Та періоду боротьби за незалежність США
1. Ідейна і культурна течія XVII-XVIII ст., суть якої полягала у поширенні раціональних знань, нових цінностей та ідеалів гуманізму, поваги до особистості людини, політичних і громадянських свобод. а) відродження; в) реформація; б) контрреформація; г) просвітництво.
2. Просвітництво виникає в умовах переходу: а) від рабовласництва до феодалізму; б) від феодалізму до капіталізму; в) від капіталізму до соціалізму; г) від рабовласництва до капіталізму.
3. У якій країні виникло Просвітництво? а) Англія; в) Франція; б) Німеччина; г) Італія.
4. Яка з названих верств суспільства була основним носієм ідеології Просвітництва? а) пролетаріат; в) буржуазія; б) феодали; г) селяни.
5. Хто з названих просвітителів не був французом? а) Вольтер; в) Бекаріа; б) Монтеск’є; г) Руссо.
6. Хто з названих мислителів розглядав історію людства як боротьбу добра і зла, під якими розумів освіченість, невігластво; носієм останнього вважав католицьку церкву, і тому висунув гасло «роздушити гадину»? а) Вольтер; в) Бекаріа; б) Монтеск’є; г) Руссо.
7. Хто з названих мислителів з одного боку закликав боротися проти католицької церкви, а з іншого – казав: «Якби бога не було, то його слід було б видумати»? а) Вольтер; в) Бекаріа; б) Монтеск’є; г) Руссо.
8. Хто з названих мислителів вважав, що найкращими формами держави є конституційна монархія та республіка, а перехід до «царства розуму» має відбутися шляхом проведення реформ «освіченими правителями»; при чому, відкидав можливість суспільної і політичної рівності, а державою, на його думку, мають правити лише власники? а) Вольтер; в) Бекаріа; б) Монтеск’є; г) Руссо.
9. Хто з названих мислителів розвинув ідею Дж.Локка про поділ влади, сформулював принцип поділу влади на три гілки – законодавчу, виконавчу і судову? а) Вольтер; в) Бекаріа; б) Монтеск’є; г) Руссо.
10. Хто з названих мислителів виділяв три форми держави: республіка (аристократична чи демократична), в якій рушійною силою є любов до батьківщини і яка характерна для невеликих держав-полісів; монархія – що спирається на закон і честь (дворянство) і характерна для середніх за розміром держав; деспотія – базується на беззаконні і примусі і характерна для великих імперій? а) Вольтер; в) Бекаріа; б) Монтеск’є; г) Руссо.
11. Хто з названих мислителів на основі теорії природного права розробив власну схему походження держави: спочатку люди живуть як звірі (панують рівність і свобода, відсутні власність і мораль); потім виникає знання, знаряддя праці, сім’я, суспільство, але зберігається свобода; потім виникає власність і майнова нерівність; нарешті на основі майнової нерівності виникає політична – держава і закони, при чому з часом держава перетворюється на деспотію? а) Вольтер; в) Бекаріа; б) Монтеск’є; г) Руссо.
12. Хто з названих мислителів на основі природного права обґрунтував необхідність насильницького повалення деспотизму, оскільки деспот також править силою («Насилля його підтримувало, насилля його і повалило: усе йде своїм природним шляхом»)? а) Вольтер; в) Бекаріа; б) Монтеск’є; г) Руссо.
13. Хто з названих мислителів ідеальною формою держави вважав республіку, засновану на принципі народного суверенітету, але при цьому, на його думку, залежно від кількості осіб, що беруть участь в управлінні, вона може існувати у формі монархії, аристократії чи демократії; відкидав ідею поділу влади? а) Вольтер; в) Бекаріа; б) Монтеск’є; г) Руссо.
14. Хто з названих просвітителів під впливом вчень Г.Гроція та Т.Гоббса пояснював походження суспільства і держави егоїстичною природою людей, які об’єднуються заради власної користі і безпеки? а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
15. Хто з названих просвітителів вважав, що в основі держави лежать дві угоди: 1. Між людьми про об’єднання і вибір форми правління; 2. Між людьми і обраним правителем про обов’язки правителя і підданих. Найкращою формою правління, на його думку, є абсолютна монархія. а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
16. Хто з названих просвітителів виправдовував існування кріпацтва, оскільки, на його думку, воно є результатом добровільної угоди правителя і підданих? а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
17. Мислитель – послідовник Пуфендорфа, який відкинув його вчення про походження держави і як Грацій вважав, що вона виникає через природу людини, адже кожна людина прагне жити в мирному спілкуванні з іншими? а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
18. Мислитель, який вважав, що в основі природного права лежить мораль, яка вимагає від людини чинити у відповідності до розумної людської природи; але люди поділяються на мудрих і дурних, тому для останніх мораль підкріплюється примусом, який здійснює держава через право. а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
19. Просвітитель, який вважав, що сім’ї людей об’єдналися в державу, щоб краще забезпечувати собі засоби до існування; створивши народ вони передали владу правителю, тому найкраща форма держави – монархія у формі освіченого абсолютизму. а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
20. Мислитель італійського відродження, вчення якого, викладене в праці «Про злочини і покарання», лягло в основу сучасного європейського карного законодавства. а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
21. Мислитель, який виділяв божественну (божественні закони), природну (природні закони) і людську (суспільний договір) справедливість; остання має визначати суть законів, які мають бути благом для всіх або для більшості. а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
22. Мислитель, який вважав, що в суспільстві на практиці панує право сильного, а причиною суспільних негараздів є приватна власність; злочинність породжують соціальні умови – бідність, жадоба, зіткнення інтересів. а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
23. Мислитель, який вважав, що покарання має бути публічним і співрозмірним злочину, а мета покарання полягає у попередженні нових злочинів; виступав проти смертної кари, бо це є порушенням природного права людини на життя і не виключена можливість судової помилки. а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
24. Хто з названих просвітителів вперше сформулював принцип «презумпції невинуватості»? а) С.Пуфендорф; в) Х.Вольф; б) Х.Томазія; г) Ч.Бекаріа.
25. Хто з названих діячів були лідерами якобінців (два), які вважали, що «деспотизм свободи» має покінчити з «деспотизмом королів»? а) М.Робесп’єр; в) Т.Пейн; б) Ж.-П.Марат; г) Т.Джефферсон.
26. Хто з названих діячів у проекті «Декларації прав людини і громадянина» спираючись на природне право розробив теорію прав і свобод; вважав, що єдине обмеження свободи має витікати із заборони наносити шкоду іншій людині, звідси – необхідність підпорядкування законам? а) М.Робесп’єр; в) Т.Пейн; б) Ж.-П.Марат; г) Т.Джефферсон.
27. Хто з названих діячів вважав, що для переходу від деспотизму до демократичної республіки необхідне встановлення революційної диктатури, а для знищення ворогів революції – проведення революційного терору («Ніхто не відчуває більшої огиди до пролиття крові, ніж я, але щоб перешкодити пролиттю потоків я наполягаю на пролитті кількох її капель»)? а) М.Робесп’єр; в) Т.Пейн; б) Ж.-П.Марат; г) Т.Джефферсон.
28. Хто з названих діячів у своїй доповіді «Про принципи революційного уряду» заявив: «Революційне правління – це деспотизм свободи проти тиранії»? а) М.Робесп’єр; в) Т.Пейн; б) Ж.-П.Марат; г) Т.Джефферсон.
29. Хто х названих діячів не є представником державно-правової думки США періоду боротьби за незалежність? а) Т.Пейн; в) Т.Джефферсон; б) Х.Вольф; г) А.Гамільтон.
30. Кому належить ідея назвати нову державу, утворену в результаті війни за незалежність, «Сполучені штати Америки»? а) Т.Пейн; в) Т.Джефферсон; б) Х.Вольф; г) А.Гамільтон.
31. Хто з представників державно-правової думки США періоду боротьби за незалежність дотримувався теорії суспільного договору і виділяв «старі» монархічні форми держави, де влада ґрунтується на спадковості влади і «нові» республіканські, в яких влада ґрунтується на виборності; виступав проти рабства? а) Т.Пейн; в) Т.Джефферсон; б) Х.Вольф; г) А.Гамільтон.
32. Хто з представників державно-правової думки США періоду боротьби за незалежність став автором «Декларації незалежності» США, а причиною бідності вважав розвиток великого капіталістичного виробництва? а) Т.Пейн; в) Т.Джефферсон; б) Х.Вольф; г) А.Гамільтон.
33. Хто з представників державно-правової думки США періоду боротьби за незалежність розробив принцип федералізму, який ліг в основу Конституції США 1787 р.; вважав, що для виборців має існувати високий майновий ценз, адже саме багаті мають керувати державою? а) Т.Пейн; в) Т.Джефферсон; б) Х.Вольф; г) А.Гамільтон.
Тема 6
|