Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Рух по колу





Рух тіла по колу є частковим випадком криволінійного руху. При русі точки по колу зручно вибрати в якості координати кут φ, на який обертається радіус, що вказує миттєве положення точки. Кінематичне рівняння обертання виражає кут повороту як деяку функцію часу t φ =f(t). Кут повороту у фізиці вимірюється в радіанах (Рад).

Кутовою швидкістю ω тіл в даній точці кругової траєкторії називають межу (при Δ t→ 0) відношення малого кутового переміщення Δ φ до малого проміжку часу Δ t (похідну кута повороту від часу):

. (1.8)

Коли при обертанні кут повороту змінюється пропорційно часу (що має місце при рівномірному русі), кутова швидкість постійна.

Для характеристики рівномірного руху точки по колу введено дві спеціальні величини: частота і період обертання. Час, впродовж якого, тіло здійснює повний оберт, називається періодом обертання. Період позначається буквою Т, і вимірюється в секундах. Частотою обертання називають число оборотів N матеріальної точки навколо центру обертання за секунду. Частота позначається грецькою буквою ν (ню) і вимірюється в герцах 1Гц=1/с.

. (1.9)

Кутову швидкість зручно виражати через частоту і період обертання

. (1.10)

Кутова швидкість вимірюється в рад/с.

Знайдемо зв'язок між лінійними і кутовими параметрами руху. (рис. 1.7).

Довжина дуги пов'язана з кутом повороту співвідношенням Δ l = RΔ φ.

v = ω R

 

 

Рисунок 1.7.

Розділивши обидві частини цього рівняння на час отримаємо:

v=ω R.

У разі нерівномірного обертання можна записати:

dl=Rdφ.

. (1.11)

При нерівномірному обертанні кутова швидкість змінюється з часом. Швидкість зміни кутової швидкості характеризують фізичною величиною, яку називають кутовим прискоренням. Якщо за нескінченно малий проміжок часу dt кутова швидкість змінилася на ;, то під кутовим прискоренням розуміють відношення

(1.12)

Одиницею кутового прискорення являється рад/с2.

Лінійне прискорення при обертанні, як і при будь-якому криволінійному русі, можна розкласти на дві складові – тангенціальне і нормальне прискорення.

(1.13)

Для повної характеристики обертального руху тіла має бути вказане не лише чисельне значення кутової швидкості і кутового прискорення, але і вісь обертання, а також напрям обертання навколо цієї осі. Тому кутову швидкість представляють як вектор, спрямований по осі обертання (рис 1.8). Напрям цього вектора уздовж осі визначається правилом правого гвинта. Кутове прискорення також являється векторною величиною. Вектор кутового прискорення ε спрямований по осі обертання і в ту ж сторону, що і вектор кутової швидкості ω;, коли обертання прискорене, і убік протилежний ω;, коли обертання сповільнене.

 

Рисунок 1.8.

Приклад розв’язку задачі.

Точка рухається по колу радіусу 1м так, що залежність кута повороту від часу виражається рівнянням φ =0, 1+0, 5t+2t2, де кут виражений в радіанах, а час в секундах. Визначити кутову швидкість ω і кутове прискорення ε точки у момент часу 2 с. Знайти лінійну швидкість v, нормальне an, тангенціальне aτ і повне прискорення a точки у цей момент часу.

1. Для знаходження кутової швидкості точки у момент часу 2 с необхідно отримати рівняння кутової швидкості (залежність кутової швидкості руху від часу) і підставити в це рівняння момент часи 2 с.

Рад/с.

Рад/с.

2. Для знаходження кутового прискорення точки у момент часу 2 с необхідно отримати рівняння кутового прискорення (залежність кутового прискорення руху від часу) і підставити в це рівняння момент часу 2 с.

Рад/с2.

Аналіз цього виразу показує, що прискорення не міняється з часом.

3. Лінійна швидкість точки у момент часу 2 с дорівнює:

v=ω ·R=8, 5 1=8, 5 м/с.

4. Для визначення тангенціального і нормального прискорення використовуємо вирази:
.

5.Повне прискорення точки дорівнює:

.

Питання і задачі:

  1. Що таке механічний рух? У чому полягає основне завдання механіки? Що таке система відліку?
  2. Спостереження за рухами футболістів показали. Що нападаючий під час матчу пробігає приблизно 12 км. Як слід назвати цю величину: шлях або переміщення?
  3. Наведіть приклади руху, в яких одні і ті ж тіла можна вважати матеріальними точками, а в інших умовах не можна.
  4. Літак пролетів 300 км на захід, а потім повернув на південь і пролетів ще 400 км. В скільки разів шлях більше модуля переміщення? (1, 4)
  5. Рухаючись проти течії, катер зачепив бакен і відірвав його від якоря, після чого продовжив рухатися далі. Через 20 хвилин катер розвернувся і одразу рушив у зворотному напрямку за течією. Визначте, через скільки хвилин з моменту розвороту він наздожене відірваний бакен, який несе течія. Швидкість течії в 5 разів менша, ніж швидкість руху катера у стоячій воді.(20 хв).
  6. Дві третини шляху швидкісний поїзд проїхав зі швидкістю 200 км/год, а решту – зi швидкістю 140 км/год. Визначте середню швидкість руху поїзда на всьому шляху.(175 км/год)
  7. Рівняння руху матеріальної точки має вигляд: x= 4+2t-3t2 м, час виражений в секундах. Визначити початкову координату, початкову швидкість і прискорення точки.(4 м, 2мс, 6 м/с)
  8. Переведіть в (м/с) 32 км/год, 10 см/с, 5 мм/с, 100см/хв, 54 км/год.
  9. Рівняння руху матеріальної точки (залежність координати від часу) дане у вигляді х=5+3t+0, 5t2. Визначити координату, швидкість і прискорення цієї точки у момент часу t= 2с. Побудувати графік залежності швидкості і прискорення від часу.(13 м, 5 м/с, 1 м/с2).
  10. Тіло вільно падало з висоти 20 м Визначити швидкість у кінці падіння і час падіння.(20 м/с, 2 с).
  11. Точка рухається по осі Х згідно із законом х = 10 + 5t-2t2, де t в секундах, а х - в метрах. Визначити координату, швидкість і прискорення цієї точки у момент часу t= 2с. Побудувати графік швидкості і прискорення.(12 м, -3 м/с, 4 м/с2).
  12. Тіло кинули вертикально вгору з початковою швидкістю 20 м/с. На якій висоті воно виявиться через 1 с після початку руху? Яка швидкість буде у нього у цей момент часу? До якої максимальної висоти воно підніметься і за який час?
    (15м, 10 м/с, 20 м, 2 с)
    .
  13. Хвилинна стрілка годинника в 3 рази довша за секундну. У скільки разів лінійна швидкість кінця секундної стрілки більша лінійної швидкості кінця хвилинної стрілки? (20)
  14. Точка рухається по колу так, що залежність шляху від часу дається рівнянням
    S= (8 +2t2) м. Величина нормального прискорення становить 3 м/с2. Чому дорівнює повне прискорення? (5м/с2)

15. Знайти доцентрове прискорення точок на поверхні земної кулі на екваторі. Середній радіус земної кулі 6400 км.(0, 034 м/с2).

16. Точка рухається по колу радіусу 0, 5м так, що залежність кута повороту від часу виражається рівнянням φ =0, 1+0, 2t+0, 2t2, де кут виражений в радіанах, а час в секундах. Визначити кутову швидкість ω і кутове прискорення ε точки у момент часу 1 с. (0, 6 Рад/с, 0, 4 Рад/с2).

17. Точка рухається по колу радіусу 0, 3м так, що залежність кута повороту від часу виражається рівнянням φ =0, 2+3t+2t2, де кут виражений в радіанах, а час в секундах. Знайти лінійну швидкість v, нормальне an, тангенціальне aτ і повне прискорення a точки момент часи 3 с.(4, 5 м/с, 67, 5 м/с2, 1, 2 м/с2, 67, 51 м/с2).

18. Точка рухається по колу радіусу 0, 5м так, що залежність координати від часу виражається рівнянням s=0, 1+0, 2t+0, 2t2 м Знайти кутову швидкість точки, лінійну швидкість v, нормальне an, тангенціальне aτ і повне прискорення a точки момент часу 1 с.(1, 2 Рад/с, 0, 6 м/с, 0, 72 м/с2, 0, 4м/с2, 0, 82 м/с2)

19. Знайти лінійну швидкість точок на поверхні земної кулі на екваторі. Rз = 6400км. (465 м/с).

20. Шків електромотора діаметром 0, 2 м обертається 12000 раз за 10 хвилин. Визначити лінійну швидкість точок, що лежать на ободі шківа. (12, 56 м/с).

21. Місяць рухається навколо Землі на відстані 38400 км, здійснюючи один оборот за 27, 3 діб. Знайти доцентрове прискорення місяця. (0, 0027м/с2).

22. Точка рухається по колу радіусу 2 м так, що залежність кута повороту від часу виражається рівнянням φ =0, 6+2t+t2, де кут виражений в радіанах, а час в секундах. Визначити кутову швидкість ω і кутове прискорення ε точки у момент часу 1 с. Знайти лінійну швидкість v. Розрахувати кут між повним прискоренням і радіусом кола.(4 Рад/с, 2 Рад/с2, 8 м/с, 7, 1°).


Тема 2

Динаміка поступального руху







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 5333. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...


Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...


ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Огоньки» в основной период В основной период смены могут проводиться три вида «огоньков»: «огонек-анализ», тематический «огонек» и «конфликтный» огонек...

Упражнение Джеффа. Это список вопросов или утверждений, отвечая на которые участник может раскрыть свой внутренний мир перед другими участниками и узнать о других участниках больше...

Влияние первой русской революции 1905-1907 гг. на Казахстан. Революция в России (1905-1907 гг.), дала первый толчок политическому пробуждению трудящихся Казахстана, развитию национально-освободительного рабочего движения против гнета. В Казахстане, находившемся далеко от политических центров Российской империи...

Весы настольные циферблатные Весы настольные циферблатные РН-10Ц13 (рис.3.1) выпускаются с наибольшими пределами взвешивания 2...

Хронометражно-табличная методика определения суточного расхода энергии студента Цель: познакомиться с хронометражно-табличным методом опреде­ления суточного расхода энергии...

ОЧАГОВЫЕ ТЕНИ В ЛЕГКОМ Очаговыми легочными инфильтратами проявляют себя различные по этиологии заболевания, в основе которых лежит бронхо-нодулярный процесс, который при рентгенологическом исследовании дает очагового характера тень, размерами не более 1 см в диаметре...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия