Модуль 1.
Модуль 1. Тема 1. Предмет, джерела та система конституційного процесуального права Вступ до навчального курсу «Конституційне процесуальне право». Поняття і предмет «Конституційного процесуального права» - як галузі права. «Конституційне процесуальне право» і «Конституційне право України»: спільне і відмінне у сутності понять та предметі правового регулювання. Метод правового регулювання даної галузі. Місце конституційного процесуального права в національній системі права України, зміст зв’язків з іншими галузями права. Системно-структурна характеристика «Конституційного процесуального права» як галузі права та законодавства. Конституційні процесуальні норми, їх особливості та класифікація. Відмінності норм конституційного процесуального права від норм матеріального права та процесуальних норм інших галузей права. Проблеми реалізації конституційно-процесуальних норм. Конституційні процесуальні відносини: поняття та зміст, суб’єкти та об’єкти. Юридичні факти. Конституційні процесуальні строки: поняття, види, початок і перебіг. Поняття та види конституційних процедур. Відповідальність у конституційно-процесуальному праві. Джерела «Конституційного процесуального права». Конституція України - як основа джерельної бази курсу «Конституційного процесуального права». Поняття і предмет «Конституційного процесуального права» - як галузевої юридичної науки. Методологія, конкретні методи дослідження та завдання даної науки. «Конституційне процесуальне право» - як навчальна дисципліна; «Конституційне процесуальне право» та інші дисципліни конституційно-правового циклу.
Тема 2. Загальнотеоретичні аспекти організації і діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Поняття, види та ознаки органів державної влади і місцевого самоврядування в Україні. Система органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Принципи організації і діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Поняття, правове регулювання та співвідношення функцій і компетенції органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Поняття і система форм діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Правові та неправові форми. Нормотворча, установча, правозастосовча, контрольна та інтерпретаційна форми діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування. Основні та допоміжні організаційні форми. Матеріально-технічні форми. Поняття і система методів діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Організаційно-правові та соціально-психологічні методи. Планування, координація діяльності, вироблення рішень та організація їх виконання, інформаційне забезпечення, робота з кадрами апарату. Переконання і примус.
Тема 3. Правова, територіальна та матеріально-фінансова основи організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Поняття основ організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Правова основаорганізації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Загальна характеристика системи нормативно-правових актів, що регулюють порядок організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Адміністративно-територіальний устрій і територіальна основа діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Принципи та елементи адміністративно-територіального устрою України. Територіальна основа діяльності вищих, центральних та місцевих органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування. Поняття та елементи матеріально-фінансової основи організації і діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні. Загальнонародна і державна власність як матеріальна основа діяльності органів державної влади. Комунальна (муніципальна) власність як матеріальна основа діяльності органів місцевого самоврядування. Місцеві податки і збори як основний елемент фінансової основи місцевого самоврядування. Позабюджетні кошти місцевого самоврядування. Тема 4. Організація роботи Верховної Ради України та її органів Порядок роботи Верховної Ради України. Формування робочих органів сесії. Розгляд питань, пов’язаних з проведенням першої сесії Верховної Ради України нового скликання.. Вступ на посаду: прийняття присяги народним депутатом України. Формування депутатських груп і фракцій. Парламентська більшість та опозиція. Обрання Голови Верховної Ради України та його заступників. Утворення, комітетів та робочих комісій і груп. Сесії Верховної Ради України. Розпорядок роботи. Порядок денний сесії. Ведення пленарних засідань. Прийняття рішень. Порядок надання слова. Організація розгляду питань. Порядок голосування. Організація роботи апарату Верховної Ради України. Прийняття постанов та інших актів Верховною Радою України., її органами і посадовими особами. Здійснення Верховною Радою та її органами контрольних функцій і повноважень. Здійснення контрольних функцій щодо виконавчої та судової влади. Розгляд депутатських запитів. Контрольна діяльність інших органів та депутатів Верховної Ради. Організація роботи Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Організація роботи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Організація роботи Рахункової палати.
|