Облік неоплаченого капіталу
Товариством з обмеженою відповідальністю є товариство, яке має зареєстрований капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Максимальна кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю може досягати 100 осіб. У випадку перевищення зазначеної кількості учасників товариство з обмеженою відповідальністю протягом одного року підлягає перетворенню на акціонерне товариство. Якщо після закінчення зазначеного терміну кількість учасників не відповідатиме законодавчо встановленому значенню, то таке товариство підлягає ліквідації у судовому порядку. У відповідності до вимог господарського законодавства учасники товариства з обмеженою відповідальністю не відповідають за його зобов’язаннями і несуть ризик збитків, пов’язаних з діяльністю товариства, у межах вартості своїх вкладів. У товариствах з обмеженою відповідальністю вищим органом управління є загальні збори учасників, а поточне керівництво здійснює виконавчий орган, який є підзвітним загальним зборам учасників, до компетенції яких належить: 1) визначення основних напрямів діяльності товариства, затвердження його планів та звітів про їх виконання; 2) внесення змін до статуту товариства; 3) зміна розміру зареєстрованого капіталу товариства; 4) створення та відкликання виконавчого органу товариства; 5) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу та повноважень відповідних контрольних органів; 6) затвердження річної звітності, розподіл прибутку товариства; 7) вирішення питань про придбання товариством часток учасників; 8) виключення учасника із товариства; 9) прийняття рішення про ліквідацію товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу тощо. Заборгованість за внесками до зареєстрованого капіталу товариства з обмеженою відповідальністю підлягає погашенню його учасниками впродовж року з дня державної реєстрації товариства. Якщо ж учасники до закінчення обумовленого терміну не внесли (не повністю внесли) свої вклади, то загальні збори учасників приймають одне з таких рішень: 1) виключити із складу товариства учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та визначення порядку перерозподілу часток у зареєстрованому капіталі; 2) зменшити розмір зареєстрованого (пайового) капіталу та визначити порядок перерозподілу часток у зареєстрованому капіталі товариства; 3) ліквідувати товариство. Важливою складовою власного капіталу ТОВ «Стіл ЛТД» є неоплачений капітал. Порядок відображення операцій з виникнення та погашення заборгованості засновниками ТзОВ «Стіл ЛТД» за внесками до зареєстрованого (пайового) капіталу в системі рахунків бухгалтерському обліку наведено у таблиці 2.4. Таблиця 2.4 – Кореспонденція рахунків (субрахунків) з обліку неоплаченого капіталу товариств з обмеженою відповідальністю
З аналізу балансу ТзОВ «Стіл ЛТД» станом на 31.12.2014 р. бачимо, що неоплачений капітал становить 2891,5 тис. грн. З обліку неоплаченого капіталу на підприємстві здійснюються такі бухгалтерські проведення (первинні документи з відображення даних операцій наведені в Додатку В): 1) 12.03.2014 засновником Льодою О.Б. внесено грошові кошти у касу підприємства: Дебет 301 Кредит 46 1470 грн. 2) 25.09.2014 Льодою О.Б. здійснено внесок грошовими коштами на рахунок в банку Дебет 311 Кредит 46 9000 грн. 3) 21.05.2014 засновником внесено товари Дебет 281 Кредит 46 95 грн. Розглянемо на умовному прикладі формування неоплаченого капіталу. Приклад 3. 03 березня поточного року зареєстровано ТзОВ «Алекс» із зареєстрованим (пайовим) капіталом 910 000 грн. Внески засновників та їх частки у зареєстрованому (пайовому) капіталі Товариства наведено у таблиці 2.5. Таблиця 2.5 – Аналітична інформація про внески засновників ТзОВ «Алекс»
ТзОВ «Алекс» додатково понесено витрати на монтаж та встановлення технологічної лінії у сумі 9 120 грн., в т.ч. ПДВ. Порядок відображення у системі рахунків бухгалтерському обліку Товариства операцій із формування зареєстрованого (пайового) капіталу та погашення заборгованості засновників за внесками до нього наведено у таблиці 2.6. Таблиця 2.6 – Бухгалтерські проведення з обліку неоплаченого капіталу ТзОВ «Алекс»
Таким чином, розглянуло облік неоплаченого капіталу, який є заборгованістю власників за внесками до статутного капіталу.
|