Нормалізація сировини
Склад молочних консервів регламентується державними стандартами, які встановлюють постійне співвідношення між компонентами кожного продукту. При згущенні молока у сухій речовині зберігається те ж саме співвідношення між складовими частинами, що і в суміші, підготованої до згущення. Для отримання продукту заданого складу проводять зміну молока до такого складу, при якому співвідношення масових часток любих компонентів дорівнює заданому у продукті (тобто проводиться нормалізація). При нормалізації необхідно знати співвідношення між масовою часткою жиру та СЗМЗ у вихідній сировині та готовому продукті . (6.7)
де Жсум, СЗМЗсум, Цук сум –відповідно, масова частка жиру, сухого знежиреного залишку та цукру у вихідній суміші, %; Жпр, СЗМЗпр, Цук пр – ті ж самі показники у продукті, %; Напсум; Нап пр – масова частка наповнювача у суміші та продукті, %. Для згущеного молока з цукром =0,421= У пропорції права частина для кожного виду молочних консервів визначена стандартом (знаходять у ДСТУ на продукт) та є величиною постійною, позначимо:
(6.8)
Розрахунки нормалізації проводяться з урахуванням нормативних втрат. Нормативні втрати жиру та сухих речовин неоднакові, тому вводиться додатковий коефіцієнт непрпорційності К,який враховує непропорційність втрат жиру та сухої речовини, тому Опр коригується та в розрахунках замінюється на Ор (значення К знаходиться в межах 0,996-0,998залежно від виду продукту): Ор=Опр*К (6.9) де nж, nс.в - норма гранично-допустимих втрат жиру і сухих речовин при виробництві згущеного молока,%.
Після нормалізації співвідношення (6.10) При нормалізації молока застосовуються два способи: •змішування незбираного молока з компонентами нормалізації (знежиреним молоком або вершками) в ємності; •у потоці – сепарування молока та змішування знежиреного молока та вершків у потрібному співвідношенні. Найбільше застосування має спосіб нормалізації молока змішуванням. Нормалізація у потоці проводиться синхронно із згущенням при безперервно-поточному способі виробництва. Варіанти проведення нормалізації наведені у таблиці 6.1
Таблиця 6.1 – Варіанти проведення нормалізації
Облікові одиниці маси згущених молочних консервів - тисяча умовних банок, туб. Одна умовна банка 400 г. 1 туб=400кг. Сухі молочні продукти враховують у тонах. Нормативні витрати сировини задаються на плановий склад продукту, який приводиться у технологічних інструкціях, в них вказується Опр, яке використовується для розрахунків. Значення цього показника для згущеного молока з цукром 0,421, але стандартний по складу продукт може бути одержаний при Опр в межах від 0,400 до 0,423. У таблиці 6.2 наведений плановий та стандартний склад згущеного молока з цукром. Таблиця 2.2 – Варіанти складу молока згущеного з цукром
Розрахунок маси компонентів нормалізації. Розрахунок ведеться по балансу жиру та сухої речовини. а)якщо Ом>Ор, то для нормалізації використовується знежирене молоко. Мсум=Мнезбм+Мзнеж (6.11) (6.12) Підставляємо у формулу (6.12) рівняння балансу по жиру та сухій речовині: , знаходимо масу знежиреного молока, яка потрібна для нормалізації молочної суміші: (6.13) Масову частку жиру та СЗМЗ нормалізованої молочної суміші знаходимо також виходячи з рівняння балансу по жиру та сухій речовині:
Мнсум=Мм+Мзнм; Мнсум=МмЖм+Мзнм*Жзнм, звідки (6.14) (6.15)
б) якщо Ом <Ор, для нормалізації використовують вершки:
(6.16) де Мв - маса вершків, кг. Із співвідношення (6.10) рівнянь матеріального балансу по жиру та сухій речовині, які дорівнюють Ор:
знаходимо масу вершків, яка потрібна на нормалізацію молочної суміші:
, (6.17) А також масову частку жиру та СЗМЗ нормалізованої молочної суміші:
(6.18)
(6.19) Сухий молочний залишок суміші знаходять з рівняння:
СМЗсум=Жсум+СЗМЗсум (6.20) Нормалізація в потоці Вибір варіанту нормалізації шляхом порівняння Ом з Ор: Ом>Ор – відбір частини вершків; Ом<Ор – відбір частини знежиреного молока; Ом=Ор – нормалізація не потрібна. Наприклад Ом<Ор. 1. Проводять розрахунок маси вершків та знежиреного молока, отриманих при сепаруванні молока, направленого на виробництво продукту (без урахування втрат) за формулою: (6.21)
(6.22) Вершки повністю використовуються на нормалізацію. 2.Частина знежиреного молока, яка використовується для змішування з вершками, М´знм:
. (6.23) 3.Маса нормалізованої суміші: Мсум= М´знм+Мв. (6.24) 4.Масова частка жиру нормалізованої молочної суміші:
, (6.25) 5.Масова частка СЗМЗ у нормалізованій у молочній суміші:
(6.26) Якщо Ом> Ор, нормалізацію проводять шляхом відбору надлишку вершків: , (6.27)
6.Проводять розрахунок маси вершків, що направляються на змішування з усією масою знежиреного молока, отриманого при сепаруванні: (6.28)
Розрахунки маси цукру, маси продукту та норми витрати сировини на 1 т готового продукту не відрізняються від розрахунків при нормалізації способом змішування.
|