Прибуток
Впер К
Впост Собівартість 0 Q’ Q
Рис.13.3. Графік взаємозв’язку обсягу виробництва. витрат та прибутку
Класифікація витрат на постійні і перемінні має вкрай важливе значення для пошуку точки беззбитковості виробництва (точка критичного обсягу виробництва К). Методика її розрахунку ґрунтується на наступному рівнянні:
де Ц - ціна реалізації одиниці продукції, грн.; Q - кількість одиниць у точці беззбитковості (точка критичного обсягу, шт.) Впер - перемінні витрати на одиницю продукції, грн.; Впост - постійні витрати на весь об’єм продукції, грн.; МП - маржинальный прибуток на одиницю виробу, грн.
Якщо підприємство ставить перед собою задачу отримати прибуток визначеного розміру, то в цьому випадку для розрахунків використовують наступну формулу:
де П - розмір прибутку, грн.
Реалізація продукції в обсязі, більшому за величину точки беззбитковості, забезпечує підприємству отримання певної суми прибутку. Використовуючи дану інформацію, можна гнучко та оперативно приймати рішення по управлінню: оптимізувати асортимент випускаємої продукції, установити ціну на нову продукцію, вибрати і замінити устаткування, вирішити питання виробництва або купівлі на стороні напівфабрикатів, визначити доцільність прийняття додаткового замовлення та ін.
|