Тема 2. Класифікація і поведінка витрат
Навчальні елементи, що повинні бути засвоєні: Законодавчі та нормативні акти, що визначають склад витрат і доходів. Класифікація доходів і характеристика їх основних видів. Загальнооблікова та управлінська класифікація витрат за різними ознаками. Характеристика основних видів витрат. Характер реагування витрат при змінах обсягу діяльності підприємства. Поведінка змінних і постійних витрат при змінах обсягу діяльності підприємства. Оцінка витрат і побудова їх функції. Методи визначення функції витрат, їх сутність і порівняльна характеристика.
Рекомендована література: 1. Друри К. Управленческий и производственный учет: учебник / К. Друри; пер. с англ. -М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002.- 1071 с. 2. Хорнгрен Ч.Т., Дж. Фостер Бухгалтерский учет: управленческий аспект. М., Финансы и статистика, 1995, 415 с. 3. Управлінський облік: підруч. для вузів / Л.В. Нападовська.- 2-ге вид., доопрац. та допов. – К.: Киів. нац. торг.-екон. ун-т, 2010.- 648 с. – ISBN 978-966-629-453-4. 4. Голов С.Ф. Управлінський облік: підручник / С.Ф. Голов.- К.: Лібра, 2003. – 704 с. 5. Карпова Т. П. Управленческий учет: Учебник для вузов. – М.: ЮНИТИ, 2002. – 350 С. 6. Конспект лекцій з дисципліни “Управлінський облік ” для студентів 3 курсу денної і 4 курсу заочної форм навчання спеціальності 6.050100 (6.030509) «Облік і аудит» /Авт.: О.Є. Власова: Х. ХНАМГ, –2009. – 126 с.
Питання для самоконтролю знань: 1. У чому полягає взаємозв’язок доходів і витрат підприємства? 2. Які основні методологічні засади класифікації доходів і витрат відповідно до вимог П(С)БО? 3. Які основні ознаки вітчизняної класифікації витрат? 4. Як класифікують витрати з метою розрахунку собівартості продукції та визначення розміру фінансового результату? 5. Як класифікуються витрати для прийняття управлінських рішень? 6. Як розраховується коефіцієнт реагування витрат? 7. Визначення пропорційних, дегресивних та регресивних витрат. 8. Які витрати вважаються накладними? Який їхній склад? 9. Що таке контрольовані та неконтрольовані витрати? 10. Які витрати вважаються вичерпними та невичерпними? 11. У чому полягає відмінність між дійсними та уявними витратами? 12. У чому полягає відмінність середніх і маржинальних (граничних) витрат? 13. У чому полягає відмінність змінних і постійних витрат? 14. Чим відрізняються рельовантні витрати від нерельовантних? 15. За якою ознакою витрати поділяються на прямі та непрямі? 16. За якою ознакою поділяються витрати на дійсні та можливі? 17. Чим відрізняються витрати на продукцію від витрат періоду? 18. У чому полягає практичне значення поділу витрат на змінні та постійні? 19. Що треба розуміти під функцією витрат? 20. Які основні методи побудови функції витрат? 21. У чому полягає сутність методу аналізу бухгалтерських рахунків? 22. У чому полягає сутність методу вищої—нижчої точки? 23. У чому полягає сутність статистичного методу кореляції (візуальний метод) для групування витрат? 24. Характеристика методу регресійного аналізу, його значення. 25. Суть та значення методу найменших квадратів. 26. Суть та значення спрощеного статистичного методу. 27. Класифікація доходу в системі управлінського обліку.
|