Визначення постійних при трьох положеннях на трьох базах і оцінка точності
Як відомо з інструкції точка відліку в приладі може вибиратися на розсуд виконавця вимірювань і визначатися положенням: - від об’єктива (передня панель приладу); - від гвинта штатива (при встановленні приладу на фотоштатив); - від п'ятки. Постійними величинами в цьому випадку будуть: - відстань від об’єктива до гвинта штатива; - відстань від об’єктива до п'ятки; - відстань від гвинта штатива до п'ятки приладу. Методика визначення постійних. Визначення постійних проводити на компаровочному столі з ідеально рівною поверхнею при трьох положеннях приладу на трьох базисах: 1, 000 м, 1, 250 м, 1, 500 м. Базиси розмітити з допомогою кінцевих мір набору № 9 ПКДМ типу МКП виготовлених заводом «Калібр» – Росія (4 розряд, 2 клас). Під положенням приладу розуміється зміна точки взяття відліку (від об’єктива, від гвинта штатива, від п'ятки) з встановлення приладу передньою частиною впритул до кінцевої міри шляхом притирання. Базис 1, 000 м встановлюється кінцевою мірою 1000, 0 мм, базис 1, 250 м встановлюється шляхом притирання кінцевих мір 1000, 0 мм, 250, 0 мм одна до одної, а для встановлення базису 1, 250 м притираються мір 1000, 0 мм і 500, 0 мм одна до одної. На одному кінці базису встановлюється віддалемір, а на іншому кінці базису встановлюється під прямим кутом шляхом притирання відбиваюча марка білою стороною. Взяття відліків проводиться 10-ма вимірами при трьох положеннях приладу. Щораз перед взяттям відліку прилад заново перевстановлюється на кінці базису. Для взяття відліків потрібно: 1 - на одному кінці базису встановити марку; 2 - включити прилад; 3 - одним натиском на клавішу вибрати точку відліку «від об’єктива» (при режимі «взяття відліку»); 4 - натиском на клавішу «DIST» включити лазер; 5 - натиском на клавішу «´ Timer» вибрати відстрочення часу взяття відліку (що складає 5-10 сек.); 6 - за час 5 сек. встановити прилад на кінці базису (по закінченні часу прилад автоматично бере відлік і відображає його на дисплеї); 7 - перевстановити прилад і, для взяття кожного наступного відліку, повторити дії 4-6; 8 - після взяття 10-ти відліків двома натисками на клавішу вибрати точку відліку «від гвинта штатива» (при режимі «взяття відліку») і повторити дії 4-7; 9 - після взяття 10-ти відліків трьома натисками на клавішу вибрати точку відліку «від п’ятки» (при режимі «взяття відліку») і повторити дії 4-7; 10 - ці ж дії повторити для базисів 1, 250 м і 1, 500 м. 11 - дані для визначення постійних записати в таблицях 13.3, 13.4, 13.5.
Таблиця 13.3 – Дані для визначення постійних лазерного віддалеміра Leica DISTO classic5a, базис 1000 мм
Таблиця 13.4 – Дані для визначення постійних лазерного віддалеміра Leica DISTO classic5a, базис 1250 мм
Таблиця 13.5 – Дані для визначення постійних лазерного віддалеміра Leica DISTO classic5a, базис 1500 мм
Визначення постійних виконати таким чином: 1) - знаходимо середнє значення з 10-ти відліків для кожної з точок відліку на трьох базисах; 2) - знаходимо постійну в точці А для кожного з трьох базисів за формулою , (13.1) де А – постійна в випадку відліку «від об’єктива» (А); Асеред – середнє значення з 10-ти відліків в випадку відліків «від об’єктива»; β – значення базису; 3) - знаходимо постійну В для кожного з трьох базисів за формулою , (13.2) де В – постійна в випадку відліку «від гвинта штатива»; Всеред - середнє значення з 10-ти відліків в точці в випадку відліку «від гвинта штатива»; 4) - знаходимо постійну С для кожного з трьох базисів за формулою , (13.3) С – постійна в випадку відліку «від п'ятки» (C); Приклад визначення постійних і даних для оцінки точності наведено в таблицях 3.6, 3.7, 3.8, 3.9. Знаючи постійні приладу можна використовувати їх значення при визначенні планового положення підкранових колій для контролю вимірювань. Тобто, при вимірюванні ширини колії відліки брати в трьох режимах – «від об’єктива», «від гвинта штатива» і «від п'ятки». При опрацюванні даних приводити ці значення до відліку «від об’єктива» шляхом перерахунку значень в точках «від гвинта штатива» і «від п'ятки» через значення постійних. 13.2.2 Оцінка точності Для оцінки точності визначення постійних при трьох положеннях на трьох базах використовуємо формулу Бесселя: , (13.4) де mv – середня квадратична похибка визначення постійних; [ vv ] – сума квадратів відхилень; n – кількість вимірів. Середні квадратичні похибки визначення постійних обчислюються за формулами: , (13.5) де m1A, m1В, m1С – середні квадратичні похибки визначення постійних на базисі 1000 мм при положеннях «від об’єктива», «від гвинта штатива», і «від п’ятки» відповідно. Аналогічно знаходимо середні квадратичні похибки m2A, m2В, m2С, m3A, m3В, m3С визначення постійних на базисах 1250 мм, і 1500 мм відповідно при трьох положеннях приладу. Для даних наведених в таблицях 13.1, 13.2, 13.3 одержимо наступні значення: , , , , , , , , Значення постійних з врахуванням середніх квадратичних похибок Їх визначення знаходяться за формулами: , (13.6) , (13.7) , (13.8) де Ап, Вп, Сп – значення постійних з врахуванням середніх квадратичних похибок для випадків «від об’єктива», «від гвинта штатива», «від п’ятки» відповідно; А, В, С – середні значення постійних , , – середні квадратичні похибки визначення постійних. Дані поміщаємо в таблицю 13.9
Таблиця 13.9 – Визначення постійних в точках відліку
13.4 Контрольні запитання для самопідготовки та захисту роботи 1 Скільки і які точки відліку можна вибрати в приладі? 2 Як можна визначити постійні приладу, що є постійними величинами? 3 Які операції слід виконати, щоб виміряти відстань? 4 Як вибрати при вимірах точку відліку і які є точки відліку? 5 Як включити лазер при вимірах? 6 Як встановити відстрочення часу взяття відліку, для чого це потрібно? 7 Як використати постійні приладу для контролю вимірювань? 8 Як знайти середню квадратичну похибку визначення постійних?
|