Методи прогнозу метеорологічних умов забруднення
Альтернативний прогноз метеорологічних умов забруднення. Короткостроковий прогноз метеорологічних умов забруднення (МУЗ) за альтернативним методом потребує отримання критичних значень метеорологічних параметрів, що характеризують умови вертикального змішення і горизонтального переносу в момент накопичення шкідливих домішок та типи синоптичних ситуацій, при яких спостерігається високе забруднення. При виявленні цих типів необхідно враховувати наявність туманів, опадів тощо. Критичні значення НТД і для окремого регіону можна отримати за допомогою статистичної обробки інформації (табл. 8.2). Якщо три (або два) параметри вказують на можливість накопичення (розсіювання) домішок, то ці умови і треба прогнозувати. Якщо прогнозист має дані, що характеризують фонове забруднення повітря, то якість прогнозу підвищується. Прогноз метеорологічних умов забруднення за комплексними показниками. Комплексний показник умов забруднення КМУЗ1 характеризує можливість виникнення високих забруднень. КМУЗ1 обчислюється за значенням комплексу предикторів, число яких може бути різним.
Таблиця 8.2 – Синоптичні умови і критичні значення параметрів граничного шару, що характеризують умови накопичення та розсіювання шкідливих домішок над ЕТР і Україною
Найпростіший розрахунок КМУЗ1 здійснюється за формулою (8.5):
КМУЗ1 = КЦ + КН+ , (8.5 )
де КЦ – тип синоптичної ситуації (табл. 8.1); КН – параметр, що залежить від товщини шару НТД; - параметр, що залежить від середньої швидкості у шарі змішення, або при НТД = 0 – прогностичний вітер біля поверхні землі. Параметри КЦ, КН та завдаються умовними числами від 3 до 10. Параметри КН та - знаходяться за допомогою
Таблиця 8.3 – Значення предикторів НТД і та числові характеристики параметрів КН і
При складанні прогнозу МУЗ за цією схемою використовується той же аеросиноптичний матеріал, що і при альтернативному прогнозі. Слід зважити, що забруднення формується не відразу після утворення сприятливих умов. Спочатку домішки накопичуються, але рівень забруднення становиться критичним не раніше ніж через 36 год. Тому в схемі прогнозу за КМУЗ1 враховуються тривалість сприятливих до забруднення умов. Формула (8.5) надає можливість розраховувати комплексний показник КМУЗ1 без вагового внеску предикторів КЦ, КН та . Встановлено, що найбільший внесок в забруднення привносить тип синоптичної циркуляції (КЦ). Тому використовується інший комплексний показник КМУЗ2, що розраховується за регресійними формулами, які залежать від сезону, часу доби та вагового внеску предикторів.
В тепле півріччя (IV - IX)
вночі КМУЗ2 = 33, 26 – 1, 70 КЦ - 0, 28 КН - 0, 35 , (8.6)
вдень КМУЗ2 = 32, 49 – 1, 80 КЦ - 0, 33 КН - 0, 39 . (8.7)
В холодне півріччя (X - III)
вночі КМУЗ2 = 35, 58 – 1, 54 КЦ - 0, 02 КН - 1, 32 , (8.8)
вдень КМУЗ2 = 32, 72 – 1, 77 КЦ - 0, 10 КН - 0, 36 . (8.9)
При уточненні прогнозу на поточну добу доцільно враховувати крім КЦ, КН та також діагностичне значення КЦ, що визначається за вихіднимиданими (за приземною синоптичною картою). В цьому випадку замість (8.7) і (8.9) використовують формули: в тепле півріччя (IV - IX)
КМУЗ2 = (32, 49 – 1, 80 КЦ - 0, 33 КН - 0, 39 )пр + 1, 70 (КЦ)ф, (8.10)
в холодне півріччя (X - III)
КМУЗ2 = (32, 72 – 1, 77 КЦ - 0, 10 КН - 0, 36 )пр + 1, 50 (КЦ)ф, (8.11)
де індекси «пр» та «ф» - прогностичне та фактичне значення відповідної характеристики. Отримані значення КМУЗ2 прямо залежать від імовірності забруднення атмосфери. Чим більше КМУЗ2, тим імовірніше забруднення. Наприклад, для Москви при КМУЗ2 ≥ 30 створюються умови високого забруднення. За допомогою табл. 8.4…8.6 можна обрати формулювання прогнозу забруднення. Можливі два формулювання прогнозів – МУВЗ і МУВЗ н/о. Якщо у схемі прогнозу не враховується тривалість існування метеорологічних умов, то їх оцінка може бути альтернативною.
Таблиця 8.4 – Термінологія прогнозів МУЗ за комплексними показниками КМУЗ1 (без врахування вагових внесків предикторів)і КМУЗ2 (з урахуванням вагових внесків предикторів) при використанні трьох предикторів
Таблиця 8.5 – Комбінації значень КМУЗ1, при яких метеорологічні умови високого забруднення не очікуються
Таблиця 8.6 – Оцінка справджуваності прогнозів МУЗ
Прогноз забруднення у місті в цілому з використанням методу послідовної графічної регресії. Реальна залежність між прогностичними характеристиками забруднення та їх предикторами має нелінійний характер. Тому, наприклад, для прогнозу інтегрального показника забруднення повітря Р доцільно використовувати метод послідовної графічної регресії. Цей метод можна розробляти у два етапи: - побудова графіків залежності показника Р від двох метеорологічних факторів, обраних предикторами; - об’єднання отриманих залежностей. Таким чином встановлюється залежність забруднення повітря від усіх розглянутих предикторів. Наприклад, обираємо чотири предиктори: V0 - швидкість вітру біля землі; DT - різниця температур біля землі та на рівні 925 гПа; DН850 – градієнт геопотенціалу на рівні 850 гПа; – характеристика вихідного забруднення повітря. Величина параметру Р, яку треба прогнозувати, може бути виражена як функція вказаних предикторів:
. (8.12) При практичній розробці схеми за попередні роки вивчається характер зв’язків між параметром Р у конкретному місті та окремими предикторами або їх комплексами. На цій підставі обираються найбільш значимі предиктори. Графічні залежності, що розраховані за матеріалами 30 міст різних країн СНД з використанням вищевказаних предикторів, представлені на рис. 8.3. У випадку виявлення зв’язку характеристик забруднення з іншими предикторами доцільно їх застосування. При складанні прогнозу Р у містах України використовують кореляційні графіки окремо для випадків приземної і піднесеної інверсій та їх відсутності в нижньому однокілометровому шарі атмосфери. Аналогічні графіки побудовані для теплого півріччя (рис. 8.4).
Рис. 8.3 - Графіки для прогнозу повторюваності (%) випадків підвищеного забруднення повітря.
Рис. 8.4- Графіки для прогнозу параметра Р в холодне півріччя привідсутності інверсій в нижньому 1-км шарі атмосфери.
Графіки для прогнозу забруднення атмосфери з використанням інших предикторів розроблені для України та різних регіонів СНД (Санкт-Петербург, Середня Азія, Урал, Іркутська область та ін.). Прогноз забруднення у місті в цілому за методом розпізнавання образів. При використанні методу розпізнавання образів результати спостережень за ступенем забруднення повітря і метеорологічні характеристики розподіляють на групи, що відповідають різним рівням забруднення. З цією метою значення характеристик окремого комплексу (ситуації) Х1, Х2, …, Х N розглядаються як координати точки Х в N -мірному просторі. Дані про концентрацію домішок і відповідні до неї ситуації групуються таким чином, щоб відрізнити три групи значень концентрацій: І - великих (P > 0, 35); ІІ – середніх (0, 20 ≤ P ≤ 0, 35); ІІІ - слабких (P ≤ 0, 20). Для кожної групи, що складається з М j ситуацій, визначається центр ваги і -тої характеристики Х і та середня дисперсія . Наприклад, для І групи:
. (8.13)
Далі конкретний комплекс характеристик, що розглядається як набір предикторів, використовується для визначення групи, до якої можна віднести ситуацію прогнозу. Для кожної конкретної ситуації, що характеризується в фазовому просторі точкою Y з координатами Y1, Y2, …, YN, розраховується відстань r до центра ваги, наприклад групи І:
. (8.14)
Аналогічно знаходиться відстань до групи ІІ і ІІІ, тобто rІІ і rІІІ. Ситуація Y відноситься до тієї групи, відстань до якої мінімальна. Підготовчий етап роботи (навчання) складається з групування даних і ситуацій, а також з отримання характеристик «груп-образів». Прогнозом є визначення групи-образу з мінімальною відстанню до очікуваної ситуації. Завершальний етап – перевірка прогнозу визначається як «іспит». Даний метод розроблений для декількох міст України (Київ, Одеса), СНД (Москва, Чита, Красноярськ) та Європи (Антверпен), однак в оперативній практиці використовується мало, хоч і дає високу справджуваність (73…87% в Антверпені). Наприклад для Одеси обрані наступні найбільш інформативні предиктори: - середній вертикальний градієнт температури у шарі 1000…850 гПа - ; - середня швидкість вітру у шарі 1000…850 - ; - характеристика забруднення за попередню добу – ; - швидкість вітру біля землі - ; - лапласіан геопотенціалу на рівні 850 гПа - ; - сума лапласіанів від 1000 до 500 гПа - . Для прогнозу ступеню забруднення на кінець ночі та першу половину дня для Одеси використовують такі рівняння:
(8.15)
(8.16)
(8.17)
Клас забруднення прогнозується за мінімальними значеннями r. Контрольні запитання 1. З чого складається вплив вітру на забруднення атмосфери? 2. Як впливають опади на забруднення атмосфери? 3. За якими засобами розраховують товщину шару змішення НТД? 4. Яким чином визначається тип синоптичної ситуації? 5. Як розрахувати середню швидкість вітру у шарі змішення? 6. Яким чином враховується синоптична циркуляція в альтернативному прогнозі МУЗ? 7. Як розрахувати КМУЗ за комплексними показниками? 8. Які предиктори потрібні для застосування послідовної графічної регресії? 9. За якими формулами обчислюється клас забруднення повітря у місті за методом розпізнавання образів?
Вихідні матеріали 1. Дані температурно-вітрового зондування атмосфери. 2. Фактичні приземні і висотні (925, 850, 700 і 500 гПа) синоптичні карти. 3. Прогностичні приземні та висотні синоптичні карти на 24 і 36 год. 4. Дані про рівень попереднього забруднення повітря; 5. Аерологічна діаграма.
Завдання 1. Розкодувати дані температурно-вітрового зондування атмосфери та побудувати криву стратифікації температури. 2. Скласти огляд синоптичних процесів і оцінити можливість формування високих рівнів забруднення повітря. 3. Виконати альтернативний прогноз МУЗ. 4. Спрогнозувати МУЗ на 12 та 24 год за допомогою комплексних показників. 5. Визначити повторюваність підвищеного забруднення у місті на поточну добу з використанням методу послідовної графічної регресії. 6. Виконати прогноз забруднення за методом розпізнавання образів. 7. Скласти загальний висновок про умови формування високих рівнів забруднення повітря в пункті дослідження.
Методичні вказівки 1. Дані температурно-вітрового зондування атмосфери розкодувати за допомогою коду КН-04 і записати в формі табл. 1.3. 2. Побудувати криві стратифікації та стану на аерологічній діаграмі. 3. Скласти огляд синоптичних процесів і зробити висновок про їх сприятливість до забруднення атмосфери. 4. Визначити тип синоптичної ситуації та обрати відповідний параметр КЦ за допомогою табл. 8.1. 5. Визначити товщину шару змішення НТД. 6. Визначити середню швидкість вітру в шарі змішення VТД. 7. Здійснити альтернативний прогноз МУЗ і заповнити табл. 8.7. 8. Здійснити прогноз МУЗ за комплексними показниками і заповнить табл. 8.8. 9. Зробити висновок про забруднення атмосфери за табл.8.7 і 8.8. 10. Визначити повторюваність підвищеного забруднення повітря у місті на поточну добу за методом послідовної графічної регресії та заповнити табл. 8.9 11. Визначити клас забруднення атмосфери за методом розпізнавання образів за допомогою формул (8.15) – (8.17) і заповнити табл. 8.10. 12. Аналізуючи отримані результати всіх методів, зробити заключний висновок про очікуваний рівень забруднення атмосфери з завчасністю 12 та 24 год.
Звітні матеріали 1. Заповнена табл. 8.6 з розкодованими даними температурно-вітрового зондування атмосфери. 2. Аерологічна діаграма. 3. Короткий огляд синоптичних процесів з висновком про сприятливість метеорологічних умов накопиченню шкідливих домішок. 4. Відповідь на вказані викладачем контрольні запитання. 5. Заповнені табл. 8.7…8.10. 6. Підсумковий висновок про очікуваний рівень забруднення атмос-фери з завчасністю 12 та 24 год.
Таблиця 8.7 - Альтернативний прогноз метеорологічних умов забруднення
Таблиця 8.8 - Прогноз метеорологічних умов забруднення за комплексними показниками
Таблиця 8.9 - Прогноз метеорологічних умов забруднення за методом послідовної графічної регресії
Таблиця 8.10 - Прогноз метеорологічних умов забруднення за методом розпізнавання образів
|