомої ваги статей балансу за звітний період (графа 7) виконується за формулою
, (8.1)
де a - стаття аналітичного балансу; t i t - показники статті аналітичного балансу на початок і кінець року відповідно. Розрахунок змін статей балансу в процентах до величини на початок року (графа 8): (8.2)
Таблиця 8.2 Порівняльний аналітичний баланс, тис. грн.
Відповідний розрахунок до змін підсумку аналітичного балансу (графа 9) виконується за формулою (8.3)
Отримані в графах 8 і 9 показники структурних змін дають можливість з’ясувати, за рахунок яких джерел змінювалися активи балансу і як це впливало на зміну пасиву. Порівняльний аналітичний баланс дає змогу спростити роботу з проведення горизонтального і вертикального аналізу основних фінансових показників підприємства. Горизонтальний аналіз дає характеристику змін показників за звітний період, а вертикальний аналіз характеризує питому вагу показників у загальному підсумку (валюті) балансу підприємства.
|