Розрахунок розміру прибутку при власному виробництві всіх компонентів
Зробимо розрахунок величини прибутку з врахуванням рекомендацій, наведених в табл. 2 Таблиця 4 Розрахунок розміру прибутку при комбінованому варіанті (закупівля та власне виробництво)
Таким чином, проведені розрахунки показали, що при використанні комбінованого варіанту фірма зможе отримати прибуток у розмірі 49 тис. грн., що на 1 тис. грн. більше самостійного виробництва всіх компонентів. Незважаючи на важливість врахування витрат при вирішенні «завдання МОВ» практичні розрахунки при вирішенні даного типу завдань ускладнюються тим, що потрібно враховувати вплив великої кількості факторів, значення яких у заданому інтервалі часу можуть істотно коливатися (табл. 5). Через неповний або невірний облік факторів впливу остаточне рішення може бути неправильним, що призводить до відповідних наслідків. Таблиця 5 Фактори, які впливають на прийняття рішення про власне виробництво або постачання зі сторони
Оскільки рішення про власне виробництво або постачання зі сторони мають комплексний характер, потрібно ретельно зважити можливі альтернативи. Фахівці висловлюють діаметрально протилежні рекомендації, як за максимальну вертикальну інтеграцію, тобто виробництво всіх комплектуючих виробів власними зусиллями, так і проти неї. Високий ступінь вертикальної інтеграції знижує залежність підприємства від коливання ринкової кон'юнктури, але може призвести до зростання собівартості продукції і зниження її якості. Разом з тим закупівля більшої частини комплектуючих виробів на стороні означає перехід до так званої викруткової технології, ставить підприємство у надмірну залежність від коливань кон'юнктури і призводить до втрати іміджу. Таким чином, рішення про власне виробництво або постачання зі сторони залежить не тільки від витрат. Рішення на користь закупівель комплектуючих і відповідно проти власного виробництва може бути прийняте, якщо: · потреба в комплектуючому виробі невелика; · існує велика гнучкість у виборі можливих джерел постачань і виробів-замінників; · відсутні необхідні для виробництва комплектуючих потужності; · відсутні адміністративний або технічний досвід для виготовлення потрібних виробів. Рішення проти закупівель і на користь власного виробництва приймається тоді, коли: · потреба в комплектуючих виробах стабільна і досить велика; · існуючі постачальники не можуть забезпечити необхідних стандартів якості виробів; · необхідно зберігати комерційну таємницю в області технології виробництва; · комплектуючі вироби можуть бути виготовлені за існуючих виробничих потужностей.
|