Етика фондового ринку
Мета: Участь фондового ринку в перерозподілу грошових коштів масштабна, операції, які здійснюються на цьому ринку мають ризиковий характер, тому дуже важливо, щоб функціонування ринку цінних паперів було як можна безпечним для його учасників, фінансового ринку та економіці країни в цілому. Вивчення теми дозволить сформувати уявлення про те, що регулювання фондового ринку – це насамперед упорядкування діяльності всіх його учасників та правил здійснення операцій з цінними паперами з боку уповноважених на це органів. Світова практика свідчить, що у регулюванні фондового ринку активну участь беруть на себе як державні установи, так і самі учасники ринку в особі саморегульованих організацій. Опит Україні у ринкових реформах показує, що на етапі становлення фондового ринку значну роль в його регулюванні було віддано державі, як гаранту того, що ринок буде формуватися на основі цивілізованих принципів. В подальшому роль саморегулювання та розширення практики відповідності поведінки професійних учасників корпоративним етичним стандартам буде зростати, що відповідає загальносвітовим тенденціям розвитку фондового ринку.
лекція 7 (1 година) 1. Система регулювання фондового ринку, її роль та основні елементи. 2. Державне регулювання ринку цінних паперів. 3. Види правопорушень та відповідальність за правопорушення на фондовому ринку. Професійна етика учасників фондового ринку.
семінар 7 (1 година) Теоретичні запитання: 1. Необхідність і мета регулювання фондового ринку. Міжнародна практика побудови різних систем регулювання фондового ринку. 2. Державне регулювання ринку цінних паперів в Україні. Органі регулювання фондового ринку та їх функції. 3. Саморегулювання на фондовому ринку. Основні етичні принципи професійної діяльності на фондовому ринку. Проблемні запитання: 1. Коли річ йде про систему контролю за ринком, то часто виділяють технічні, інституціональні та функціональні методи контролю. Що являє собою кожний з названих методів контролю? 2. У чому полягають функції Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в системі регулювання ринку цінних паперів? 3. Навіщо необхідні саморегульовані організації на ринку цін- 4. На яких засадах може буде збудована ефективна діяльність самоврегульованої організації професійних учасників фондового ринку? 5. Чому питання етичної поведінки професійних учасників фондового ринку грають важливу роль у процесі його функціонування? Питання для самоперевірки знань по темі: 1. Які цілі державного регулювання ринку цінних паперів? 2. Із яких елементів складається система регулювання ринку цінних паперів? 3. Які моделі регулювання ринку цінних паперів існують на фондових ринках різних країн? 4. Якими методами - економічними або адміністративними - 5. Що являє собою саморегулювання на фондовому ринку? 6. Вкажіть на функції і повноваження СРО. 7. Яке місце займають моральні норми в регулюванні діяльності учасників ринку цінних паперів?
|