Оцінка можливості банкрутства підприємства
Важливою метою оцінки фінансового стану підприємства є своєчасне виявлення ознак його банкрутства. Банкрутство пов’язане з неплатоспроможністю підприємства. У всіх країнах процес банкрутства, тобто визнання підприємства неплатоспроможним, регулюється державою за допомогою спеціальних законодавчих актів. У міжнародній практиці для визначення ознак банкрутства підприємств використовується формула “Z – рахунку” Е. Альтмана.
(8.21) При відсутності відомостей щодо ринкової вартості акцій цей показник розраховується наступним чином:
(8.22)
Якщо виконані розрахунки показують, що “Z – рахунок” 1, 8, то імовірність банкрутства цього підприємства дуже висока, при значенні “Z – рахунку” від 1, 8 до 2, 7 – імовірність висока; якщо “Z – рахунок” від 2, 8 до 2, 9, то банкрутство можливе; якщо “Z – рахунок” 3, 0 – імовірність банкрутства дуже низька. Для визначення незадовільної структури неплатоспроможних підприємств можуть використовуватися наступні фінансові коефіцієнти: 1. Коефіцієнт поточної ліквідності – Кп.л., який повинен бути Кп.л. 2. 2. Коефіцієнт забезпеченості власними коштами, який розраховується як відношення власних оборотних коштів і вартості запасів:
Кз.в. = (8.23)
3. Коефіцієнт відновлення (втрати) платоспроможності:
(8.24) де і - коефіцієнти поточної ліквідності на початок і кінець звітного періоду відповідно; У – період відновлення (втрати) платоспроможності. В розрахунках коефіцієнта відновлення платоспроможності У = 6 місяців, коефіцієнта втрати платоспроможності У = 3 місяця. Якщо після складання звітного балансу значення розрахованих коефіцієнтів менше встановлених нормативів, то підприємство знаходиться в зоні банкрутства.
Питання для самоперевірки
1. Назвіть основні групи споживачів аналізу фінансового стану підприємства. 2. Яка мета аналізу бухгалтерського звіту? 3. Назвіть головні джерела інформації для фінансового звіту. 4. Які задачі аналізу фінансового стану? 5. Які основні показники аналізуються під час попередньої оцінки фінансового стану? 6. Які основні розділи порівняльного аналітичного балансу? 7. Як розраховуються зміни питомої ваги статей балансу за звітний період? 8. Для чого проводиться порівняльний аналіз балансу? 9. Як у загальному вигляді оцінюється платоспроможність підприємства? 10. Що передбачає фінансова стійкість підприємства? 11. Як визначається загальна величина основних джерел формування запасів і витрат? 12. Які ситуації характеризують ступінь фінансової стійкості? 13. Як визначається кризовий фінансовий стан? 14. Як розраховується коефіцієнт автономії? 15. Які існують фінансові коефіцієнти? 16. Для чого використовуються фінансові коефіцієнти? 17. Як розраховується коефіцієнт забезпеченості власними коштами? 18. Як розраховується коефіцієнт маневреності? 19. Які нормальні рівні приймаються для фінансових коефіцієнтів? 20. Що характеризує кредитоспроможність підприємства? 21. Що характеризує ліквідність активів? 22. Що характеризує ліквідність балансу? 23. За якими правилами групуються активи і пасиви балансу для визначення ліквідності балансу? 24. Як групуються активи підприємства? 25. Як групуються пасиви підприємства? 26. Як розраховується коефіцієнт абсолютної ліквідності? 27. Як розраховується коефіцієнт поточної ліквідності? 28. Як формується загальний прибуток підприємства? 29. Назвіть цілі факторного аналізу прибутку. 30. Наведіть систему показників рентабельності. 31. Як визначається показник “Z – рахунок”? 32. Як оцінюється можливість банкрутства за показником “Z – рахунок”? 33. Назвіть показники, які використовуються для оцінки структури балансу неплатоспроможного підприємства. 34. Як розраховується коефіцієнт відновлення (втрати) платоспроможності? Тема 9. Стимулювання праці в системі підприємницької діяльності
|