Тема 3. Похідні цінні папери
Мета: Окрім основних (первинних) цінних паперів, на фондовому ринку находяться в обігу так звані “похідні цінні папери”. Поява цих фінансових інструментів є логічним продовженням розвитку фінансового та фондового ринку. За допомогою цінних паперів стає можливим виконувати операції страхування (хеджування), спекулятивні операції, операції по подоланню національних кордонів та інших бар’єрів. Вивчення теми дозволяє розширити знання про можливості фінансових інструментів, які використовуються на фондовому ринку, та особливості проведення операцій на строковому ринку.
лекція 3 (2 години) 1. Загальна характеристика похідних фінансових інструментів. Структура ринку деривативів. 2. Різновиди похідних цінних паперів та мета їх використання. семінар 3 (2години) Теоретичні запитання:
1. Поняття похідних цінних паперів та мета їх використання 2. Строкові контракти: а) Форвардний контракт. б) Ф`ючерсний контракт. в) Опціон. г) Своп. 3. Похідні цінні папери, які пов’язані з акціями: варанти, підписні права, депозитарні розписки 4. Стан та перспективи розвитку українського ринку деривативів.
Проблемні запитання: 1. Похідні цінні папери мають статус потенційно ризикованих цінних паперів, чому за цим класом цінних паперів закріпилася така характеристика? 2. Чому в сучасних умовах поширюється використання похідних цінних паперів, хоча учасники фондового ринку визнають факт того, що це достатньо ризиковані цінні папери? 3. Раніше фінансову інженерію відносили до чогось східного з алхімією, у кращому випадку її порівнювали з перекладанням папірців. Визначальним було ствердження що кошти, які потрібні для упорядкування капіталу (тобто для упакування та розпакування фінансових активів) доцільно використовувати на створення реального капіталу (реального багатства). Як Ви можете прокоментувати це ствердження? Можна чи ні стверджувати, що створення багатьох видів похідних цінних паперів мало своїм результатом отримання вигоди учасниками фінансових ринків? 4. Як Ви думаєте, кому належіть ініціатива здійснення поставки у ф’ючерсній торгівлі? 5. Чому депозитарні розписки відносять до класу похідних цінних паперів? Питання для самоперевірки знань по темі: 1. Функціонування строкового ринку багато в чому пов’язано з випуском деривативів, чому? Надайте визначення деривативів з точки зору українського законодавства та міжнародної практиці. 2. Які деривативи відносять до стандартизованих? 3. Яка різниця між форвардним і ф’ючерсним контрактом? 4. Надайте визначення опціону. Які права та обов’язки мають продавці і покупці опціонів? 5. Надайте характеристику основних рис «хеджування» і «спекуляції» як видив стратегії, що застосовуються на фондовому ринку. 6. Опишіть такий вид похідного цінного паперу, як депозитарна розписка. 7. Є декілька рівнів американських депозитарних розписок, яка ризниця між ними? 8. Які існують правила випуску деривативів в Україні?
|