Студопедия Главная Случайная страница Задать вопрос

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Ц І К А В О. Відкладання яєць у комах відбувається лише при певній вологості повітря
Відкладання яєць у комах відбувається лише при певній вологості повітря. Комарі не кусаються, якщо відносна вологість повітря нижча за 40%. Верблюд і одежна міль отримують воду метаболічним шляхом, окислюючи жири свого тіла.

 

Світло відіграє вирішальну роль у життєдіяльності рослин, оскільки рослини синтезують органічні речовини з неорганічних, використовуючи світлову енергію сонця. Одним з видів конкуренції у рослин є конкуренція за світло. У тварин зміна тривалості дня викликає зміну поведінки. Так, деякі птахи готуються до перельотів, інші приступають до линьки, розмноження тощо. Середня ефективність використання сонячної енергії у рослин - 1%, максимальна продуктивність фотосинтезу за сприятливих умов – 3—10%.

Таблиця 2.5.1. – Типи взаємодії популяцій двох видів (Ю. Одум, 1986 )

Типи взаємодії Види Загальний характер взаємодії
1. Нейтралізм Жодна популяція не впливає на іншу
2. Конкуренція, безпосередня взаємодія Пряме взаємне пригнічення двох видів
3. Конкуренція за ресурси (територія, їжа) Непряме пригнічення при дефіциті спільних ресурсів
4. Аменсалізм Популяція 2 пригнічує популяцію 1, але сама не відчуває негативного впливу
5. Паразитизм + Популяція паразиту (1) складається з особин значно менших розмірів, ніж популяція господаря (2), харчується за рахунок господаря (наприклад, п’є кров)
6. Хижацтво (а також з’їдання рослин) + Особини хижаків (1) знищують та з’їдають особини жертв (2), або з’їдають рослини, якщо популяція 1 рослинноїдна
7. Коменсалізм + Популяція 1 – коменсал, отримує користь від об’єднання, для популяції 2 це об’єднання байдуже
8. Протокооперація + + Взаємодія сприятлива для обох популяцій, але не обов’язково
9. Мутуалізм + + Взаємодія обов’язково сприятлива для обох популяцій

(0 – означає відсутність значних взаємодій; + - означає покращення росту, виживання та інші вигоди для популяції; − - означає сповільнення росту і погіршення інших характеристик; типи 2-4 відносяться до „негативних взаємовідносин”, типи 7-9 до „позитивних взаємовідносин”, а типи 5-6 можна віднести до обох груп)

Територія є важливим фактором в житті і рослин, і тварин. Всім відомо як ретельно оберігають свою територію тварини, ставлячи відповідні мітки. Це і зрозуміло, бо всяке життя починається з відмірювання життєвого простору, на якому мешкають організми та виводять потомство.

Біотичні фактори. Проживаючи в угрупованнях організми вступають у певні стосунки. Так, серед рослин можна виділити три головних типи взаємодій: мутуалізм (відомий ще як симбіоз), конкуренція та хижацтво (табл. 2.5.1).

Мутуалізм (від лат. mutuus - взаємний) - це біологічна взаємодія двох видів партнерів, що сприяє їх росту та виживанню. В природі такі види не можуть жити один без одного.Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 273. Нарушение авторских прав

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2017 год . (0.006 сек.) русская версия | украинская версия