Короткі теоретичні відомості
Під зворотним зв’язком розуміють передачу сигналу з виходу на вхід пристрою. Таку передачу можна здійснити: - спеціальними колами, коли утворюється шлях для передачі сигналу з виходу на вхід пристрою - зовнішній зворотний зв’язок; - фізичними властивостями та конструктивними особливостями активних елементів - внутрішній зв’язок; - невдалим розміщенням кіл пристрою, неякісним монтажем, що сприяє утворенню паразитних ємностей та індуктивностей, через які відбувається передача сигналу з виходу на вхід пристрою - паразитний зв’язок; - через загальні кола живлення каскадів пристрою - гальванічний зв’язок. Коло зворотного зв’язку утворює чотириполюсник зворотного зв’язку, вхід якого приєднано до виходу пристрою (підсилювача), а вихід до входу пристрою (підсилювача) (рис. 2.1). Зворотний зв’язок буває як додатним (ДЗЗ) так і від’ємним (ВЗЗ). Додатний зворотний зв’язок - це такий зв’язок, коли підсумковий сигнал на вході підсилювача зростає. ДЗЗ забезпечується при співпаданні фази вхідної напруги і напруги, що надходить з виходу кола зворотного зв’язку. В підсилювачах ДЗЗ викликає самозбудження.
Рисунок 2.1 – Підсилювач з колом зворотного зв’язку Від’ємний зворотний зв’язок - це такий зв’язок, коли підсумковий сигнал на вході підсилювача зменшується. Це відбувається при протифазності напруг джерела сигналу і кола зворотного зв’язку. ВЗЗ широко застосовується в підсилювачах для зміни їх параметрів. Розрізняють чотири види схем, за допомогою яких реалізується зовнішній ВЗЗ.
Рисунок 2.2 – Послідовний за струмом зворотний зв’язок Напруга Ub, що виділяється на резисторі RВ, є напругою послідовного ВЗЗ (виходи чотириполюсника зворотного зв’язку 2. Паралельний від’ємний зворотний зв’язок за струмом або зв’язок G типу (рис.2.4). В даній схемі вхідні зажими підсилювача, вихід b - кола з’єднані паралельно і струми І1 і Іb віднімаються.
Рисунок 2.3 – Каскад з послідовним струмом ВЗЗ Вихід підсилювача, вхід b - кола та навантаження включені послідовно, в цьому колі протікає струм І2, яким визначається значення струму Іb. Застосування ВЗЗ, паралельного за струмом, можна показати на схемі підсилювального каскаду з спільною базою (СБ) і спільним затвором (СЗ) (рис.2.5).
Рисунок 2.4 – Паралельний за струмом зворотний зв’язок На рис.2.5, а зображена повна схема підсилювального каскаду з спільною базою. Аналогічна схема без допоміжних елементів для змінної складової струмів зображена на рис.2.5, б. Її можна уявити як схему підсилювального каскаду з спільним емітером (чотириполюсник К), що охоплений ВЗЗ, паралельним за струмом, рис.2.5, в. Вхід підсилювача без ВЗЗ, джерело збудження і вихід кола зворотного зв’язку включені паралельно (паралельний зв’язок), а вихід підсилювача без ВЗЗ (ділянка колектор - емітер), опір навантаження і вхід чотириполюсника зворотного зв’язку включені послідовно (зв’язок за струмом). Струм підсилювача без ВЗЗ І1 (базовий струм ІБ) і струм кола зворотного зв’язку Іb (колекторний струм ІК) мають зустрічний напрямок, тому такий зв’язок є від’ємним. Характерна особливість цієї схеми - наявність “пустого” чотириполюсника зворотного зв’язку
Рисунок 2.5 – Каскад зі спільною базою 100% - паралельний за струмом ВЗЗ
Каскад має малий вхідний опір RвхСБ = 1¤S (одиниці-десятки Ом) і порівняно високий вихідний опір (одиниці кОм). 3. Послідовний ВЗЗ за напругою, або зв’язок h типу (рис.2.6), входи підсилювача і виходи
Рисунок 2.6 – Послідовний за напругою зворотний зв’язок
Напруга Ub є напругою ВЗЗ, і вмикається зустрічно до збуджуючого UВХ , зменшуючи напругу на вході підсилювача U1 (рис.2.7, б). Відносно U1 обидві напруги подаються послідовно (послідовний ВЗЗ). Вихід підсилювача (колектор - емітер V2), навантажувальний резистор RH і вхід кола зворотного зв’язку з’єднані паралельно (ВЗЗ за напругою). 4. Паралельний від’ємний зворотний зв’язок за напругою, або зв’язок V типу (рис.2.8). При такому зв’язку входи підсилювача і виходи кола зворотного зв’язку з’єднані паралельно. Також паралельно з’єднані виходи підсилювача, входи b - кола та навантаження. Схема підсилювального каскаду, де застосований ВЗЗ зображена на рис.2.9. Частина вихідної напруги, через коло зворотного зв’язку RЗЗ, CЗЗ, подається в протифазі на вхід (рис.2.9, б). 5. Витоковий та емітерний повторювачі. Каскад з витоковим навантаженням (рис.2.10, а) являє собою підсилювач, що охоплений 100% від’ємним, послідовним зворотним зв’язком за напругою. За змінним струмом стік транзистора заземлений, що відповідає ввімкненню транзистора за схемою з спільним стоком (рис.2.10, б).
Рисунок 2.7 – Каскад з послідовним за напругою ВЗЗ
Рисунок 2.8 – Паралельний за напругою зворотний зв’язок
Рисунок 2.9 – Каскад з паралельним за напругою ВЗЗ
Рисунок 2.10 – Каскад спільний стік 100% - послідовний за напругою ВЗЗ Схему витокового повторювача можна зобразити як схему каскаду з спільним витоком, що охоплений ВЗЗ, послідовним за напругою (вхід підсилювача, джерело збудження і вихід кола зворотного зв’язку з’єднані послідовно). Напруга Ub знімається з RH і через “пустий” чотириполюсник повністью прикладається до входу (рис.2.10, в), тому Ub = UВИХ. Коефіцієнт передачі кола зворотного зв’язку
Рисунок 2.11 – Емітерний повторювач
Коефіцієнт передачі за напругою ЕП приблизно дорівнює одиниці (0, 95...0, 99), внаслідок більшого значення крутості біполярного транзистора. Однією з основних властивостей витокового та емітерного повторювачів є великий вхідний і малий вихідний опір. Вони використовуються як елемент узгодження високо - та низькоомних кіл (тому їх інколи називають трансформаторами опорів).
|