Картограма бонітування ґрунтів – це план, на якому кожний ґрунтовий виділ має позначення бонітету ґрунту. Бонітування – це порівняльна оцінка якості ґрунтів та їх потенціальної родючості. Бонітування ґрунтів – це визначення якості ґрунтів, виражена в балах. Бонітетні шкали складені в межах природних сільськогосподарських районів за найбільш поширеними ґрунтами, за урожайністю тієї чи іншої культури.
Сільськогосподарські культури неоднаково відносяться до конкретних умов, тому для тієї чи іншої площі бонітет під різними культурами різний. Тому на ґрунтовому контурі поряд з шифром ґрунту і гранулометричним складом визначається бонітет ґрунту по відповідній культурі. Колір цифри бонітету відрізняється від шифру ґрунту. Ґрунти різняться за відносними, якісними показниками-балами, які дають можливість встановити наскільки один ґрунт відрізняється від іншого за своєю продуктивністю. У виробництві розміщення сільськогосподарських культур агротехнічні заходи здійснюються не за ґрунтовими контурами, а за полями. Останні – неоднорідні у ґрунтовому відношенні, тому для декількох ґрунтів з різними балами бонітету визначають середньовиражений бонітет кожного земельного участка (поля). Для поля він визначається як частка від ділення суми добутків бонітету кожного ґрунтового виділу на його площі і розділену на загальну площу поля.
Такий бонітет дає можливість розрахувати величину можливого врожаю на полі. Для цього необхідно величину врожаю, що відповідає одному балу, помножити на бал бонітету ґрунту. При цьому необхідно враховувати природну родючість ґрунту. При обчисленні ресурсного врожаю потрібно також враховувати окупність добрив. Дані бонітування є основою для планування виробництва і закупівлі продукції землеробства, оцінки результатів господарської діяльності.