Студопедия — V. ДОБА ВІД СЕРЕДИНИ XVIII СТ.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

V. ДОБА ВІД СЕРЕДИНИ XVIII СТ.






 

В цю добу значно міняється характер описів по­дорожників. Коли раніш Україна була предметом міжнародньої політики, а ріжні знатні чужинці ста­ралися приєднати для свого уряду козацьку силу чи, у всякім разі, приєднати собі їх симпатії, — то те­пер, після ослаблення і знищення козацької сили Москвою, Україна стала предметом чужинецької ек-спльоатації. Отже, більшість чужинців, що тепер вештається по Україні, хоч захоплені красою приро­ди, хвалять наші звичаї і стару культуру, однак в першу чергу придивляються до того, що може ста­ти предметом визиску з скарбів країни, яка «текла молоком і медом». Рідше зустрічаємо подорожників, які цікавляться українським життям та більш ідеаліс­тично оцінюють змагання українського народу.

З 1736 р. походить цікава реляція англійського резидента в Петербурзі Клавдія Рондо про Запоріж-жа, коли після першого зруйнування Січи українські козаки повернулися з Олешок і Камінки і зало­жили Нову Січ. Про запорожців Рондо пише, що це «дуже сильний і витрезалий нарід... Запорожці це є рід лицарів, котрі не допускають до свого това­риства жінок... Якщо в них трапиться крадіж і зло­дія пристукають на місці вчинку, то його негайно вішають за ребро. Сконстатувавши душогубця, ви­копують яму, кладуть забитого на душогубця і за­копують їх разом»... Цими судовими справами запо­ріжців займаються вибрані особи, в кількості! 6-7 судьїв та їх рішення має виконну силу після затверд­ження Брантвом. «Звання лицаря можуть здобути в їх товаристві лише люди дуже сильні і добре збу­довані [після 7-літнього вишколу], але кожний мо­же бути принятий яко хлоп або помічник (послу-говач), а деякі (козаки-лицарі) тримають таких по два або по три». «Якщо який з брацтза відходить, таких не переслідують, але вважають їх негідним» свого товариства. Запоріжці поділені на тридцять великих частин чи куренів, кожний курінь має сво­го команданта чи отамана, котрі притім обовязані підпорядкуватися кошовому чи генералу. Усі лица­рі мають право голосу при виборі генерала чи ко­шового».

Джозеф Маршал (Магспаїї), англієць, що був на Україні в 1769-1770 роках і описав свою подорож в 1772 р., говорить про Україну слідуюче:

«Україну застав я як країну неймовірно родючу й дуже добре загосподарену, неподібну до уяви, яку я створив собі про Україну на основі прочитаних кни­жок»... Переїзжаючи через Україну (Київщину і Чернігівщину), Маршал підкреслює, що «відчував себе вільним і ■ безпечним, як у першому ліпшому англійському графстві (области), хоч тоді була вій­на з Туреччиною». Про український нарід англієць пише: «Сучасне українське покоління — це мораль­ний і добре вихований нарід; українські селяни — найкращі хлібороби в цілій Росії, а Україна, з ог­ляду на скарби своєї природи, є найважніша провін­ція Росії». Взагалі Україна не тільки подобалася, але й заімпонувала вибагливому англійцеві. Скрізь, де тільки мова про українське хліборобство, лад і чистоту, порівнює наш край з найкращими провін­ціями Англії. Пише дослівне таке: «Я ще не бачив такої країни, яка б так дуже була схожа на найкра­щі провінції Англії, як це я зауважив на Україні». Опис подорожі Д. Маршала вийшов у мовах англій­ській, німецькій і французькій.

Подібне вражіння зробила Україна також на ін­шого англійця, професора мінералогії кембріджсько-го університету Едварда Даніеля Кларка (К1агке)г який у своїй книжці «Подорож до Росії, Криму й Туреччини» (Льондон, 1812) писав: «Ми зустріли валки українців, що ріжняться під кожним оглядом від інших мешканців Росії. Це дуже шляхотна раса. Вони виглядають кріпкіше та краще від москалів і перевищують їх у всьому, де лиш може одна кляса людей перевищувати другу. Вони є чистіші, запопад­ливіші, гостинніші, побожніші та менше забобонні.

Хати на Україні чисті і білі, як в Уельсі — ман­дрівникові здається, що він перенісся до Голяндії

--ібо до Норвегії. Нарід на Україні нагадує верхо­винців з Шотляндії... За столом українського селя­нина більша чистота, аніж за столом у московсько то князя... Після повстання Мазепи російський уряд не перестав нищити привілеїв України...»

Але, може, англійці були якісь односторонні в посуджуванні українців XVIII ст.?.. Тоді звернемося,до інших чужинців.

Відомий письменник, філософ та етнограф Йоган Готфрід Гердер в свойому «Деннику моїх подоро-жів» 1769 р. писав: «Україна стане колись новою Грецією: прекрасне підсоння цього краю, весела вда­ча народу, його музичний хист, родюча земля колись прокинуться: з тільки малих племен, якими чейже були колись греки, повстане велика, культурна нація і її межі простягнуться до Чорного-Моря, а відтіля ітен у далекий світ».

Поляк Карло Хоєцький, шляхтич з Кракова, що ■був узятий в полон російськими військами у Крако­ві і відправлений разом з іншими барськими конфе­дератами через Україну на Сибір, залишив свої «За­писки» з рр. 1768—1776, в яких згадує гайдама­ків з Запоріжжя, що брали участь в уманських по-.дія.х.

До партії польських конфедератів приєднали ро-сіяне полонених гайдамаків у кількости 90 осіб в Полонному (осінь 1768 р.). У Києві московська вла­да тримала польськихк конфедератів і українських гайдамаків в касарнях у страшних умовах, у пере-люднених приміщеннях, так що люди там вмирали по 5—8 осіб денно, при чім трупи їх по 3 дні і біль­ше перебували разом з живими і хорими.

«Ми кожний день бачили, як виводили (гайда­маків з касарень) по кілька осіб, карали їх бато­гами, видирали їм ніздрі — по звичаю москалів, 1 потім відправляли на досмертне заслання».

Далі, переїзжаючи через Україну на заслання в Сибір, К. Хоєцький відмічає добре, людяне ставлен­ня до них (до польських конфедератів) українсько­го населення, яке в деяких місцевостях було навіть привітливе:

«Ніжин — місто упорядковане і многолюдне, до­бре розбудоване; будинки переважно деревляні, але є і кілька мурованих; мешканці займаються торгов» лею на більшу скалю, а серед них є: багато купців почасти греків, почасти українців. Мешканці, вия­вилося, були дуже людяні; не тільки господарі при­ділених нам мешкань поводилися з нами ласкаво і чемно, але й інші мешканці, коли ми виїздили, пе­реганяли нас на санках, кидали нам хліб житний І пшеничний та гроші. Ми були глибоко зворушені людяністю цього народу».

Але коли полонені переїхали український кордон ї опинилися у Московщині, зразу ж змінилися від­носини: «Ми зустріли зовсім нове для нас населен­ня, що різко ріжнилося [від українців] своїми зви­чаями... Коли ми в'їздили до (московського) села, майже усі мешканці збігались дивитися на нас, як ■на видовище; вони насміхалися над нами, кидали в нас снігом і грудками нечісти — поводилися з нами по ворожому; не хтіли нам нічого продати, а як що і погоджувалися, то вимагали неімовірні ціни».

Росіянин Рубаков у передмові до своєї книги «Краткія политическія и историческія свьдьнія о Малой Россіи» (Петербург, 1773 р.) писав: «Укра­їнський нарід визначився в минулому своїми воєн­ними подвигами й замилуванням до знання і лицар­ства, а своєю талановитістью і свободолюбством та своєрідним устроєм вславився перед цілим світом».

Німецький лікар і природник Самуель Готліб Гмелін у своїй чотирьохтомовій «Подорожі по Росії» (1770—1784) писав про українців, що вони «дуже пильні, вдачею веселі, привітливі, замилувані до му­зики, а ще більше до пиття... Люблять і пильнують чистоти, для того і в найпростіших хатах у них знач­но краще, ніж у найбагатших дворах у росіян. Стра­ва їх також делікатніша»... Спиняючись на зовніш­ньому вигляді та одязі українців, пише: «Волосся на голові в них навколо оголене. Нижній одяг но­сять бавовняний, шовковий і суконний, котрий міц­но підперезують шовковими пасами. Верхній одяг довгий до пят і буває завжди суконний. Вони не но­сять нічого на шиї. Капелюхи в них округлі... Жін­ки також у добрих суконних контушах».

Гмелін спиняється над хемічною промисловїстью України, зокрема говорить, що українці спеціялісти у салітряному виробництві; дивується, що на Укра­їні вже з давних часів знали ріжні хемічні ліки, та­кож розповсюджене було нащіплювання віспи!

Про настрій українців та лад і порядок на Укра­їні подібні міркування до англійських подорожни­ків подає невідомий автор у геттінгенському «Мага­зині науки і літератури» в стать! «Замітки по доро­зі з Петербургу на Крим у 1771 р.». Переїзжаючи через бувшу резиденцію Батурин, автор зауважує: «Цілий нарід з приємністью згадує часи, коли Ук­раїна була самостійна, та з обуренням відноситься до спроб теперішньої влади, звернених до обмежен­ня його давніх вільностей... По землях цього народу можна подорожувати куди безпечніше, аніж по най­більш поліційних державах. Цю ріжницю помітно головно з моментом переїзду з Московщини на Ук­раїну. Бо на Московщині поштарі звикли поперед­жувати подорожних про небезпечні місця, але на Україні нема таких місць».

Натомість відмінна була характеристика росій­ського життя і відносин. Напр., англійський відомий дипльомат Гарісон (або Мальмсбюрі) у листі до Вільяма їдена з Петербургу дня 2. лютого 1778 р. так характеризує життя столиці доби Катерини II (що походила з Ансбаху коло Нірнбергу!).

«Велика пишнота і невелика моральність, зда­ється, розповсюджені у всіх верствах; підлестливість і плазування характеризує нижчі верстви громадян­ства, самопевність і гордість — вищі (верстви). Лег­кий, але пестрий полиск покривають найбільш не-розаинені і неосвічені мозги. їх забави, прибранство покоїв і кількість слуг носить зовсім азійський ха­рактер і, що дуже дивно, хоч може і вповні природ-ньо, не дивлячись на те, що вони все переймають від чужинців і не мають (я кажу про вищі верстви гро­мадянства) ні в звичаях ні в характері нічого влас­ного, що, загалом кажучи, чужинець, який зявляєть-ся поміж ними, буває зле принятий».

Дуже цінний опис подорожі по Україні академі­ка Гільденштедта, що подає відомости головно з го­сподарського життя України. У своїй першій подо­рожі по побережжі Озівського моря 1771—1774 р. Гільденштедт описує міста, їх торговлю і промисл також рослинність, річки і комунікацію Приозівсько-го краю.

Описуючи Ростов, спиняється над Козацькою оса­дою коло міста і досить докладно говорить про ко­рабельні варстати і типи кораблів коло Ростова і Таганрогу, які були ділом рук головно українських майстрів. Над розбудовою пристані і регуляцією рі­чок працювали там полонені турки, а також україн­ці. Досить докладно спиняється автор на приготов-люванні українцями сушених та ін. способом консер­вованих риб, що було тоді важною галузю харчової промисловости України. В іншому місці говорить про добування соли з солених озер, яку «запоріжці добувають для своїх рибних фабрик». Коло Азова описує шкіряну фабрику.

В Озівських степах були ще табуни диких коней — «тарпанів», згадує також про бажантів, яких на­зиває «мажарськими курами».

По дорозі з Ростова на захід автор бачив багато камяних «баб», які зберігалися по берегах річок Ягорлика, Манича, Донця і Тузлова.

З опису виходить, що безлюдні степи Чорномор-ря російська адміністрація старалася заселювати го­ловно донськими козаками, які розмовляли росій-1 ською мовою, тоді як українцями користувалися пе­реважно як «спецами» в господарстві,- промислі, ко-рабельництві і т.д.

З українських поселень коло Таганрогу, на обо­ронній лінії по річці Міус згадує три свободи, кож­на по 100 родин.

Описуючи рибальство, автор каже, що коло Та­ганрогу в селі Обрив у ночі ловили рибу «одним не­водом 1.000 сажнів довгим і 1'/2 саж. широким і піймали 60.000 риб, а серед них були осетри, соми, коропи, сірюги, чечуги, найбільше судаків («суми» і «підсуми»), сіньгів і чехоні (Cyprinus cultratus), за те мало резуби (Cyprinus pignus), скарбії (Scom­ber) і тарані. Та назагал тарані «така сила заходить до Дону, що її на побережжі загребають лопатами. Рибу скуповують українці, які тут були і за моїм по­бутом. На віз, запряжений парою волів, навантажу­ють цієї «боковини» (дрібної риби) до 5 000 штук і продають на Україні за 10 карб, тисячу».

Українські села були також недалеко фортець Міус і Павловськ. Кажучи про хати над Міусом, за-* уважує, що донські козаки «здебільшого жиють у.

тальними і безсторонніми науковими матеріялами. До таких належить Жан Бенуа Шерер, автор «Ана-лів Малої Росії» (Париж, 1778). У передмові Шерер писав: «Хроніка, яку оце ми видаємо, це історія більш славного, аніж відомого народу, народу, якого пер-вопочини сягають більш аніж 800 літ в глибину ми­нувшини,^ але ймя якого знаємо ледве 200 років». Ук­раїнський нарід, на думку автора, гідний уваги кож­ного освіченого європейця, «бо коли образ зусиль цьо­го народу для збереження своїх вільностей, віри, ус­трою і звичаїв, словом усього, що є дороге людині, цікавить наше жадібне наук століття, то ми не в си­лі достаточно оцінити запалу і спонук, які оживлю­ють цей нарід». Про українських козаків читаємо, - що вони «воліли невигоди важких походів, аніж спо­кійне життя рабів. З їхньої історії довідуємось, як то батьки переказували синам горде почуття неза­лежносте як найдорожчу спадщину, при чім клич «Смерть або Воля» — був їх одиноким заповітом, що переходив з батька на сина, разом з прадідів­ською зброєю.

Українські козаки були спокійним народом; во­ни відповіли на узурпації польських магнатів і кли-ру спочатку уступками; згодом, коли вони помітили, що існує тільки одна думка — їх роздавити, нема нічого дивного, що вони взялися за шаблі, щоб ски­нути важке ярмо та затвердити свій нахил до неза­лежносте... Нарід цей, багатий на перекази про сво­їх прадідів, скинув ярмо неволі, й цього йому не мо­жуть простити. На те, що козаки зробили, щоб за­безпечити себе, дивились, як на революцію, а кожне повстання уважають за злочин, коли сили не відпо­відають розпочатій справі» (ст. VII).

«Україна — це незвичайно багата країна, вивіну-вана усіми скарбами природи». Вдачу українців Ше­рер окреслює так: «Українці це рослі, сильні люди, привітливі й гостинні, ніколи нікому не накидують-ся, але й не зносять обмежування своєї особистої свободи. Невсипущі, сміливі і чесні, але — трохи мають нахил до піяцтва».

йоган Христіян Енгель, автор першої наукової історії України, в передмові до своєї «Історії Укра­їни й українських козаків, як теж Галичини й Во­лодимири» (Halle, 1796) пише:

«Україна під оглядом простору рівна королівству, плодовита й щедро вивінувана природою країна, ме-жева стіна поміж культурною Европою й некультур­ною Азією, кочовище й входова брама для стільки азійських орд, мандруючих в Европу, вже тим са­мим заслуговує на більшу увагу. Тепер творить Ук­раїна помітну частину великої російської держави. Але як прийшла вона під Росію? Як воно прийшло до того, що незалежні козаки опинилися під москов­ським ярмом, як це вдалося московинам окайданити козаків, що колись були пострахом турків, татар і поляків?; Як це сталося, що місце конституційно­го, запорученого козакам гетьмана зайняв губерна­тор?

Історія козаків мала теж великий вплив на історію Польщі, Швеції, Семигороду. Без неї не можна уя­вити собі величі ні упадку Польщі. Наслідники Кар-ла Густава й Карла XII були б, може, до сьогодні володіли в Варшаві, Москві й Петербурзі, як цього захотів був Хмельницький чи козаки Мазепи. І, мо­же, був би Ракочі другим Баторієм, коли б його бу­ли не спинили козаки в поході 1657 р.».

«Історія козаків повчаюча сама по собі. Енергія цілого народу, як теж поодиноких осіб, що одушев-ляє нас у греків і римлян, виявляється тут на побо-євищах Білгороду, Корсуня й Збаража, як теж у ге­ройських подвигах Хмельницького й Мазепи. Треба тільки мати таке перо, як мав цей, що так повча­юче й по мистецьки змалював відокремлення Нідер-ляндів».

У кінці XVIII ст. російський уряд, як відомо, роз­почав кольонізацію Чорноморських степів, здобуття котрих коштувало велику скількість українських жертв протягом багатьох століть. Цю кольонізацію Москва переводила за поміччю закликаних ріжних чужинців, даючи їм ріжні привілеї, пожички, рема­нент, звільнюючи від податків і т.д. Подібні приві­леї мали також росіяни, що зліталися сюди зі всіх кінців Московщини. Натомість російський уряд зов­сім відмінно ставився до українців. Вони не тільки не мали подібних привілеїв, але мусіли платити ве­ликі податки. Крім того, російська адміністрація ста вилася до них з великим підозрінням, бо ж це бу­ли переважно козаки, бувші запоріжці і «мазепин­ці», що вміли шанувати волю, відстоювати свою по­літичну і культурну незалежність та людську гідність.

На це ненормальне явище один з перших звер­нув увагу Дігуров, професор харківського універси­тету, з походження француз, призвище котрого1 пе­рекрутили на московський лад. У своїй праці «De la Civilisation des Tatarsnogais», що торкається нової кольонізації Чорноморря, пише, що українці, які се­лилися поруч з ногайцями коло р. Молочної, а якї прийшли з центральної України, перебували в жах­ливому положенні. «Головна причина їх біди була та, що вони прийшли майже без ніяких засобів на нові місця, де їм потрібно було здобути усе необхідне, а в той же час платити значні податки, а між тим зе­млі в них було мало». Спиняючись далі над засо­бами, які б поліпшили стан цих українських кольо-ністів, Дігуров пише: «Але чому не дати їм у виг* ляді авансу хліборобське приладдя, худобу і грош? на будову хат? Вони все це напевно виплатили б з не меншою акуратністью, ніж італійці, німці, жиди... Звільнення їх на 5 років від влади «капітанів-ісправ-ників» [московська адміністрація] і від відомих по­датків (котрі треба було би довго перераховувати!) було би для них великим добродійством». Був це„ розуміється, «глас вопіющого в пустині».

До кінця XVIII ст. належать також «Mйmoires secrиtes sur la Russie», ст. «Секретні спогади про Росію» Шарля Франсуа Масона, француза з поход­ження, що був на російській службі в pp. 1762—1802 і близько стояв коло царського двору, його справ та інтриг. Хоч автор висловлюється про московську тиранію досить обережно, «стараючись — як каже — затримати рівновагу між вдячністю для нації, яка його приняла, а нехітью до уряду», все таки йо­го зауваження що до України та українських зма­гань досить цікаві. Він не зле зорієнтований у вза­ємовідносинах поміж Україною і Московщиною і ви­разно розріжняє «russe» від «ukrainien». В XIV роз­ділі своїх «Секретних споминів» Масон пише (ци товано за перекладом Ю. Косача):

«Войовнича нація козаків зменшується з дня на день. Вона скоро зникне з поверхні землі, так як зник ли інші, на яких затяжив російський скипетр, хіба що якась щаслива революція прийде в швидкому ча­сі, щоб визволити її зпід ярма, яке її нищить і да­вить... Козаки не мають нічого спільного з росіяна­ми, хіба що грецьку релігію і зіпсуту мову. їхні зви­чаї, навпаки, спосіб життя, їжі, війни — цілком від­мінні, коли не брати під увагу загальних схожостей, які завжди істнують між межуючими народами. Ко­заки є далеко гарніші, вищі, активніші, зручніші,, вигадливіші й особливо далеко чесніші за росіян,, менше звиклі до рабства. Вони щирі, відважні й го­ворять сміливіше. їх зверхність менш одноманітна і тавро, що його накладає рабство, їх ще не цілком споганило та не дало скарлуватіти... Козаки жор­стокі й криваві, але тільки в розгарі військової дії, росіянин є з природи холоднокровно-безпощадний і суворий...

Козацька нація тратить незалежність, яку мала-перед своїм обєднанням з Росією. її перестають ща­дити з хвилиною, коли впевняються, що це увійде-їм безкарно. Повстання великого гетьмана Мазепи,, викликане лихим трактуванням, дало початок до-гноблення їх (козаків-українців) ще за царювання1 Петра І. Цей імператор відобрав їм право вибирати свого провідника. Він переводив примусові затяги в їх країні і обмежив козацькі контингенти, що від тепер могли бути тільки періодичні і тимчасові. Роз­гніваний їх відданістю Карлові XII, він згнобив ко зацькі племена й розкинув їх войовників по ріжних областях своєї безмежної держави. Одначе його на­ступники, що поважали останні козацькі військові і громадські інституції, бо боялись, щоб остаточно, утискуючи їх безмежно, не кинути в підданство тур­кам або Польщі, або кримським татарам. Та з хви­линою, коли ці три вороги перестали бути страшні для Росії, козаки опинились у рабстві царату. Те­пер їхня прадавня республіканська конституція не істнує, рівність поміж ними зникла...

Унія козаків з Росією була добровільна й умов­на — їхні землі, з бідою достатні для їхніх мандрів­них черед та людности колись чисельної, були спіль­ною власністю цілої нації. Жаден чужинець, навіть, росіянин, не міг там осісти без дозволу загалу ї Рес­публіка з великою відвагою боронила своїх кордо­нів проти замахів сусідів.

Ось який був колись стан козаків, стан щаслив ий, коли порівняти їх колишню цілковиту незалеж­ність з теперішнім цілковитим поневоленням росія­нами, нинішними їхніми панами або товаришами раб­ства. Від часів Мазепи вони не мали більше великого гетьмана, обраного зпоміж себе. Ця гідність була скасована і титул служив лише для декорації кіль­кох фаворитів російських імператриць, як, напр., Ро-зумовського та Потьомкіна...

Російський уряд, завжди затрівожений і завжди підозрілий через те, що він завжди гнобить, не об­межився одним забезпеченням себе супроти нації, яка має так багато кігтів. Не вистарчає йому того, що він відбирає їй її військову силу, розчленовує її територію й втілює в давні російські провінції. Оце недавно він розпочав розчленування самої нації». [Тут, очевидно, натяк про т.зв. «трансплянтацію» 50 тисяч українців на Кубань і побережжя Криму]. За­кінчує автор свій уступ про українців так: «Козаць­ка нація є нині в стані крізи, вона хвилюється і бєть-ся під ногою кольоса, що її розчавлює»...

Закінчуємо свій огляд кінця XVIII ст. уступами з праці члена французького Конвенту і генерального прокурора Гарона де Кульона. У своїй праці «По­літичні досліди над старою і новою польською дер­жавою» (Париж, 1795 р.) цілий шостий розділ при­свячує він Козаччині та Україні — країні, як він пи­ше, «широкій і родючій, гарній та великій, як пів Франції, де панувала приємна атмосфера свободи, незалежності!, братерства й рівности». Торкаючись історії України від часів унії Литзи з Польщею, ко­ли Україна стала васальною державою, автор більш докладно спиняється на добі Б. Хмельницького і ро­сійської супремації в XVII ст. (подаємо за І. Бор-щаком): «Цар Петро дав легко козакам королівські обіцянки, яких володарі ніколи не відмовляють, але ніколи й не додержують». Та після скасування ук­раїнської автономії «велику частину українських зе­мель роздано тому родові кріпаків, яких називають російською шляхтою (дворянством). На Україну наслано російські суди, найбільш підкупні в Европі, й офіцерство російського походження. Наостанку, як Катерина зібрала рабів із усіх своїх провінцій, щоб скласти кодекс, чого так ніколи й не зроблено, і ко­ли підчас того козаки вимагали повернення своїх за­конів та автономії України — їх делегатів сковано,, перевезено у Петербург, де майже всі померли у вя-зниці від голоду і холоду. Нещасні козаки зробили останню спробу, щоб звільнитися від російської кор­миги, і па початку цього століття зєдналися із шве­дами... Коли вже на Україні запанував мир, що йде слідом за поневоленням, одного дня Европа дізна­лася про абсолютне винищення Запоріжців. У сво-йому маніфесті чеснотлива Катерина [фон Ансбах] закидала запорожцям їх розпусне (!) життя, їх від­даність своїм законам, на які вона сама — ця релі­гійна цариця — присягала, що їх не порушить. З того часу Україна все більше і більше западала у дикий стан».

«Але природа у своїй творчости та свободі мо­гутніша, ніж тиранство», — закінчує Гарон де Ку-льон свій уступ про Україну. «Жменя готів, що втік-ла в гори Астурії, зуміла вигнати маврів з усіх про­вінцій Еспанії; також і геній незалежности ходить-блукає поміж нещасними останками українських ко­заків. І може бути, що недалекий час, як враз з кримськими та кубанськими татарами, під прово­дом нового Пугачова, українські козаки змінять об­личчя Росії, а Україна, поневолена в ріжні доби сво­єї історії, не зазнаватиме більше сорому, щоб бути скованою від рук, призначених до роботи голкою та веретеном». (Натяк Кульона на російську царицю? Катерину з Ансбаху).

 

 

VI. ДЕВЯТНАДЦЯТЕ СТОЛІТТЯ

 

З кінцем XVIII ст., коли російська тиранія насиль­но скасувала автономний устрій України, знищила українське військо і господарську окремішність, Ук раїна стала звичайною провінцією російської цар­ської імперії. З того часу, а особливо з початком XIX ст., посунуло на «землю обітовану» чимало ро­сіян ріжних професій, стану і віку, що жадібно опи­сували усі багатства «Малоросії». Але при ближчо­му пізнанні країни та її мешканців мусіли призна­ти правдиве обличчя Україні під оглядом культур­ним і національним.

Російський вчений Васілій Зуєв, що подорожував по Україні в рр. 1781-1782 з доручення російської Академії наук, подає цікаві відомости головно про Слобідську Україну («Подорожные записки Василія Зуева сь Петербурга до Херсона въ 1781 и 1782 гг.». Петербург, 1787). В. Зуєв виразно зазначає, що на Харківщині нарід своєю мовою, одягом і звичаями зовсім відмінний від росіян. Зокрема, про оселі ук­раїнців каже, що вони дуже розлогі, всі будови де-ревляні, вимазані зовні глиною і вибілені; всередині хат дуже чисто. Земля на Харківщині дуже родюча — «куди не поїдеш, скрізь поверхня землі вкрита здебільшого збіжжям, а далі баштани або овочеві садки». При тім москаля дивує, що українці, хоч і мали подостатком «земних плодів», не знали розко­шів, не гналися за грішми і наживою, продаючи ли­ше надвишку своїх сільсько-господарських продук­тів, а приїзжим купцям продавали лише те, що вже не могли самі використати. Дуже поширені були яр­марки, а на більші ярмарки, наприклад в Сумах, Харкові тощо, зїздилися купці не тільки з російської держави, але також з Польщі, Німеччини, Молдавії, Греції.

П. Шаліков («Путешествіе въ Малороссію». Мос­ква, 1803-1804), вїзджаючи до меж України, в 1803 р. писав:

«Побачивши Малоросію, очі мої не могли налю­буватися побіленими хатами, чепурним одягом меш­канців, ласкавим, милим поглядом прегарних тутеш­ніх жінок». Автор, залюбки описуючи життя і принят-тя поміж українською шляхтою, був здивований, що поруч із шляхтою (був козацькою старшиною) він зустрічав на балях і родини священиків, а на ба­лі в Полтаві захоплювався одною красунею попів­ною, яка прегарно танцювала. «Цей факт — каже П. Шаліков — може свідчити про ступінь просвіті: поміж тутешніми попами і про те, як вони вихову­ють своїх дітей». При тім зауважує: «Чи бачили ви коли-небудь у Росії (с.т. на Московщині) попівну на балі «прыгающую контреданцы?»» Загалом — каже автор — не можна рівняти українського свя­щеника з московським. «Українські священики сво­їм поводженням служать приміром для всіх і тому вони користуються особливою повагою». Живуть во­ни у достатку, бо «просвіта їх відповідає укладові їх життя».

Про українських жінок пише: «Загалом жінки тут милі, майже всі з «томними» і разом з тим пал­кими очима, в котрих так яскраво виявляється чу­лість душі і серця. Природа наложила на їх облич­чях знак любови і ніжности». Поведінка українок також відмінна: «Тут не Москва: не скоро господиня дому вас уласкавить — не буде зараз же запрошу­вати вас на вечірку, на обід, на вечерю».

П. Сумароков («Досуги крымскаго судьи». Пе­тербург, 1803), коли вперше вступив на українську землю, занотував: «Інші обличчя, інші звичаї, інший одяг, інший устрій і чую іншу мову. Невже тут ме­жа імперії? Чи не до іншої в'їздимо держави?»." Живо описує побут і вигляд українців В. Ізмайлов («Путе­шествіе въ полуденную Россію, въ письмахъ». Москва, 1800). Про подружнє життя він пише, що воно в укра­їнців відзначається великою любовю, пошаною і дові­ряй: «Взаємна любов створює в їх домашньому госпо­дарстві кращу гармонію і порядок, ніж влада і послух у нас (росіян)... Дівчата мають вільну поведінку, кож­на з них є гарна, проворна і приваблива. Вони [се­лянські дівчата] стрункі і зграбні як на селянок...

Усі села і хутори їх розташовані у чудових місцево­стях. Кожна хата чиста і біла, в окруженні цвіту чих садків». І супроти цього автор зауважує, що в родинному житті москалів панує деспотизм, мораль­на розхитанність, неестетичність росіянок — не дба­ють за зовнішній вигляд хат, навколо хат нема рос линности, вбрання негарне. Загально про нас Ізмай-лов каже: «Українці люблять свою батьківщину і її славу, бо... слава ця завжди була тісно звязанз /з обовязком патріотизму».

На великі ріжниці поміж росіянами і українцями вказує також А. Левшин у своїх «Отрывкахъ изъ писемъ о Малороссіи» (1816 р.). В українських се­лян він відмічає такі характерні риси: побожність, палку любов до батьківщини, войовничість, патріяр-хальний родинний лад, невинність у молоді і чисто­ту звичаїв. У селян розвинене почуття власности, а тому нема крадіжок. Українські жінки працьовиті, а мужчини... ледачі. Наприкінці з жалем додає: «Я мушу сказати про ненависть українців до великоро-сіян... Ти легко можеш тут в тому переконатися, бо часто почуєш, як вони (українці) говорять:

— Добрий чоловік — а москаль (як протистав­лення!).

Матері лякають своїх дітей словами «москаль».

Про ворожість українців до москалів писав та­кож Іван Сбітнєв у своїх «Поъздкахъ въ Харькозъ» («Въстникъ Европы», 1830 р.):

«Тубільці (українці) Охтирки на Слобожанщині вороже ставляться до москалів, так що навіть на за­їздах не хотіли розуміти по московському... Поба­чивши проїзжих (москалів), українці-селяни зали­шають працю, починають співати на їх адресу лай­ливі і сатиристичні пісні, в супроводі голосного смі­ху і довготривалого гомону».

І. Долгорукий («Дневникъ путешествія въ Шеяъ въ 1817 г.»), переїхавши московсько-український ет­нографічний кордон у Сівську, зразу зазначає: «Ін­ша мова, інші звичаї», помічає також інший вигляд ланів, доріг тощо: «Дороги тут обсаджені деревами», чого нема на Московщині. Говорячи про церкву на Україні, відмічає, що український обряд відріжня-еться від великоросійського, відмінний спів і архі­тектура.

Пробувши деякий час на Україні, московський «князь» — мандрівник пише: «Недалеко Ніжина зу­стрілися нам гуляки, я почув російські [московські] пісні, серце моє схвилювалося. Я по пас вихилився з карети і закричав:

— Наші русекіє!..

Я їм зрадів, як приятелям: от що значить бать­ківщина! І після цього чи можна мене переконати, що я в своїй вітчпні, коли буваю на Україні, Кур­ляндії чи Вятці?»

Переїхавши Чернигівщину, пише: «Уважайте, що в тутешній країні по селах і містах багато церков побудовано Мазепою. З одних уст і моляться про спасіння його душі і проголошують [за московським наказом] його анатему (прокляття)». Цікаво, що Долгорукий зазначає ріжні школи на Україні як про­довження українських традицій в культурно-освіт-ній праці козацьких часів, які тепер утримувалися на місцеві кошти міст і навіть приватних осіб. І так в Чернигові відмічає велику ремісничу школу і гім­назію, в Ніжині «Училище вищих наук» Безбородь-ка, повітову гімназію, грецьке училище і французь­ку школу для дівчат, в Полтаві — гімназію на чо­лі з І. Котляревським.

За Глуховом, переїзжаючи через Товстодуби, Дол­горукий зауважує, що тут «граница Малороссіи».

«Пращаючись з Україною, я кінчу моє оповідан­ня про неї останнім зауваженням: «Оскільки я по­мітив, придивляючись і прислуховуючись, Україна не почувається щасливою, не дивлячись на всі бла­годати природи. — Політичне сонце її не так гріє, як небесне світло. Вона (Україна) змучена, терпить ріжні тягарі і почуває цілковито — втрачену свобо­ду колишніх віків. Нарікання глухе, але майже за­гальне».

Михайло Погодін, професор московського універ­ситету, відомий теоретик «офіційної (російської) на­родности», духовний батько галицького москвофіль­ства, все таки не міг не признати відрубности укра­їнців від москалів. У 1842 р. він писав:

«Я люблю малоросійські села. Яка це принада — білі хати в тіні зелених, пишних дерев, розсипа­них по схилах гори. Видно з першого погляду, що мешканець їх приятелює з природою, що він любить свій дім-стріху і не кидає його без потреби. Зовсім не так у Великороси; часто рослинки не побачите коло «ізби» і рідко коли сидить вдома клопотливин господар; він поспішає з промислу на промисл. В нього хата лише для переспання».

Більш цікаві для нас писання про Україну інших чужинців, що не рідко торкалися славної минувши­ни України та постійно підкреслювали своєрідний характер української культури.

Мальт-Брюн, знаменитий географ данського по­ходження, писав у своїй праці «Tableau сіє la Pologne», виданій у Парижі в 1807 p.:

«Українці (les Ukrainois) — це. нащадки київ­ської Руси. Селяни на Україні ощадніші, ніж мос­ковські: вони не пустошать у хижацький спосіб сво­їх лісів. Будинки українських селян гарні і міцні, ніхто з них не носить лаптів, як на Московщині. Во­ни кремезніше збудовані і більше освічені, ніж се­ляни, наприклад, Литви... Українці вельми інтеліген­тні, вільнолюбний дух почувається в їх зверхньому вигляді».

Губерт Вотрен, француз, у своїй книжці «L'obser­vateur en Pologne» (Париж, 1807) пише, що укра­їнці «славетна раса, від якої тремтіли мури Царгороду, Білгороду та Трапезунту», а в новіші часи мос­ковський уряд накинув кріпацтво цій «славетній ра­сі, що мала такого генія, як Хмельницький».

Інший француз, Шарль Люї Лєсюр, публіцист і член міністерства закордонних справ, у своїй праці «Histoire des Kosaques» (1812 p.) так характеризує українців:

«Українці більш великодушні, більш отверті, більш ввічливі, більш гостинні і мають більший тор­говельний хист, ніж росіяни. Воші — українці — уявляють живий доказ перемоги свободи над людь­ми, що народилися в неволі».

Про гетьмана Б. Хмельницького Лєсюр пише, що гетьман однаково вільно розмовляв мовами турець­кою, татарською, українською, польською і латин­ською.

«Ніколи козаки не мали вождя, якого можна б було рівняти з Хмельницьким. Розумний, освічений, далекозорий, обережний у раді, відважний у битві, він звик витримувати найбільшу втому, невичерпа­ний у втратах і засобах, активний у перемозі, гор­дий у поразках, іноді засліплений долею і завжди великий твердістью характеру, варварської поведін­ки супроти ворогів, але справедливий і великодуш­ний для своїх товаришів»

Про гетьмана Івана Мазепу Лєсюр пише, що він «до глибокої старости зберіг очі повні вогню, здоро­вого духа і блискучий талант до розмови». Про союз зі шведами каже: «Роздивляючи добре ситуа­цію Карла XII, не можна не помітити користи, які мусів йому дати союз із Мазепою».

Козаччина, за Лєсюром, цікава «не тільки своїм впливом на тогочасні сусідні держави, але й тим. що мала двох великих мужів: Хмельницького й Ма­зепу. Для всесвітньої історії Козаччина цікава дво­ма великими подіями, а саме спробою Володислава IV за допомогою козаків зробитися справжнім королем Польщі й окрім того упадком Карла XII. Для політиків історія Козаччини подає приклад не­звичайно оригінального урядування на зразок Спарти та Риму. Нарешті, для статистиків історія Козач­чини цікава тим, що показує, як збільшилася росій­ська держава через приєднання Козаків і України».

Французький лікар Де ля Фриз у своїх «Запис­ках» про полон 1812 р., перебуваючи на Чернигів-щині, подає деякі відомості про українські звичаї. З захопленням описуючи українські танці, зокрема «козачок», зазначує, що українки «виконували танець з такою досконалістью і грацією, що навіть і на па-рижській сцені вони заслужили б оплески». Диву­ється також незвичайним можливостям українсько­го грунту і підсоння. Перебуваючи у відомій родині, що походила з козацької старшини, гр. Завадов-ських у Ляличах на Чернигівщині, на принятті «ди­вувався великій кількости ананасів, у Франції зов­сім невідомих. Ці овочі вирощують у графських оранжеріях». Далі пише: «Заходили до великої оранжерії, де були цілі алеї столітніх помаранчових дерев, повних овочів; звідси перейшли до теплиці, де ви­рощували ананаси — ці тропічні овочі».

А. Пішчевич, по походженні серб шо був на російській службі старшиною війська, у своїх «Запис­ках», як сучасник і свідок — подає автентичні відо мости про події з так званими «військовими посе­ленцями» на Україні, що провадилися російською владою під проводом відомого гр. Аракчеева. На жаль, деякі місця цих «Записок» редакція «Київ­ської С







Дата добавления: 2015-08-29; просмотров: 420. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Логические цифровые микросхемы Более сложные элементы цифровой схемотехники (триггеры, мультиплексоры, декодеры и т.д.) не имеют...

Этапы творческого процесса в изобразительной деятельности По мнению многих авторов, возникновение творческого начала в детской художественной практике носит такой же поэтапный характер, как и процесс творчества у мастеров искусства...

Тема 5. Анализ количественного и качественного состава персонала Персонал является одним из важнейших факторов в организации. Его состояние и эффективное использование прямо влияет на конечные результаты хозяйственной деятельности организации.

Билет №7 (1 вопрос) Язык как средство общения и форма существования национальной культуры. Русский литературный язык как нормированная и обработанная форма общенародного языка Важнейшая функция языка - коммуникативная функция, т.е. функция общения Язык представлен в двух своих разновидностях...

Оценка качества Анализ документации. Имеющийся рецепт, паспорт письменного контроля и номер лекарственной формы соответствуют друг другу. Ингредиенты совместимы, расчеты сделаны верно, паспорт письменного контроля выписан верно. Правильность упаковки и оформления....

БИОХИМИЯ ТКАНЕЙ ЗУБА В составе зуба выделяют минерализованные и неминерализованные ткани...

Типология суицида. Феномен суицида (самоубийство или попытка самоубийства) чаще всего связывается с представлением о психологическом кризисе личности...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия