Технічне обслуговування і ПР шин
Важливе значення для збереження шин має якість проведення монтажно-демонтажних робіт. Шини ушкоджуються в результаті необережного застосування монтажних інструментів, молотків або кувалд, при цьому часто руйнуються борти, ремонт яких скрутний. Перед проведенням монтажних робіт обіддя коліс і їх деталі (бортові і замкові кільця) очищають від бруду і іржі, усувають погнутості і вм'ятини, а потім офарблюють для оберігання від корозії. Для правки, зачистки обіддя застосовують спеціальні верстати. Внутрішню поверхню покришки необхідно добре протерти від пилу і припудрити тальком. Робочі поверхні монтажного інструменту повинні бути чистими і гладкими. При монтажі за допомогою лопаток заправку бортів на обід потрібно починати із сторони, протилежної заправленому в покришку камери вентилю, і закінчувати, наближаючись до нього з обох боків. Це усуне можливість пошкодження вентиля монтажною лопаткою.
Для полегшення трудомісткого процесу монтажу і демонтажу шин застосовують стенди. За способом приводу ці стенди підрозділяються на механічні, гідравлічні і пневматичні. Для демонтажу шин вантажних автомобілів промисловістю випускаються пересувні і стаціонарні стенди З гідравлічним приводом моделей Ш-509, ЦКБ-2467, ЦКБ-2422, ЦКБ Ш-501М. При контролі технічного стану шин їх оглядають, перевіряють тиск повітря, підкачують, видаляють гострі предмети, застряглі в протекторі (стекло, цвяхи і т. п.), перевіряють зазор між здвоєними шинами (20-30 мм для шин малого розміру і 40- 50 мм - великого розміру), стан вентиля і обода колеса (наявність вм'ятин, заусениць і корозії). Для вимірювання тиску повітря в шинах застосовують манометри поршневого або пружинного типу (переважно в дорожніх умовах). Точність свідчень цих манометрів - в межах ціни одного розподілу шкали (0, 01 або 0, 02 МПа). На АТП застосовують наконечники з манометром, встановлювані на повітря-роздаточному шлангу від компресора або повітряної магістралі. Стисле повітря для накачування шин одержують з компресорних установок. Окрім стаціонарних компресорів, випускаються пересувні компресори моделі 1136-В2 без балона із стислим повітрям, змонтовані на візку, подача яких 0, 15м3/мин і тиск повітря 1 МПа. Роздача стислого повітря при накачуванні і підкачці шин виробляється повітрярооздавальними колонками. Колонки виробляють роздачу повітря за допомогою шланга з наконечником для приєднання до вентиля шини. Контроль за тиском в процесі накачування здійснюється автоматично. Подача повітря після досягнення в шині необхідного тиску припиняється також автоматично.
Перестановка шин (мал. 3.11.)виробляється для забезпечення рівномірного зношування і збільшення їх терміну служби. Періодично через кожні 10-12 тис. км пробігу залежно від умов експлуатації рекомендується переставляти колеса разом з шинами, міняючи їх місцями в послідовності, вказаній на схемах. Запасна шина бере участь в перестановках тільки у разі її рівноцінного стану порівняно з рештою шин.
|