Мікрофлора води. Фактори самоочищення води. Виживаність патогенних мікроорганізмів у воді. Роль води у передачі інфекційних захворювань.
Основними процесами мікробного очищення водоймищ є гниття і бродіння. Гниття - розпад азотовмісних органічних сполук під впливом мікробів. Гниття зумовлюють: бацили (в. myco/des, 8. mesentericus, в. subtilis), ентеро-бактеріі (Proteus, Escherichia, Klebsiella та ін.), кло-стридіі (С. botulinum, С. sporogenes та ін.). Кінцеві продукти розпаду білків: скатол, індол, жирні кислоти, аміак, сірководень. Бродіння - розпад органічних речовин, що не містять азоту, під впливом мікробів. У процесах очищення водоймищ від мікроорганізмів беруть участь представники різних фізіологічних груп, бактеріофаги, бактерії-хижаки (Bdellovibno bacteriov ■ ■s), найпростіші, черви. Основне джерело забднення водоймищ мікробами - стічні води. Зі стічними водами у водоймища потрапляють мешканці кишечнику людини і тварин - представники нормальної, умовно-патогенної флори і патогени (збудники кишкових інфекцій, ієрсиніозів, лептоспірозів, віруси гепатиту А і Е, поліомієліту тощо). За ступенем мікробного забруднення розрізняють чотири категорії вод - сапробні (грецьк. sapros - гнилий) зони водоймища: полісапробна, мезосапробна, олігосапробна і катаробна. 1. Полісапробна зона (від грец. polys - багато) - вода, найбільше забруднена органічними сполуками, в ній мало кисню. Кількість бактерій в 1 мл води - від 1 млн і більше. Серед них багато анаеробних бактерій, актиноміцетів, грибів. Під впливом цих бактерій складні органічні сполуки розкладаються до простих речовин з утворенням аміаку, сірководню, вуглекислоти, індолу, скатолу, метану. 2. Мезосапробна зона (альфа- і бета-) - зона помірного забруднення, характеризується тим, що мінералізуються органічні речовини з окисленням і нітрифікацією. В 1 мл води до сотні тисяч мікробів. Якісний склад різноманітний. В основному це нітрифікуючі бактерії - грамнегативні палички, коки, які є облігатними аеробами. 3. Олігосапробна зона (від грец. o//gos - малий, невеликий) - зона чистої води; характеризується тим, що процеси самоочищення закінчуються. Кількість мікробів в 1 мл - від 10 до 1000. Вода має високий ступінь чистоти, кишкова паличка відсутня. 4. Катаробна зона - зона дуже чистої аоди, яка буває у водоймищах в осіньо-зимовому періоді, далеко від населених пунктів і берегів. Найбільшу кількість патогенних мікроорганізмів, які потрапляють у водоймища, визначають у полі-сапробній зоні і практично не знаходять в олігоса-пробній і катаробній зонах. Незважаючи на те, що патогенні бактерії не пристосовані до тривалого існування у воді, багато з них достатньо довго зберігаються в ній.
БІЛЕТ 24 Мікобактерії туберкульозу, властивості. Види туберкульозних бактерій. Тинкторіальні та культуральні властивості. Диференціація збудників туберкульозу. Атипові мікобактерії. Значення в розвитку патології людини. Рід Mycobacterium. Mycobacterium tuberculosis – збудник туберкульозу – інфекційного захворювання,яке характеризується розвитком гранульом в уражених тканинах і поліморфізмом клінічних ознак – інтоксикаціями, локальними синдромами. Властивості: Палички, грам«+», поліморфні, не рухливі, не утворюють спор і капсул. Облігатні аероби. Фарбуються за Цільом-Нельсонасу червоний. Великий вміст високомолекулярних ліпідів. Кислото- і лугостійкі. Групи мікобактерій: 1) ті, що повільно ростуть на твердих середовищах (>7 діб): M.tuberculosis, M.bovis, M.marinum. 2)швидко ростуть <7 діб: M.phlei, M.fortnitum. 3)потребують особливих поживних середовищ або не культивуються in vitro: M.leprae,M.haemophilium. Класифікація за патогенністю: 1)патогенні: M.tuberculosis,bovis,africanum,avium,leprae(збудник проказу) 2)умовно-патогенні: M.xenopi. 3)кислотостійкі, не патогенні для людей і тварин. Тинкторіальні і культуральні властивості. Фарбується за Ціля-Нельсона в червоний. Вибагливі до поживних середовищ – ростуть на елективних з яєчним жовтком,гліцерином і вітамінами. Середовище – Левенштейна-Йенсена. Краще ростуть при СО2,ростуть повільно. Утворюють R-колонії:зморщені, сухі, жовтуватого кольору, нагадують цвітну капусту. На рідких середовищах – щільна плівка, яка поступово потовщується, зморщується і стає ламкою. Синтезує нікотинову кислоту. Діагностика: Бактеріоскопічний,бактеріологічний,біологічний(заражають морську свинку), серологічний (РЗК, ЗНГА), алергічні проби (реакція Моро, Пірке, Манту). Атипові мікобактерії: Класифікують за пігментоутворенням: 1)фотохромогенні – створюють пігмент при світлі: M.kansasi. 2)скотохромогенні – утворюють пігмент при світлі і темноті: M.scrofulaceum. 3)ні хромогенні – частіше безкольорні: M.avium. Значення в розвитку патології: Джерело – людина. Щлях – повітряно-краплинний. Викликає туберкульоз. У л/в розвивається запальне вогнище – гранульома. Потім формується первинний туберкульозний комплекс, розвивається стан сенсибілізації до туберкуліну. Первинне вогнище проростає сполучною тканиною, відкладаються солямі кальцію – петрифікація (доброякісний перебіг). У л/в залишається збудник багато років. Спостерігається реактивація процесу при зниженні реактивності організму.
|