Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Оцінка системи внутрішнього контролю





 

Внутрішній контроль – це процес, який забезпечує належне функціонування конкретного об’єкта, прийнятий управлінським рішенням і направлений на успішне досягнення поставленої мети.

Основною метою системи внутрішнього контролю є об’єктивне вивчення фактичного стану справ у суб’єкта господарювання, виявлення і попередження тих факторів і умов, які негативно впливають на виконання прийнятих рішень і досягнення поставленої мети, та доведення цієї інформації дот органу управління.

При організації системи внутрішнього контролю повинні братися до уваги основні принципи її ефективності, дотримання яких є ключовою умовою успішного функціонування системи.

Завдання внутрішнього контролю операцій із власним капіталом будуються відповідно до таких напрямків контролю:

Реальність – зафіксовані операції дійсно проводилися і підтверджені даними в документі;

Повнота – всі фактично проведені операції записані, ні одна не пропущена;

Санкціонування – операції санкціоновані у відповідності з політикою компанії;

Точність – усі кількості та ціни вказані точно, суми належним чином розраховані;

Класифікація – операції, віднесені на рахунки, відповідно до змісту;

Облік – облік операцій повністю завершенні (операція – первинний документ – рахунок – головна книга – фінансова звітність);

Періодизація – операції записані у відповідному періоді.

Основні завдання і процедури внутрішнього контролю операцій із власним капіталом наведені в таблиці 3.8.

 

Таблиця 3.8 – Основні завдання і процедури внутрішнього контролю

Завдання Процедури
   
Реальність
1.Забезпечити формування документів тільки по тих операціях, що реально відбулися на підприємстві   1.1 Обмеження доступу до установчих та організаційних документів. 1.2 Встановлення форм первинних документів для обліку власного капіталу 1.3 Суцільна нумерація первинних документів
Повнота
  2.Забезпечення повного відображення в документах операцій з обліком власного капіталу на підприємстві 2.1 Підтвердити, що залишок по статтях власного капіталу в Балансі збігається з даними Статуту та журналами-ордерами. 2.2. Підтвердити чи були відображені в обліку зміни в статутному капіталу 2.3. Звірка сум, занесених у журнали ордери із сумами з первинних документів
Санкціонування
3.Забезпечення видачі дозволів відповідними особами на проведення певних операцій Видача дозволу відповідними особами на проведення операцій із обліку власного капіталу
Точність
  4. Забезпечення точності реєстрації операцій відносно сум, кількості, дат.   4.1.Співставлення дат реєстрації підприємства і дат формування статутного капіталу. 4.2. Підтвердження дотримання строків внесення статутного капіталу. 4.3 Співставлення дат внесення змін до Статуту і дат фактичного здійснення внесків до статутного капіталу.
Облік
  5. Забезпечення відображення операцій в первинних документах, реєстрах аналітичного і синтетичного обліках та фінансової звітності     5.1 Затвердження підсумкових журнальних записів особою відповідальною за формування даних та головним бухгалтером. 5.2 Забезпечити облік за таким порядком: - формування первинного документу; - внесення інформації в реєстр господарської операції; - внесення інформації в реєстр аналітичного обліку; - внесення інформації в реєстр синтетичного обліку; - внесення інформації в Головну книгу; - складання фінансової звітності
Періодизація
6. Забезпечення відображення операцій в періоді їх здійснення 6.1 Розробка інструкцій щодо датування операцій або порядку формування первинних документів та реєстрів.

Проведення тестів узгодженості

Для забезпечення діяльності товариства за рахунок внесків засновників створюється статутний капітал. Статутний капітал створюється ще до реєстрації юридичної особи.

При перевірці статутного капіталу необхідно:

1) врахувати щоб наявний статутний капітал відповідав затвердженому у Статуті. Це можна перевірити шляхом співставлення сум у відповідному рядку Балансу та у Статуті (таблиця 3.9).

Таблиця 3.9 – Формування статутного капіталу

Стаття Зафіксований розмір статутного капіталу
Рядок 1400 Ф №1-м «Баланс» 4000 тис. грн.
Статут 4000 тис. грн.

 

Отже, розмір статутного капіталу в повному обсязі відображений в Балансі. Це є позитивним показником.

2) перевірка ліцензій на окремі види діяльності (табл. 3.10).

Таблиця 3.10 – Інформація про одержані ліцензії (дозволи) на окремі види діяльності

Вид діяльності Номер ліцензії (дозволу) Дата видачі Державний орган, що видав Дата закінчення дії ліцензії (дозволу)
         
Господарська дiяльнiсть пов’язана iз створенням об’єктiв архiтектури, iз перелiком робiт, згiдно iз додатком АВ 557907 20.07.2010 Управлiння мiстобудування i архiтектури Iвано-Франкiвської ОДА 20.07.2015
Опис Планується продовжити термiн дiї лiцензiї.

 

Метою контролю розрахунків із засновниками є перевірка правильності внесення замовником у статутний фонд своїх часток, чи правильно складені бухгалтерські проводки. На даному етапі, здійснивши огляд певних документів, встановлено:

1) у статутний капітал учасники внесли свою долю у грошовому та майновому виді.

2) бухгалтерські проводки з формування статутного капіталу, операцій із власним капіталом здійснюються правильно. Це було здійснено шляхом перевірки сум з Головній книзі, журналу реєстрації господарських операцій.

3) в повній мірі засновники внесли свої частки до статутного капіталу.

4) чистий прибуток, який залишається у розпорядженні учасників залишається в повному обсязі на підприємстві, не розподіляється між учасниками, тобто дивіденди не виплачуються.

Отже, провівши певні процедури ми побачили, що в товаристві усі установчі документи належним чином оформлені і затверджені відповідними особами. Слід зазначити, за період перевірки на підприємстві не відбувалося змін у статутному капіталі підприємства.

Складемо список засновників товариства (табл. 3.11).

Таблиця 3.11 – Інформація про засновників та розмір часток

Прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи Відсоток часток, які належать засновнику та/або учаснику (від загальної кількості)
Льода О.Б.  
Вербовий В.Я.  
Разом  

 

В період перевірки діяльності на підприємстві не відбувалися зміни в статутному капіталі.

Установчі документи юридичної особи готуються та затверджуються на початковій стадії створення підприємства.

Установчі документи повинні бути належним чином оформлені щоб мати юридичну силу, їх можна перевірити за допомогою огляду або опитування на підприємстві. Для того, щоб встановити чи відповідають вони вимогам чинного законодавства, використаємо таблиці 3.12

Основним первинними документами при створенні підприємства є Статут. Оригінал зберігаються в сейфі, куди доступ користувачів обмежений. Такі документи зберігаються до ліквідації товариства. Головна книга, журнали-ордери, звітність підприємства зберігаються в бухгалтерії протягом року, а потім здаються до поточного архіву. Облікові регістри зберігаються не менше 3-ох років, квартальні теж не менше 3-ох років, а річна звітність не менше 10 років.

Оглянувши місця, де зберігаються документи жодних порушень не виявлено.

Таблиця 3.12 – Процедури контролю дотримання законності в установчих документах

Зміст питання або робота яка проводиться Відповідь Примітки
Так Ні
       
1. Чи існує на підприємстві засновницький договір і статут? +   Статут зареєстрований (нова редакція) 14.11.2013 р.
2. Якщо установчі документи є, то чи належним чином вони оформленні? +    
3. Хто є засновником: - юридична особа - фізична особа   +   Льода О.Б., Вербовий В.Я.
4. Чи є в наявності свідоцтво про реєстрацію? +   Свідоцтво про державну реєстрацію № 11191200000003457
5. Чи зазначені у статуті види діяльності якими займається підприємство? +    
6. Чи відповідає структура капіталу організаційно- правовій формі? +    
7. Чи передбачено статутом створення резервного фонду чи він дійсно формується? +   Створення резервного капіталу передбачено статутом. Не сформований
8. Чи має право підприємство створювати філії? +   Це передбачено статутом
9. Чи були зміни в статутному капіталі?   -  
10. Чи визначено орган управління товариством, чи бувають засідання? +   Органом управління є збори засновників
11. Чи були здійснені додаткові внески і чи зафіксовано це у документах?   +  
12. Чи визначено в установчих документах порядок розподілу прибутку? +   Прибутком після сплати податку і зборів розпоряджається товариство-збори учасників на власний розсуд

 

Законом України «Про бухгалтерський облік і фінансові звітність в Україні» передбачено для підтвердження правильності і достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності, проведення підприємствами, незалежно від форм власності, інвентаризації майна, коштів та фінансових зобов’язань.

Під інвентаризацією розуміють перевірку фактичної наявності і стану об’єкту контролю, яка здійснюється шляхом перерахунку, вимірювання та реєстрації майна в натурі, а також порівняння отриманих даних з даними бухгалтерського обліку.

Інвентаризація проводиться так, щоб все майно було відображене в інвентаризаційних описах та виключається можливість одних і тих же видів запасів повторно. Записи фактичних залишків майна, виявленого під час інвентаризації, комісія здійснює в інвентаризаційних описах, які складає в процесі і після закінчення інвентаризації.

Аудит операцій з власним капіталом доцільно розпочинати з інвентаризації майна, внесеного засновниками до статутного капіталу підприємства за участю аудитора.

Інвентаризація власного капіталу полягає в підтвердженні сальдо по аналітичному обліку за кожним учасником. Тобто інвентаризацією виявляються по відповідних документах залишки на таких рахунках, встановлюються терміни виникнення зобов’язань підприємства перед власниками, реальність часток засновників у статутному капіталі.

При цьому можуть бути виявлені факти, коли внеском до статутного капіталу є основні засоби, виробничі запаси, непридатні до використання (несправні, неякісні), і нематеріальні активів, що не мають практичної цінності.

Інвентаризації власного капіталу на підприємстві не проводили.

Система внутрішнього контролю підприємства організована на досить високому рівні. Ефективність внутрішньогосподарського контролю забезпечена тим, що особи, які зацікавлені в діяльності підприємства, здійснюється контроль не однієї якоїсь галузі, а всіх ланок, таким чином, існує прямий зв’язок між керованою і керуючою системами. Все це має місце і на ТОВ «Стіл ЛТД», що дає можливість говорити про ефективність системи внутрішнього контролю.

Під час оцінки системи внутрішнього контролюризик внутрішнього контролю міг змінитись.

Отже, зробимо перерахунок ризику внутрішнього контролю (табл. 3.13).

 

 

Таблиця 3.13 – Оцінка ризику внутрішнього контролю

№ п/п Фактори Середня оцінка Відносні фактичні оцінки Абсолютні фактичні оцінки
         
  Методи адміністративного контролю 5,8   5,8
  Ставлення адміністрації до внутрішнього контролю 5,4 0,6 3,24
  Кадрова політика адміністрації 7,8 0,6 4,68
  Компетентність контролюючого персоналу 12,6   12,6
  Наявність служби внутрішнього аудиту 6,7   6,7
  Підпорядкованість контролюючого персоналу 4,8   4,8
  Санкціонування операцій 5,6 0,5 2,8
  Нагляд за виконанням контрольних процедур 4,1 0,8 3,23
  Використання контрольних процедур 5,2 0,7 3,64
  Складна корпоративна структура 3,4 0,2 0,68
  Організація системи обліку і внутрішнього контролю 10,2 0,8 8,16
  Контроль за документами та їх зберіганням 5,4 0,9 4,86
  Правильність відображення операцій в обліку 8,0 0,5 4,0
  Наявність технічних і механічних засобів контролю 4,0 0,5 2,0
  Інші фактори 4,0 1.0 4.0
Разом     71,19

 

Отже, уточнений ризик внутрішнього контролю 71,19%, тобто він дещо зменшився у порівнянні з попереднім. Відповідно ризик невиявлення і розмір вибірки теж змінився.

Розрахуємо уточнений ризик не виявлення:

DR = AR/CRв*CRз*IR= 0.15/0.6005*0.8*0,7119 = 0,437 або 43,7%

Бачимо, що ризик невиявленості збільшився з 35,9% до 43,7%, але він не є високим.

Для оцінки системи внутрішнього контролю ми провели декілька процедур, які дозволили нам побачити сильні та слабкі сторони, які існують при веденні операцій з обліку власного капіталу.

Сильними областями є те, що всі документи по створенні підприємства, формуванні статутного капіталу відповідають встановленим у статуті і внесені у повному обсязі.







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 198. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...


Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Основные симптомы при заболеваниях органов кровообращения При болезнях органов кровообращения больные могут предъявлять различные жалобы: боли в области сердца и за грудиной, одышка, сердцебиение, перебои в сердце, удушье, отеки, цианоз головная боль, увеличение печени, слабость...

Вопрос 1. Коллективные средства защиты: вентиляция, освещение, защита от шума и вибрации Коллективные средства защиты: вентиляция, освещение, защита от шума и вибрации К коллективным средствам защиты относятся: вентиляция, отопление, освещение, защита от шума и вибрации...

Задержки и неисправности пистолета Макарова 1.Что может произойти при стрельбе из пистолета, если загрязнятся пазы на рамке...

Экспертная оценка как метод психологического исследования Экспертная оценка – диагностический метод измерения, с помощью которого качественные особенности психических явлений получают свое числовое выражение в форме количественных оценок...

В теории государства и права выделяют два пути возникновения государства: восточный и западный Восточный путь возникновения государства представляет собой плавный переход, перерастание первобытного общества в государство...

Закон Гука при растяжении и сжатии   Напряжения и деформации при растяжении и сжатии связаны между собой зависимостью, которая называется законом Гука, по имени установившего этот закон английского физика Роберта Гука в 1678 году...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия