Структура кадастрового номера земельної ділянки
Відповідно до наведеної схеми позиційна структура кадастрового номера земельної ділянки складається з чотирьох складових частин. Представимо структуру кадастрового номера земельної ділянки у вигляді:
| КОАТУУ |: | НКЗ |: | НКК |: | НЗД |,
де | КОАТУУ | – код одиниці адміністративно-територіального устрою України; | НКЗ | – номер кадастрової зони; | НКК | – номер кадастрового кварталу (фрагмента) в межах кадастрової зони; | НЗД | – номер земельної ділянки в межах кадастрового кварталу (фрагмента); |: | – роздільник між складовими частинами кадастрового номера. З метою ефективного використання реляційних СУБД та застосування стандартного програмного забезпечення, а також з метою уніфікації структури кадастрового номера та уніфікації відповідного прикладного програмного забезпечення використовується фіксована позиційна структура кадастрового номера. Позиційна структура кадастрового номера земельної ділянки має наступний вигляд:
<ХХХХХХХХХХ>: <ХХ>: <ХХХ >: <ХХХХ>,
де < Х…Х > – складова частина кадастрового номера; Х – одна позиція в структурі номера.
У наведених формулах перша складова відповідає КОАТУУ і складається з десяти розрядів (чисел типу Integer). З метою забезпечення одношарового (одноплощинного) покриття території України фрагментами територій об’єктів адміністративно-територіального устрою України доцільно використовувати такі типи одиниць адміністративно-територіального устрою України: · для сільськогосподарських регіонів – код сільських (селищних) рад; · для несільськогосподарських регіонів – код населених пунктів. Особливість використання КОАТУУ полягає в тому, що він використовується тільки один раз для визначення зовнішніх меж земель населеного пункту чи земель сільської (селищної) ради, після чого означена територія поділяється на кадастрові зони, кадастрові квартали та окремі земельні ділянки. Це стосується також тих об’єктів адміністративно-територіального устрою, які мають в своїх межах інші об’єкти адміністративно-територіального устрою. Так, наприклад, після встановлення КОАТУУ для земель сільської ради, ті території населених пунктів, які розташовані в межах сільської ради, розглядаються як кадастрові зони (одна чи декілька), що дає змогу реалізувати єдиний уніфікований підхід до створення індексних карт, а також контролювати баланс площ земель відповідних адміністративно-територіальних утворень (адміністративного району, області), здійснювати топологічний контроль та інше. В якості прикладу на рис. 4 наведено фрагмент індексної карти Овідіопольського району Одеської області з поділом на сільські та селищні ради з КОАТУУ та назвами населених пунктів. На рис. 5 наведено індексну карту Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району з поділом на кадастрові зони. Друга складова кадастрового номера вказує на номер кадастрової зони (НКЗ) в межах території, визначеної КОАТУУ. НКЗ складається з двох розрядів (чисел типу Integer). Таким чином, максимальна кількість кадастрових зон в межах земель населеного пункту чи земель сільської (селищної) ради становить 99. Якщо в межах населеного пункту чи в межах земель сільської (селищної) ради існують інші населені пункти чи адміністративно-територіальні утворення, то їх територія розглядається як кадастрова зона (одна чи декілька) відповідно до їхніх зовнішніх меж. На рис.6 наведено індексну карту с. Нова Долина Овідіопольського району з поділом на кадастрові зони та кадастрові квартали. Третя складова має три числа типу Integer і вказує на номер кадастрового кварталу (фрагмента) (НКК) в межах кадастрової зони з номером НКЗ. Термін “кадастровий квартал” тісно пов’язаний з терміном “містобудівний квартал” і, як правило, з ним і співвідноситься для територій населених пунктів. При встановленні меж кадастрових кварталів може бути використана структуризація території населеного пункту на оціночні райони та економіко-планувальні зони, яка здійснюється в процесі нормативної грошової оцінки земель населеного пункту.
Рис. 4. Індексна кадастрова карта Овідіопольського району Одеської області.
Рис. 5. Індексна кадастрова карта Сухолиманської сільської ради.
Рис. 6. Індексна кадастрова карта села Нова Долина.
Що ж до земель сільськогосподарського призначення, то використання терміну “кадастровий квартал” не є коректним, тому для цієї категорії земель може використовуватись термін “кадастровий фрагмент”. Кадастрові фрагменти можуть співвідноситись з окремими полями (чи групою полів) сільськогосподарських господарств чи підприємств іншого профілю на землях сільськогосподарського призначення. Актуальність поділу кадастрових зон на кадастрові фрагменти зумовлена суттєвою динамікою реформування аграрного сектора економіки, приватизацією земель та виникненням значної кількості земельних ділянок сільськогосподарського призначення в результаті заміни сертифікатів на державні акти на право власності на земельні ділянки та перспективою їх подальшого включення в земельний обіг. Такий підхід потенційно дає можливість зарезервувати достатню кількість кадастрових номерів для цілей первинного обліку земельних ділянок та реєстрації прав на них. На рис.7 наведено фрагмент індексної карти с. Нова Долина для кварталу 5123784200:05:005 з межами та номерами земельних ділянок.
Рис. 7. Індексна кадастрова карта кадастрового кварталу 5123784200:05:005.
Четверта складова має чотири числа типу Integer і вказує на номер земельної ділянки (НЗД) в межах кадастрового кварталу (фрагмента) НКК. Максимальна кількість земельних ділянок в межах кадастрового кварталу (фрагмента) може становити 9999. Отже, максимальна кількість земельних ділянок, яким може бути присвоєний кадастровий номер за запропонованою структурою в межах визначеного КОАТУУ об’єкта адміністративно-територіального устрою становить 99 999 9999 = 9889109. Звичайно, це занадто велика кількість земельних ділянок для одного населеного пункту чи однієї сільської ради, але йдеться не тільки про можливу кількість земельних ділянок, а головне – про потенційно можливу кількість кадастрових номерів земельних ділянок, які в умовах розвиненого земельного ринку можуть змінюватись внаслідок поділу чи консолідації земельних ділянок. Тому з метою виключення тупикової ситуації, коли всі можливі кадастрові номери буде вичерпано, запропоновано таку структуру кадастрового номера, за допомогою якої можна успішно вирішувати проблему присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам без змін схем поділу одиниці адміністративно-територіального устрою на кадастрові зони і кадастрові квартали протягом доступного для огляду часу. Враховуючи сучасний стан та перспективи розвитку комп’ютерної техніки та інформаційних технологій, такий підхід не призведе до яких-небудь технічних труднощів, пов’язаних з мінімізацією ресурсів комп’ютерної техніки.
|