Класифікація приміщень за ступенем небезпеки ураження електричним струмом.За ступенем небезпеки ураження електричним струмом усі приміщення поділяються на три категорії: - особливо небезпечні приміщення; - приміщення з підвищеною небезпекою; - приміщення без підвищеної небезпеки. Особливо небезпечні приміщення"характеризуються наявністю однієї із умов, що створюють особливу небезпеку: дуже високої відносної вологості повітря (близько 100 %), хімічно активного середовища; або одночасною наявністю двох чи більше умов, що створюють підвищену небезпеку. Приміщення з підвищеною небезпекою характеризуються наявністю у них однієї з таких умов, що створюють підвищену небезпеку: високої відносної вологості повітря (перевищує 75 % протягом тривалого часу); високої температури (перевищує 35°С протягом тривалого часу); струмопровідного пилу; струмопровідної підлоги (металевої, земляної, залізобетонної, цегляної тощо); можливості одночасного доторкання до металевих елементів технологічного устаткування чи металоконструкцій будівлі, що з'єднані із землею, та металевих частин електроустаткування, які можуть опинитись під напругою. Приміщення без підвищеної небезпеки характеризуються відсутністю умов, що створюють особливу або підвищену небезпеку. Оскільки наявність небезпечних умов впливає на наслідки випадкового доторкання до струмопровідних частин електроустаткування, то для ручних переносних світильників, місцевого освітлення виробничого устаткування та електрифікованого ручного інструмента в приміщеннях з підвищеною небезпекою допускається напруга живлення до 36 Д, а у особливо небезпечних приміщеннях-до 12.
43. Умови ураження людини електричним стумом. (дотик до двох фаз, дотик до однієї фази у трифазних мережах змінного струму)
Електронасищенность сучасного виробництва формує електричну небезпека, джерелом якої можуть бути електричні мережі, електрифіковане устаткування та інструмент, обчислювальна та організаційна техніка, що працює на електриці. 44. Категорїї приміщень за вибухопожежною та пожежною небезпечністю.
2 Категорії будинків щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки 2.1. Будинок відноситься до категорії А, якщо в ньому сумарна площа приміщень категорій А перевищує 5% площі всіх приміщень чи 200м2. Допускається не відносити будинок до категорії А, якщо сумарна площа приміщень категорії А в будинку не перевищує 25% сумарної площі всіх розміщених у ньому приміщень (але не більш 1000 м2), і ці приміщення обладнаються установками автоматичного пожежегасіння. 2.2. Будинок відноситься до категорії Б, якщо одночасно виконані дві умови: а) будинок не відноситься до категорії А; б) сумарна площа приміщень категорій А и Б перевищує 5% сумарної площі всіх приміщень чи 200 м2. Допускається не відносити будинок до категорії Б, якщо сумарна площа приміщень категорій А и Б у будинку не перевищує 25% сумарної площі всіх розміщених у ньому приміщень (але не більш 1000 м2), і ці приміщення обладнаються установками автоматичного пожежегасіння. 2.3. Будинок відноситься до категорії В, якщо одночасно виконані дві умови: а) будинок не відноситься до категорій А чи Б; б) сумарна площа приміщень категорій А, Б и В перевищує 5% (10%, якщо в будинку відсутні приміщення категорій А и Б) сумарної площі всіх приміщень. Допускається не відносити будинок до категорії В, якщо сумарна площа приміщень категорій А, Б и В у будинку не перевищує 25% сумарної площі всіх розміщених у ньому приміщень (але не більш 3500 м2), і ці приміщення обладнаються установками автоматичного пожежегасіння. 2.4. Будинок відноситься до категорії Г, якщо одночасно виконані дві умови: а) будинок не відноситься до категорії А, Б чи В; б) сумарна площа приміщень категорій А, Б, В и Г перевищує 5% сумарної площі всіх приміщень. Допускається не відносити будинок до категорії Г, якщо сумарна площа приміщень категорій А, Б, В и Г у будинку не перевищує 25% сумарної площі всіх розміщених у ньому приміщень (але не більш 5000 м2), і приміщення категорій А, Б, В обладнаються установками автоматичного пожежегасіння. 2.5 Будинок відноситься до категорії Д, якщо воно не відноситься до категорії А, Б, В чи Г. 45. Горючість будівельних матеріалів. Горючість будівельних матеріалів визначається відповідно до стандарту "ДСТУ Б В.2.7-19-95 (ДСТ 30244-94). Матеріали будівельні. Методи випробувань на горючість". Відповідно до цього стандарту матеріали поділяються на негорючі і горючі. До негорючих відносять матеріали, у яких:
- приріст температури в випробувальній печі не перевищує 50 о С;
- утрата маси зразка не перевищує 50 %;
- тривалість стійкого полум'яного горіння не перевищує 10 с.
Горючим вважають матеріал, якщо при випробуванні хоча б одна з перерахованих вище умов не виконується.
Для віднесення будівельних матеріалів до негорючих або до горючих випробування їхніх зразків здійснюють по методу І у приладі при температурі печі 750 оС и середнобю температурою її стінок 835 оС на протязі 30 хв. Температурний режим зразка контролюється трьома термопарами. Для кожного випробування готують п'ять циліндричних зразків розмірами d = 45 мм, h = 50 мм.
Матеріали, визнані горючими по методу І, для подальшої класифікації піддаються випробуванню по методу ІІ. У залежності від параметрів, визначених при цьому випробуванні, них розділяють на чотири групи горючості: Г1 (низкою горючості), Г2 (помірної горючості), Г3 (середньої горючості), Г4 (підвищеної горючості), відповідно до табл.1.3.
Групу горючості по методу ІІ визначають для всіх однорідних і тих, що складаються з кількох шарів будівельних матеріалів і, у тому числі, тих, котрі використовуються для оздоблювальних, лицювальних робіт і лакофарбових покрить. До випробувань готують 12 зразків 1000´190 мм товщиною не більш 70 мм (3 випробування по 4 зразки в кожному). Для тестування оздоблювальних, лицювальних і лакофарбових матеріалів зразки виготовляють у з'єднанні з негорючою основою. Нагрівання зразків проводять на приладі "Шахтна піч", де джерелом запалювання є газовий пальник, до якого подається рівномірний потік повітря при температурі 20 оС. Тривалість дії полум'я, наприклад, 10 хв. Випробування вважають закінченим після охолодження зразків до нормальної температури. За результатами обробки даних трьох випробувань по таблиці 1.3 визначають групу горючості матеріалу. Крім горючості, для оцінки ступеня пожежної безпеки використання будівельних матеріалів (особливо оздоблювальних і лицювальних) треба знати про їхні здатності до загоряння під впливом променевої теплоти. Займистість матеріалів визначається відповідно до "ДСТУ Б В.1.1-2-97 (ДСТ 30402-96). Матеріали будівельні. Метод випробування на займистість". По цій характеристиці горючі матеріали класифікують по трьох групах, у залежності від мінімального значення критичної поверхневої щільності теплового потоку (КППТП), при якому виникає їх стійке полум'яне горіння:
- У1 (важкозаймисті) - величина КППТП дорівнює або більше 35 квт/м2;
- У2 (помірнозаймисті) - величина КППТП у межах від 20 до 35 квт/м2;
- У3 (легкозаймисті) - величина КППТП менше 20 квт/м2.
Випробування здійснюють на 15 зразках квадратної форми зі стороною 165 мм і товщиною не більш 70 мм. Дозволяється використання зразків оздоблювальних, лицювальних і лакофарбових матеріалів разом з негорючою основою. Основною частиною приладу, на якому встановлюють зразки, є радіаційна панель, що складається з кожуха з теплоізолюючим шаром і нагрівальним елементом потужністю 3 кВт. Випробування тривають 15 хвилин або до запалення зразка.
Здатність матеріалів до поширення полум'я по поверхні під впливом зовнішнього теплового потоку визначається відповідно до "ДСТУ Б В.2.7-70-98 (ДСТ 30444-97). Будівельні матеріали. Метод випробування на поширення полум'я".
Для випробувань виготовляють 5 зразків розміром 1100´ 250 мм в об'єднанні з негорючою основою товщиною не більш 60 мм. Для кожного випробування зразок, горизонтально встановлений у приладі з електричною радіаційною панеллю (з електричною потужністю не менш 8 кВт, нахиленої щодо зразка на 30о), підпалюють протягом 10 хв. за допомогою газового пальника і, у випадку запалення, витримують до припинення полум'яного горіння (але не довше 30 хв). Величину КППТП визначають за допомогою приймачів теплового випромінювання, а крім того фіксують час полум'яного горіння і довжину ушкодженої частини зразка (вигорілої або обвугленої).
Горючі і будівельні матеріали в залежності від величини КППТП розділяють на 4 групи:
- РП1 (не поширюють) - КППТП дорівнює або більше 11.0 квт/м2;
- РП2 (локально поширюють) - КППТП у межах від 8.0 до 11.0 квт/м2;
- РП3 (помірковано поширюють) - КППТП у межах від 5.0 до 8.0 квт/м2;
- РП4 (значно поширюють) - КППТП менше 5.0 квт/м2.
У нормативній літературі по пожежній справі усе ще використовуються стандарти, розроблені до дев'яностого року. Тому, для ознайомлення з ними нижче приводяться їхні основні положення.
Групу негорючих будівельних матеріалів як однорідних, так і тих, що складаються з кількох шарів, визначають відповідно до СТ СЕВ 382-76 на приладі "Вогнева труба". .
У трубчасту електропіч, розігріту до 800...850 оС, поміщають на 20 хв. циліндричний зразок діаметром (d) 45 мм і висотою (h) 50 мм (серія 5 штук). До і після випробувань вимірюють температуру печі (tп) і поверхні зразків (t), масу зразків (m) і тривалість їхнього горіння (t гір). Матеріал вважають негорючим, якщо обмірювані показники відповідають нормативним значенням, відповідно до таблиці ознак негорючого матеріалу (табл. 1.4):
Табл. 1.4 Ознаки негорючого матеріалу відповідно до СТ СЕВ 382-76
Порівн. зміна температури печі, оС
tпt - tп0 =< 50
Порівн. зміна температури поверхні зразка, оС
tt - t0 =< 50
Порівн. норма дефекту маси, %
(mt - m0) 100 / m0 =< 50
Порівн. тривалість горіння, с
t гір < 10
Близьким до СТ СЕВ 382-76 є стандарт ДСТ 12.1.044-89 п.4.1, призначений для визначення групи негорючих будівельних матеріалів, але не тих, що складаються з кількох шарів, і без покрить. Температура випробувань по цьому нормативі складає t = 750 оC, а тривалість - t = 15 хв. Групу важкогорючих однорідних і тих, що складаються з кількох шарів, будівельних матеріалів визначають по СТ СЕВ 2437-80 на приладі "Шахтна піч". Цей метод поширюється на:
- плити з деревини і деревних матеріалів, у тому числі з наповнювачами й обробкою поверхні органічними і неорганічними речовинами;
- плити з полімерних матеріалів з наповнювачами і без них;
- плити з неорганічних матеріалів з органічними наповнювачами і покриттями;
- матеріали на основі папера, плівок і тканин товще 0,.25 мм;
- усі перераховані матеріали з вогнезахисною обробкою.
Цей метод не поширюється на матеріали з зовнішніми негорючими шарами і товщиною менше 0,25 мм.
Зразок, що складається з 4 плит матеріалу розміром 1000´ 190´ 50 мм, поміщають у шахтну піч висотою 2700 мм із газовим пальником і повітряною вентиляцією. Тривалість вогневого впливу 10 хв. У ході випробувань термопарою визначають температуру димових газів, час самостійного горіння, розміри і масу зразка. Важкогорючими звичайно вважають матеріали, у яких усереднені по 3 випробуванням результати не перевищують значень, приведених у табл.1.5. Визначення групи важкогорючих і горючих твердих речовин і матеріалів проводять за ДСТ 12.1.044-89, п.4.3. Цей метод використовується для неметалічних матеріалів, що містять більш 3 % органічних речовин і не мають однобічного вогнезахисного або негорючого покриття. Використовується прилад "Керамічна труба" (або ОТМ): керамічна камера висотою 300 мм із регульованим повітрепідводом, газовим пальником і термопарою. Наприклад, прогрітий до Tо = 200 оС, швидко вводять зразок з розмірами 150´ 60´ 10 мм і витримують до досягнення максимальної температури (Tmax). Якщо Tmax<260 оC, то тривалість витримки не повинна перевищувати t = 300 оС. Після повного охолодження зразка в камері його зважують і повторюють випробування. Середні значення серії випробувань порівнюють з нормативними величинами.
Ознаки важкогорючого матеріалу:
T = Tmax - Tо < 60 оC Узагальнена структурна схема приймально-контрольного приладу
де Т - різниця температур при випробуванні, оС; M - приведена маса зразка, м; mo - початкова маса зразка, м; mкін - маса зразка після випробування, г. Ознаки горючого матеріалу: T > 60 оC
M > 60 % Якщо запалення зразка відбувається не раніш, ніж через 4 хв., то матеріал вважають важкозаймистим; якщо - не раніш, чим через 0,5 хв., те матеріал середньої займистості; якщо - раніш 0,5 хв., те матеріал легкозаймистий. Здатність матеріалів до поширення полум'я по поверхні під впливом зовнішнього теплового потоку за ДСТ 12.1.044-89, п.4.19 визначається на приладі "Електрична радіаційна панель". Її характеризує безрозмірний показник - індекс поширення полум'я (I). По цьому показнику матеріали поділяються на такі, котрі: - не поширюють полум'я I=0; - повільно поширюють полум'я 0 < I < 20; - швидко поширюють полум'я I > 20. Димоутворююча здатність матеріалів визначається за ДСТ 12.1.044-89, п.4.18. Метод ґрунтується на визначенні оптичної щільності середовища (за коефіцієнтом поглинання світла), що утвориться при згорянні відомої кількості речовини в режимах тління і горіння. По величині максимального коефіцієнти димоутворення (Dm)) розрізняють 3 групи матеріалів:
- Д1 - з малою димоутворюючою здатністю (Dm < 50 м2/кг);
- Д2 - з помірною димоутворюючою здатністю (50м2/кг < Dm < 500м2/кг);
- Д3 - з високою димоутворюючою здатністю (Dm > 500 м2/кг). Токсичність продуктів горіння матеріалів визначають за ДСТ 12.1.044-89, п.4.20. Метод ґрунтується на спалюванні зразка досліджуваної речовини в камері згоряння при заданій щільності теплового потоку і визначенні летального ефекту на тварин. Показник токсичності (HCl50) - це кількість речовини, при спалюванні якого в об'ємі 1 м3 утвориться концентрація продуктів горіння, що викликає протягом 30 хв. загибель 50% тварин. По цьому показнику розрізняють матеріали:
- Т1 (малонебезпечні) 120 г/м3 < HCl50;
- Т2 (помірнонебезпечні) 40 г/м3 < HCl50 < 120 г/м3;
- Т3 (високонебезпечні) 13 г/м3 < HCl50 < 40 г/м3;
- Т4 (надзвичайнонебезпечні) HCl50 < 13 г/м3. Визначення кисневого індексу проводять відповідно до ДСТ 12.1.044-89, п.4.14. Кількість окислювача, необхідного для горіння матеріалу, характеризується кисневим індексом (КІ). Метод визначення кисневого індексу складається в перебуванні мінімальної концентрації кисню (у %) у потоці киснево-азотної суміші, при якій спостерігається самостійне горіння вертикально розташованого зразка. По цьому показнику матеріали не класифікуються. Фізико-механічні, теплофізичні, хімічні, пожежно-технічні та інші властивості будівельних матеріалів оцінюють кількісно, тобто конкретними числовими показниками, що встановлюються шляхом випробувань у лабораторіях, на виробництві або в умовах експлуатації. Вимір проводять на спеціальних приладах по визначених передбачених методиках, що визначені нормативними документами. 46. Вимоги до шляхів евакуації у виробничих будинках. Вимоги до шляхів евакуації у виробничих будинках. Евакуаційні шляхи і виходи повинні утримуватися вільними, нічим не захаращуватися і в разі виникнення надзвичайної ситуації забезпечувати безпеку під час евакуації всіх людей, які перебувають у приміщеннях будівель та споруд. Кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, їхні конструктивні й планувальні рішення, умови освітленості, забезпечення незадимленості, протяжність шляхів евакуації, їх облицювання (оздоблення) повинні відповідати протипожежним вимогам будівельних норм. У разі розміщення технологічного, експозиційного та іншого обладнання в приміщеннях повинні бути забезпечені евакуаційні проходи до сходових кліток та інших шляхів евакуації відповідно до будівельних норм. Дозволяється перебування не більше 50 осіб. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень). Допускається влаштування дверей з відчиненням усередину приміщення в разі одночасного перебування в ньому не більше 15 чоловік, а також у санвузлах, з балконів, лоджій, площадок зовнішніх евакуаційних сходів (за винятком дверей, що ведуть у повітряну зону незадимлюваної сходової клітки). При наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть замикатися лише на внутрішні запори, які легко відмикаються. Килими, килимові доріжки й інші покриття підлоги у приміщеннях з масовим перебуванням людей повинні надійно кріпитися до підлоги і бути малонебезпечними щодо токсичності продуктів горіння, а також мати помірну димоутворюючу здатність (за ГОСТ 12.1.044-89). Сходові марші і площадки повинні мати справні огорожі з поручнями, котрі не повинні зменшувати встановлену будівельними нормами ширину сходових маршів і площадок. Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням відповідно до вимог будівельних норм та правил улаштування електроустановок. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будівлі людей. Шляхи евакуації, що не мають природного освітлення, повинні постійно освітлюватися електричним світлом (у разі наявності людей). У виробничих приміщеннях без природного освітлення за наявності більше 50 працюючих (або якщо площа перевищує 150 м ) евакуаційні виходи повинні бути позначені світловими покажчиками з написом "Вихід" білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення, або такими, що переключаються на нього автоматично в разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення. Не допускається: - влаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, розсувні, підйомні двері, такі двері, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей; - захаращувати шляхи евакуації (коридори, проходи, сходові марші і площадки, вестибюлі, холи, тамбури тощо) меблями, обладнанням, різними матеріалами та готовою продукцією, навіть якщо вони не зменшують нормативну ширину; - забивати, заварювати, замикати на навісні замки, болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, зовнішні евакуаційні двері будівель; - застосовувати на шляхах евакуації (крім будівель V ступеня вогнестійкості) горючі матеріали для облицювання стін і стель, а також сходів та сходових площадок; - влаштовувати у сходових клітках приміщення будь-якого призначення, у т.ч. кіоски, ларки, а також виходи з вантажних ліфтів (підйомників), прокладати промислові газопроводи, трубопроводи з ЛЗР та ГР, повітроводи; - робити засклення або закладання жалюзі і отворів повітряних зон у незадимлюваних сходових клітках; - знімати передбачені проектом двері вестибюлів, холів, тамбурів і сходових кліток; - знімати пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів тощо, а також фіксувати самозакривні двері у відчиненому положенні; - розвішувати у сходових клітках на стінах стенди, панно тощо. 47. Водопостачання. Системи водопостачання представляють собою комплекс інженерних споруд і пристроїв, що забезпечують отримання води з природних джерел, їїочищення, транспортування і подачу споживачам. Системи водопостачанняпризначені також для задоволення споживачів у воді промисловості і сільського господарства. 48. Системи автоматичного пожежогасіння. Проблема спалаху об'єктів відноситься до найбільш гострим. Тривожні новини з регіонів чутні практично щодня. Не дотримання норм пожежної безпеки, особливо в місцях масового скупчення людей приводить до величезних матеріальних і людських втрат. І справа зовсім не в якійсь халатності. Бажання в максимально короткий термін при мінімальних вкладеннях запустити об'єкт в експлуатацію бере гору над найпростішими людськими відчуттями - особиста безпека і самозбереження. Недотримання елементарних правил пожежної безпеки, порушення порядку експлуатації об'єктів приводять до настільки сумних наслідків. Окрім цього, далеко не останню роль в подібних ситуаціях грає відсутність елементарних засобів пожежогасінні. Особливо варто звернути увагу на те, що автоматичні системи пожежогасіння допомагають виключити такий чинник ризику, як роль людини. Средства пожаротушения Саме автоматика відповідає за своєчасне виявлення вогнищ спалаху і включення системи пожежогасіння в автоматичному режимі. Крім того, дана система відправить сигнал на пульт пожежної частини про спалах на об'єкті. Автоматична система пожежогасіння розрахована на максимально швидку реакцію на спалах і повніше виключення чинників, завдяки яким відбувається процес горіння (наявність горючих речовин, присутність кисню (або, простіше кажучи, приплив свіжого повітря), наявність високої температури). Батьківщиною сучасних систем автоматичного гасіння пожежі цілком можна вважати Японію. Лише не плутайте стаціонарні системи пожежогасіння з автоматичними установками. Стаціонарні системи пожежогасіння були розроблені і застосовувалися і раніше. Як приклад можна привести водяну установку для пожежогасіння збагачувальної фабрики Змєїногорські копальні (1770 рік), система гасіння парою на Російсько-балтійському вагонобудівному заводі (1879 рік), спринклерна система автоматичного пожежогасіння, яка в 1864 році була побудована Гаррісоном Стюартом. Але найбільш досконала система була розроблена саме в Японії. Природно, що розроблена японцями система пожежогасіння була абсолютно іншою, не схожою на ті системи, якими обладналися сучасні будівлі і споруди. Поштовхом до створення таких систем пожежогасіння послужив сильний землетрус, який зруйнував Токіо в 1923 році. Проте більшість людей загинули не під завалами, а в результаті пожеж і відсутності засобів їх гасіння. Лише на початку 50 х років професором хімії Нізамо Джіро було отримано хімічну речовину - легка вода (BONPET), яке надалі стало застосовуватися у вогнегасниках, що автоматично включаються під час пожежі. Саме ці автоматичні вогнегасники і є першими серійними системами пожежогасіння. Види систем автоматичної пожежогасіння Цілий ряд нормативних документів, наприклад, «Норми пожежної безпеки» (НПБ), «Перелік будівель, споруд, приміщень і устаткування, що підлягають захисту автоматичними установками пожежогасіння і автоматичною пожежною сигналізацією» прямо передбачають наявність на певних об'єктах систем автоматичного пожежогасіння. Це найчастіше пов'язано із специфікою функціонування таких об'єктів (автостоянки закритого типу, архіви, складські і торгівельні приміщення і так далі). ГОСТ визначає автоматичну систему для гасіння пожежі як сукупність стаціонарно встановлених спеціальних технічних засобів пожежогасіння, яка гасить вогнища спалаху за рахунок спеціальної речовини. Саме за типом вогнегасної речовини і проводять класифікацію автоматичних систем пожежогасіння: Газове пожежогасіння. У системах застосовують аргон, хладон ( 23, 125, 218, 227е, 318ц), азот, СО2, шестифосфорна сірка, NOVEC 1230, двоокис вуглецю, аргон, інерген і так далі Водяна система пожежогасіння (вода, водяна пара), пінне і водно-пінне автоматичне пожежогасіння, системи, що тонкодисперсно розпиляють воду. Системи порошкового пожежогасіння. Аерозольні автоматичні системи пожежогасіння. Комбіновані автоматичні системи пожежогасіння. Природно, що від типу речовини, яка застосовується для гасіння пожежі і розмірів приміщення багато в чому залежатиме вартість всієї установки автоматичного гасіння пожежі. Давайте коротко розглянемо ці системи пожежогасіння. Газові системи автоматичного пожежогасіння Автоматичні системи газового пожежогасіння є найбільш дорогими, але і одними з найперспективнішими системами пожежогасіння. Річ у тому, що використання спеціальних газів завдає мінімальної шкоди майну, яке знаходиться в зоні спалаху. Крім того, використання газів повністю виключає виникнення короткого замикання в системі електропроводки, що також важливе в сучасних будівлях і спорудах. Про той збиток, який може нанести інші системи автоматичного пожежогасіння (водяні, порошкові і так далі) в результаті помилкового спрацьовування навіть не доводиться говорити. Газовые системы автоматического пожаротушения Газові системи автоматичного пожежогасіння бувають центрального і модульного типа. Складаються такі системи з подаючого газопроводу із спеціальними насадками, системи виявлення вогнища спалаху, ресіверів для зберігання газу, заправної станції, блоків управління системою (датчики, система безперебійного електропостачання, система зв'язку і так далі). Крім того, що газ витісняє кисень із зони спалаху, він при виході з газової магістралі має властивість знижувати температуру довкілля, що дозволяє ефективніше боротися з вогнем. Газові установки пожежогасіння можуть використовуватися при температурі від - 45 до + 55 градусів. Сучасні гази, які розроблені для використання в системах автоматичного пожежогасіння, дозволяють людям знаходитися в зоні використання газу, що дозволяє не лише проводити евакуацію персоналу із зони спалаху, але і вести боротьбу з вогнем. До таких газів можна віднести інерген. До недоліків подібних систем пожежогасіння можна віднести жорсткі вимоги до герметичності системи пожежогасіння і вимоги до максимальної герметичності приміщень, де змонтовані подібні установки. Інакше дані системи пожежогасіння виявляться не ефективними. Також не ефективні газові системи пожежогасіння в тих місцях, де можуть знаходитися речовини, здатні горіти без доступу кисню, самозаймисті, при гасінні різного роду порошкових металів (титан, натрій і так далі). Водяна система автоматичного пожежогасіння Водяні системи автоматичного пожежогасіння є найбільш поширеними через досить низьку вартість і високу ефективність. Водні системи діляться у свою чергу на: установки для гасіння локальних ділянок спалаху (спринклерні установки пожежогасіння); установки для гасіння пожежі по всій території об'єкту (дренчерні системи гасіння пожежі).Локальні (спринклерні) системи пожежогасіння спрацьовують безпосередньо на ділянці спалаху, вузли, що розпиляють води в таких системах бувають «сухого» і «мокрого» типу. Це залежить від специфіки об'єкту - опалювальне, або не опалювальне приміщення. Дані системи володіють слабкою чутливістю. Дренчерні системи пожежогасіння часто застосовують у виробничих цехах. На складах. Локальные (спринклерные) системы пожаротушения Зараз з'явилися спеціальні розпилювачі, які не просто розбризкують воду, а створюють водяний туман, що дозволяє ефективно боротися з вогнищами спалаху. Проте водні системи пожежогасіння мають один недолік - обмеження сфер використання. Є цілий ряд матеріалів, які не можна гасити водою. Значно менше обмежень мають пінотворні системи. Такими системами обладнують нафтосховища, заводи по виробництву і переробці нафти, спирту, різні хімічні виробництва. Аерозольні і порошкові системи пожежогасіння Дані системи використовуються як в автономних системах пожежогасіння, так і в мобільних засобах. Автономні системи пожежогасіння в яких використовується порошок як склад, що гасить, оснащують високочутливими датчиками, які дозволяють локалізувати вогнище спалаху на самих початкових стадіях. Аэрозольные и порошковые системы пожаротушения До недоліків таких систем відноситься той факт, що після певного періоду часу потрібно міняти порошок, оскільки він має властивість злежуватися. Так само заборонено встановлювати аерозольні системи пожежогасіння в приміщеннях, які персонал не може покинути до початку роботи подібних установок, в місцях великого скупчення народу. Комбіновані системи автоматичного пожежогасіння Саме комбіновані системи пожежогасіння найбільш ефективні в боротьбі з вогнем. Дана система дозволяє максимально повно використовувати всі позитивні властивості того або іншого способу гасіння вогню і в той же час дозволяє значно економити гроші. До негативних властивостей можна віднести хіба що складність даної системи. Монтаж і обслуговування системи автоматичного пожежогасіння Від правильності вибору системи, якісного проекту і точності монтажу залежатиме працездатність автоматичної системи пожежогасіння. Варто уважніше відноситися до підприємств, які проводять постачання і монтаж подібного устаткування. Інакше збиток, який може бути причинний Вашому майну буде просто величезний. І причиною цього може бути навіть не пожежа, а просте помилкове спрацьовування системи пожежогасіння. Виробників систем пожежогасіння достатньо багато, вони широко представлені на нашому ринку. Проте через специфічне використання назви таких фірм мало що скажуть рядовому споживачеві. Прекрасно зарекомендувала себе фірма ГРІННЕЛЛ (Grinnell), яка виробляє широкий спектр матеріалів і устаткування для установок пожежогасіння, комплексні рішення по забезпеченню пожежної безпеки об'єктів пропонує всесвітньо відома фірма БОШ (BOSCH), яка виробляє найрізноманітніше устаткування для забезпечення пожежної безпеки, - пожежні сповіщувачі, пожежні панелі індикації і так далі Як ми писали раніше, вартість монтажу різних систем пожежогасіння залежатиме не лише від розмірів об'єкту, але і від типу самої системи пожежогасіння. На вітчизняному ринку фірми, які пропонують протипожежне устаткування можна умовно розділити на дві великі групи: фірми, які займаються інсталяцією готових модулів і працюють з одним (декількома) виробниками устаткування; фірми, які безпосередньо виготовляють протипожежне устаткування. Робити вибір належить вам самостійно, але, погодьтеся, вести переговори про вартість того або іншого устаткування завжди вигідніше і легше на пряму з виробником. Нехтування правилами пожежної безпеки часто приводять до невиправних наслідків. Системи автоматичного пожежогасіння настільки ефективно можуть боротися з вогнищами спалаху, що прибулим на місце ЧП пожежним службам залишається лише знаходити причини виникнення пожежі, а не боротися з вогнем.
49. Протипожежні перешкоди. Протипожежні перешкоди та захист отворів у них Під час проектування та будівництва промислових підприємств передбачаються заходи, які запобігають поширенню вогню шляхом: - поділу будівлі протипожежними стінами та перекриттями на пожежні відсіки; - поділу будівлі протипожежними перегородками на секції; - влаштування протипожежних перешкод для обмеження поширення вогню по поверхнях конструкцій, по розлитій рідині та інших горючих матеріалах; - захисту отворів у протипожежних стінах (встановлення вогнестійких дверей, воріт, заслінок, засувок, шиберів тощо); - забезпечення протипожежних розривів між будівлями. Протипожежна перешкода - це будівельна конструкція, інженерна споруда чи технічний засіб, що має нормовану межу вогнестійкості та перешкоджає поширенню вогню з одного місця в інше. До загальних протипожежних перешкод належать протипожежні стіни (брандмауери), перегородки, перекриття, водяні завіси, а також протипожежні зони та тамбур-шлюзи. Протипожежними стінами вважаються вертикальні протипожежні перешкоди, що розділяють будівлю по всій висоті та ширині. Вони можуть бути зовнішніми та внутрішніми (рис. 4.21). Перші призначені для обмеження поширення вогню між будівлями, а другі - всередині будівлі. Протипожежні стіни: 1 - зовнішні; 2 - внутрішні Протипожежні стіни повинні опиратися на власні фундаменти або фундаментні балки та зводитись на всю висоту будівлі, перетинати всі поверхи і конструкції. Вони повинні бути вище покрівлі не менше як на 60 см, якщо хоча б один з елементів покриття (за винятком покрівлі) виконаний з горючих матеріалів; не менше як на 30 см, якщо елементи покриття (за винятком покрівлі) виконані з важкогорючих матеріалів. Протипожежні стіни можуть не підніматися над покрівлею, якщо всі елементи покриття, за винятком покрівлі, виконані з негорючих матеріалів. У протипожежних стінах дозволяється прокладати вентиляційні та димові канали так, щоб у місцях їх розміщення межа вогнестійкості протипожежної стіни з кожного боку канала була не менше 2,5 год. Отвори у протипожежних стінах, перегородках та перекриттях повинні бути обладнані захисними пристроями (вогнестійкі двері, заслінки, засувки, водяні завіси), що перешкоджають поширенню вогню та продуктів горіння. Захист вентиляційного отвору в протипожежній стіні одним із видів автоматичних засувок показано на рис. 4.22, а. По обидва боки стінки І у місці проходження вентиляційного каналу встановлені плоскі коробки 3, у яких знаходяться засувки 2 (наприклад, сталеві пластинки товщиною 10 мм), що утримуються знизу легкоплавкою скобою 4. У разі пожежі скоба розплавляється, і засувка під власною вагою опускається, перекриваючи при цьому вентиляційний канал. Захист отвору в протипожежній стіні Вогнестійкі двері з автоматичним закриванням (див. рис. 4.22, б) приводяться в дію наступним чином. У разі пожежі легкоплавкий замок 4 розплавляється, двері звільняються від вантажу 6*, який утримував їх у вихідному положенні, й по похилій рейці і "з'їжджають" на роликах 2, що прикріплені до дверей, закриваючи дверний отвір у протипожежній стіні. Рух дверей обмежується упорами 7. У разі перетинання протипожежних перешкод (стін, перегородок, перекриттів, загороджувальних конструкцій) різними комунікаціями зазори (отвори), що утворилися між цими конструкціями та комунікаціями, повинні бути наглухо зашпаровані негорючим матеріалом, який забезпечує межу вогнестійкості та димогазонепроникнення, що вимагається будівельними нормами для цих перешкод. 50. Протипожежне водопостачання. Протипожежне водопостачання Що являє собою система протипожежного водопостачання? Система протипожежного водопостачання - це комплекс інженерно-технічних пристроїв, що виконують важливу роль у забезпеченні пожежної безпеки об’єктів та населених пунктів. Під протипожежним водопостачанням слід розуміти таке водопостачання, коли вода подається цілодобово і у такій кількості, яка необхідна для гасіння пожеж ззовні та всередині будівель і споруд. Водопроводи розраховують на безперебійну подачу води для виробничих, господарських та протипожежних потреб, іноді проектують спеціальні протипожежні водоводи. V деяких випадках допускається зберігання пожежного об’єму води у спеціальних резервуарах чи відкритих водоймах. Протипожежні потреби складаються з розрахункових витрат води на зовнішнє пожежогасіння через гідрант і внутрішнє пожежогасіння через пожежні кран-комплекти. спринклерні, дренчерні та інші системи та установки пожежогасіння. Водопроводи бувають високого та низького тиску. У водопроводах низького тиску, тиск води для гасіння забезпечується автомашинами, при водопроводах високого тиску - гасіння пожеж відбувається подачею води безпосередньо від водопровідної мережі. Водопроводи протипожежного призначення не проектуються у виробничих будівлях І та II ступенів вогнестійкості з виробничими категоріями за пожежною небезпекою Г і Д незалежно від їх об’єму і у будівлях III ступеня вогнестійкості тієї ж пожежної небезпеки, але за умови, що їх об’єм не перевищує 1000 м В нормативних документах (СНиП) визначені умови, за яких влаштування водопроводів протипожежного призначення у будівлях є обов’язковим 51. Системи пожежної сигналізації. Пожежна сигналізація дозволяє виявити виникнення пожежі на самій ранній стадії його появи, що дозволяє мінімізувати риски ущербов і втрати від займання. Основними принципами побудови системи пожежної сигналізації на об'єкті є її відповідність нормативної документації, яка регламентується будівельними нормами і правилами, а також наявність сертифікату УкрСепро. Головний принцип, з якого варто виходити, - це забезпечення безпеки людей і збереження майна на об'єкті. Це припускає рішення основних завдань, що стоять перед системою пожежної сигналізації, : - раннє виявлення пожежі, для можливості ліквідації працівниками об'єкту за допомогою допоміжних засобів, наприклад, вогнегасників або пожежників кран-комплектов; - своєчасне сповіщення персоналу на об'єкті з метою правильної організації евакуації і ухвалення рішення по ліквідації займання; - ліквідація займання на ранньому етапі для запобігання наслідкам пожежі. Система автоматичної пожежної сигналізації об'єкту (АПС) виробляє виявлення ознак задимлення і займання з передачею сигналу на пожежний пульт центрального спостереження, а також передачу інформації на пульт пожежної охорони (обласний або місцевий). Пожежна сигналізація будується на базі пожежного приймально-контрольного приладу і пожежних извещателей. Залежно від методики виявлення тривог і способу формування сигналів, системи пожежної сигналізації і извещатели діляться на адресні, неадресні і адресно-аналогові. У неадресних системах извещатели мають фіксований поріг чутливості, при цьому група извещателей включається в загальний шлейф пожежної сигналізації, де у разі спрацьовування одного з приладів формується узагальнений сигнал тривоги.
Рекомендуемые страницы: |