Воспользуемся принципом Дирихле.
ІІІ. Заповнення Додатка
Заповнення Додатка здійснюється за інформацією, поданою вищим навчальним закладом відповідно до наведеної структури. Заповненню підлягають усі розділи та підрозділи (пункти). Якщо інформація з певного розділу чи підрозділу (пункту) не надається, то зазначається причина її відсутності.
1. ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОСОБУ, ЯКІЙ ВИДАНО ДИПЛОМ
1.1. Прізвище: Зазначити повне прізвище у називному відмінку згідно з відповідним дипломом про освіту. Англійською мовою прізвище зазначається відповідно до офіційного документа (перекладу), наприклад, як це зазначено у паспорті особи для виїзду за кордон, або транслітерується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2010 року № 55 “Про впорядкування транслітерації українського алфавіту латиницею”.
1.2. Ім’я та по батькові: Зазначити ім’я та по батькові у називному відмінку згідно з відповідним дипломом про освіту. Англійською мовою ім’я (та по батькові) зазначається відповідно до офіційного документа (перекладу), наприклад, як це зазначено у паспорті особи для виїзду за кордон, або транслітерується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2010 року № 55 “Про впорядкування транслітерації українського алфавіту латиницею”.
1.3.Дата народження (число/місяць/рік): Вказати день, місяць та рік народження в числовому вимірі. Наприклад: 10/05/1986.
1.4.Ідентифікаційний номер чи код студента (якщо є): Зазначити ідентифікаційний номер особи, наданий Державною податковою адміністрацією України. Якщо є, зазначити індивідуальний (персональний) номер студента в базі даних вищого навчального закладу.
2. ІНФОРМАЦІЯ ПРО КВАЛІФІКАЦІЮ
2.1.Назва кваліфікації і звання (якщо надається): Зазначити назву присвоєної кваліфікації. Назва кваліфікації формується з назви освітньо-кваліфікаційного рівня та напряму підготовки (для бакалаврів), або назви освітньо-кваліфікаційного рівня та спеціальності (для інших освітньо-кваліфікаційних рівнів). Назва кваліфікації має відповідати затвердженим галузевим стандартам вищої освіти (освітньо-кваліфікаційній характеристиці, освітньо-професійній програмі підготовки, навчальному плану). Допускається окремо вказувати назву професійної кваліфікації відповідно до Національного класифікатора України. Класифікатора професій ДК 003: 2005, наприклад: “Технік-лаборант".
2.2.Основний напрям(и) підготовки за кваліфікацією: Для бакалаврів вказати професійне спрямування (якщо є). Для інших освітньо-кваліфікаційних рівнів –спеціалізацію (якщо є).
2.3.Назва і статус навчального закладу, який присвоїв кваліфікацію: Зазначити повну офіційну назву вищого навчального закладу та його статус (державний, комунальний, приватний), наявність акредитації Державною акредитаційною комісією України та/або іншими органами (якщо є).
2.4.Назва і статус навчального закладу, який здійснював навчання (якщо відмінні від п. 2.3): Зазначити повну офіційну назву і статус вищого навчального закладу, який фактично здійснював підготовку (якщо відрізняється від зазначеного у п.2.3.). Якщо навчальний заклад, який здійснював підготовку, є тим самим, що й зазначений у п. 2.3, записати: “Дивись п. 2.3/ Same as 2.3”.
2.5.Мова(и) навчання/ екзаменів: Зазначити мову (мови), якими здійснювалося навчання і проведення екзаменів.
3. ІНФОРМАЦІЯ ПРО РІВЕНЬ КВАЛІФІКАЦІЇ
3.1.Рівень кваліфікації: Зазначити назву освітньо-кваліфікаційного рівня та його місце у структурі вищої освіти України: для молодших спеціалістів – “неповна вища освіта/ short cycle”; для бакалаврів – “базова вища освіта/ first cycle of higher education”; для спеціалістів, магістрів – “ повна вища освіта/ second cycle of higher education ”. Після затвердження Національної рамки кваліфікацій у цьому підрозділі необхідно зазначати рівень (місце) кваліфікації у Національній рамці кваліфікацій.
3.2.Офіційна тривалість програми: Зазначити нормативний термін підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем в роках та обсяг програми в кредитах ЄКТС згідно з галузевим стандартом вищої освіти (наприклад, 4 роки за денною формою навчання, 240 кредитів ЄКТС).
3.3.Вимоги до вступу: Вказати освітній або освітньо-кваліфікаційний рівень, який дає право вступу на навчання за даним освітньо-кваліфікаційним рівнем. Наприклад, “ повна загальна середня освіта/ Atestat (Secondary school leaving certificate)” (для доступу на навчання за програмою бакалавра), “освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавра/ Diploma of Bachelor” (для вступу на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста) тощо. Навести інформацію про вступні випробування, необхідність подання сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання.
4.ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЗМІСТ ТА РЕЗУЛЬТАТИ НАВЧАННЯ
4.1.Форма навчання: Зазначити форму навчання (денна/ full-time, заочна/ part-time, інше).
4.2.Вимоги програми навчання: Навести: - стислий опис структури програми навчання за певним освітньо-кваліфікаційним рівнем: видів навчальної роботи студента, контрольних заходів, форм державної атестації, виконання (проходження) яких є обов’язковою вимогою для присвоєння кваліфікації; - стислий опис результатів навчання із зазначенням цілей, на які спрямована програма. При описі структури програми зазначити обсяг (у кредитах ЄКТС) її компонентів. Компоненти програми визначаються в залежності від специфічних особливостей напряму, професійного спрямування, спеціальності, спеціалізації (наприклад: фундаментальна підготовка та/або підготовка за спеціалізацією; практична підготовка; виконання випускної роботи/проекту тощо). Опис результатів навчання наводиться у стислому вигляді із посиланням на типи професійних завдань певної галузі, що повинна бути здатною вирішувати особа, якій присвоєно кваліфікацію. При цьому можливе посилання на знання, уміння та типи професійних завдань, які передбачені для відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня у Положенні про освітньо-кваліфікаційні рівні (ступеневу освіту), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1998 р. № 65. Наприклад, “ Успішне завершення програми передбачає здобуття особою, якій присвоюється кваліфікація, фундаментальних і професійно-орієнтованих знань і умінь, необхідних для виконання типових професійних завдань, пов’язаних з експлуатацією суднових енергетичних установок”. Рекомендується також навести посилання на офіційну Інтернет сторінку вищого навчального закладу, де наведені нормативні документи вищого навчального закладу, які визначають вимоги щодо організації та результатів навчання (наприклад – Положення про організацію навчального процесу тощо).
4.3.Детальні відомості про програму (напр., модулі або навчальні компоненти), і отримані особою результати навчання: бали/оцінки/кредита. Детальний опис програми та навчальних досягнень оформлюється у вигляді таблиці (див. табл. 1).
Таблиця 1. Макет таблиці опису програми та навчальних досягнень:
Примітка. Код елементу навчальної програми (дисципліни) зазначається відповідно до інформаційного пакету ЄКТС. Таблиця містить колонку «Оцінка за шкалою ВНЗ/ Local grade» у випадку використання вищим навчальним закладом шкали, відмінної від національної. Також до таблиці може бути включена колонка «Навчальний рік/ Academic year».
Запис елементів програми (навчальних дисциплін, курсових робіт (проектів), практик, державної атестації) здійснюється згідно з навчальним планом. Дипломний проект (робота) зазначається з назвою теми і датою захисту.
4.4.Схема оцінювання і, якщо є, довідник з розподілу оцінок: Навести інформацію щодо схеми (шкали) оцінювання та критеріїв позитивних оцінок. Якщо використовується більше ніж одна схема оцінювання, навести інформацію про всі такі схеми (шкали), наприклад у випадку використання вищим навчальним закладом шкали, відмінної від національної. Інформацію рекомендується наводити у такому форматі:
Оцінка (за національною шкалою) Рівень досягнень, % (оцінка за шкалою ВНЗ)
Відмінно / Excellent ХХ Добре / Good ХХ Задовільно / Satisfactory ХХ Незадовільно / Fail ХХ Зараховано / Passed ХХ Незараховано / Fail ХХ
Рівень досягнень рекомендується зазначати у відсотках засвоєння змісту навчальної дисципліни або якості виконання роботи (проекту). Необхідно також зазначити в яких випадках застосовується шкала «відмінно - добре – задовільно - незадовільно», а в яких «зараховано – незараховано». Наприклад: “Оцінки «відмінно»; «добре»; «задовільно» виставляються за підсумками екзаменів та виконання і захисту курсових робіт (проектів). Оцінка «зараховано» виставляється за підсумками виконання індивідуальних завдань, лабораторних робіт, практичних та семінарських занять.” Також наводиться стисла інформація про використання ЄКТС, наприклад: “Шкала ЄКТС відображає відносну успішність студента у складі потоку/курсу: A - 10% найбільш успішних студентів; B – наступні 25%; C - наступні 30%; D - наступні 25%; E - наступні 10%). У випадку, якщо поля «Кредити ЄКТС» та «Оцінка за шкалою ЄКТС» не заповнені, для даних елементів програми ЄКТС не використовується”/ “The ECTS Grade is a relative grading indicating the learner's performance within the cohort. Grades A to E are assigned among students with a PASS grade; A top 10%; B next 25%; C next 30%; D next 25%; E next 10%. ECTS credits and ECTS grades are not applied to units/modules where these fields are blank.” Можна використовувати й інший формат опису схеми оцінювання, якщо цей формат буде сприяти підвищенню зрозумілості критеріїв оцінювання за національною шкалою, шкалою ЄКТС та шкалою вищого навчального закладу.
4.5. Загальна класифікація присвоєної кваліфікації: Зазначити, який диплом видається: диплом з відзнакою або диплом звичайного зразка. Наприклад: “Диплом з відзнакою/ Diploma with honours” або “Диплом/Diploma”. Коротко пояснити систему класифікації кваліфікацій шляхом подання відсотків чи загальних досягнень у спосіб, зрозумілий на міжнародному рівні. Наприклад:
5. ІНФОРМАЦІЯ ПРО АКАДЕМІЧНІ ТА ПРОФЕСІЙНІ ПРАВА
5.1. Академічні права: Зазначити права доступу до подальшої освіти. Наприклад: “ Навчання за програмою підготовки спеціаліста, магістра/ Access to a master or specialist study programme”.
5.2.Професійні права (якщо надаються): Навести опис професійних прав або професійного статусу особи, яка здобула кваліфікацію. Опис формулюється з урахуванням галузевого стандарту вищої освіти України та варіативної складової програми підготовки. Якщо присвоєна кваліфікація дозволяє отримати доступ до професій, статус яких визначається окремими нормативними документами та/або специфічними правилами, зазначити права доступу до таких професій.
6. ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ 6.1.Додаткова інформація: Подається інформація (якщо є або вважається за доцільне): - про вищий навчальний заклад; - про окремі додаткові індивідуально опановані курси; - щодо навчання в іншому навчальному закладі, в тому числі за кордоном (навчальні досягнення і виконані дослідження); - щодо проходження практики за фахом на посаді; - щодо попереднього досвіду роботи; - про інші (не включені до попередніх розділів) навчальні та наукові досягнення випускника; - щодо громадської діяльності в університеті; - інша інформація тощо.
У цьому пункті також можна надати додаткову інформацію про кваліфікацію, якщо така інформація не була представлена в іншому місці Додатка до диплома.
6.2.Інші джерела інформації: Зазначити будь-які інші корисні джерела інформації або посилання, за якими можна знайти докладнішу інформацію, наводиться уся відповідна контактна інформація вищого навчального закладу. Наприклад, веб-сайт вищого навчального закладу, його підрозділу; національний інформаційний центр з академічного визнання і мобільності (ENIC); інші відповідні національні джерела інформації. Наприклад, контактна інформація про вищий навчальний заклад: Київський національний університет імені Тараса Шевченка вул. Володимирська, 64, м. Київ, 01601, Україна тел.: +38 044 234 13 88 факс: +38 044 289 83 91 www.univ.kiev.ua
Національні джерела інформації: Міністерство освіти і науки України пр-т Перемоги, 10, м. Київ, 01135, Україна тел.: +38 (044) 486-24-42 факс: +38 (044) 236 10 49 E-mail: ministry@mon.gov.ua www.mon.gov.ua
Державна акредитаційна комісія України (ДАК) Відділ нострифікації / (Ukranian ENIC) www.mon.gov.ua
Державний центр прикладних інформаційних технологій http://www.osvita.net/
7. ЗАСВІДЧЕННЯ ДОДАТКА ДО ДИПЛОМА 7.1.Дата: Зазначається дата видачі Додатка. Дата видачі не обов’язково має співпадати з датою видачі диплома, але не раніше дати видачі диплома.
7.2.Підпис: Прізвище, ініціали та підпис керівника вищого навчального закладу, який засвідчує Додаток до диплома.
7.3.Посада: Офіційна посада особи, яка засвідчує Додаток.
7.4.Офіційний штамп чи печатка: Ставиться гербова печатка вищого навчального закладу.
8. ІНФОРМАЦІЯ ПРО НАЦІОНАЛЬНУ СИСТЕМУ ВИЩОЇ ОСВІТИ Інформація для цього розділу наведена у додатку І. Надається Міністерством освіти і науки України та наводиться станом на час присвоєння кваліфікації.
Додаток І. Інформація про національну систему вищої освіти (станом на 2009/2010 навчальний рік. Укладена з метою використання в додатках до диплома європейського зразка, що видаються вищими навчальними закладами України).
ІНФОРМАЦІЯ ПРО НАЦІОНАЛЬНУ СИСТЕМУ ВИЩОЇ ОСВІТИ
Загальні вимоги до доступу (вступу)
Прийом громадян до вищих навчальних закладів проводиться на конкурсній основі. Вища освіта здійснюється на основі повної загальної середньої освіти. При вступі подається сертифікат Українського центру оцінювання якості освіти (Сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання). За окремими напрямами підготовки (спеціальностями) вступники проходять вступне випробування. До вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку молодших спеціалістів, можуть прийматися особи, які мають базову загальну середню освіту.
Структура вищої освіти. Документи про вищу освіту
До структури вищої освіти входять освітні (неповна вища освіта, базова вища освіта, повна вища освіта) та освітньо-кваліфікаційні рівні (молодший бакалавр, бакалавр, магістр).
Молодший бакалавр- це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти і присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 90-120 кредитів ЄКТС.
Бакалавр - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180-240 кредитів ЄКТС.
Магістр - це освітній ступінь, що здобувається на другому рівні вищої освіти та присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми. Ступінь магістра здобувається за освітньо-професійною або освітньо-науковою програмою. Обсяг освітньо-професійної програми підготовки магістра становить 90-120 кредитів ЄКТС, обсяг освітньо-наукової програми - 120 кредитів ЄКТС
Наукові ступені
Доктор філософії - це освітній і водночас перший науковий ступінь, що здобувається на третьому рівні вищої освіти на основі ступеня магістра. Ступінь доктора філософії присуджується спеціалізованою вченою радою вищого навчального закладу або наукової установи в результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації в спеціалізованій вченій раді. Нормативний строк підготовки доктора філософії в аспірантурі становить чотири роки.
Доктор наук - це другий науковий ступінь, що здобувається особою на науковому рівні вищої освіти на основі ступеня доктора філософії і передбачає набуття найвищих компетентностей у галузі розроблення і впровадження методології дослідницької роботи, проведення оригінальних досліджень, отримання наукових результатів, які забезпечують розв’язання важливої теоретичної або прикладної проблеми, мають загальнонаціональне або світове значення та опубліковані в наукових виданнях.
Типи вищих навчальних закладів
В Україні діють вищі навчальні заклади державної, комунальної та приватної форм власності таких типів: університет, академія, інститут, коледж.
Університети, академії, інститути, консерваторії можуть здійснювати навчання за усіма типами програм підготовки (молодший бакалавр, бакалавр, магістр, доктор філософії), а також за програмами післядипломної освіти.
Система забезпечення якості (до введення в дію Закону України «Про вищу освіту» розділ V)
Національна система забезпечення якості реалізується через механізми ліцензування та акредитації.
Освітня діяльність на території України здійснюється вищими навчальними закладами на підставі ліцензій. Обов'язковою умовою видачі ліцензії є відповідність нормативам, що встановлюється Міністерством освіти і науки України.
Вищий навчальний заклад має право видавати державний документ про вищу освіту установленого зразка тільки з акредитованого напряму (спеціальності). Напрям (спеціальність) вважається акредитованим, якщо рівень підготовки за цим напрямом (спеціальністю) відповідає державним вимогам.
Органами, які уповноважені здійснювати контроль за забезпеченням якості вищої освіти в Україні, є: Міністерство освіти і науки (МОН), Національне агенство із забезпечення якості вищої освіти, Державна акредитаційна комісія (ДАК), Державна інспекція навчальних закладів.
Вищі навчальні заклади, що мають ліцензії, вносяться до Державного реєстру вищих навчальних закладів (http://www.mon.gov.ua/main.php?query=nz або http://reestr.osvita.net/).
Структура вищої освіти України
INFORMATION ON THE NATIONAL HIGHER EDUCATION SYSTEM
Admission to higher education
Admission to higher education institutions (HEIs) is carried out on competitive basis. General access to higher education in Ukraine requires complete general secondary education, including secondary school leaving examinations - External Independent Assessment Certificate. Admission to certain programmes includes an entrance examination. Admission to programmes leading to Junior Specialist awards may be carried out on the basis of the basic general secondary education.
Higher education qualifications
The Law on Higher Education establishes three educational levels of higher education: incomplete, basic, and complete, with corresponding higher education qualifications of Junior Specialist, Bachelor, Specialist and Master.
Junior Specialist (Molodshyi Spetsialist). Programmes leading to Junior Specialist awards are provided for a period of 2 -3 years on the basis of complete general secondary education, or 3-4 years on the basis of basic general secondary education including obtaining complete general secondary education. The study programme must be completed with a final state examination. Graduates receive Diploma of Junior Specialist (Dyplom Molodshogo Spetsialista). The Diploma confers a right to employment and the right to enter bachelor study programme.
Bachelor (Bakalavr). The entry requirement to a Bachelor programme is a certificate of completed general secondary education. The programme leading to the Bachelor award generally lasts 3-4 years, but may be 1-2 years shorter in case of entry on the basis of Junior Specialist award in a given or related field of study or speciality. The study programme must be completed with a final state examination. Graduates receive Diploma of Bachelor (Dyplom Bakalavra). The Diploma confers a right to enter the labour market or a specialist or master study programme.
Specialist (Specialist). Programmes leading to Specialist awards are provided for a period of 1 -1.5 years on the basis of Bachelor award. In selected fields (such as Medicine and Veterinary studies), the Specialist’s programme is available directly on the basis of completed secondary education, and lasts 5-6 years. The study programme must be completed with a final state examination. Graduates receive Diploma of Specialist (Dyplom Spetsialista). The Diploma confers a right to enter a profession or continue studies in programmes leading to Master award or Candidate of sciences degree.
Master (Magistr). A Master qualification may be obtained on the basis of a Bachelor or Specialist qualification. The programme leading to the Master award generally lasts 1-2 years. The study programme must be completed with a final state examination which includes public presentation and defence of a master thesis. Graduates receive Diploma of Master (Dyplom Magistra). The Diploma confers a right to enter a profession or continue studies in programmes leading to Candidate of sciences degree.
Scientific degrees
Candidate of Sciences (Kandidat Nauk) is a scientific degree which normally requires at least 3 years of doctoral studies (Aspirantura) in HEIs or research institutes after the award of the Specialist or the Master diploma. It is achieved by public defence of the dissertation (thesis).
Doctor of Sciences (Doktor Nauk) is the highest scientific degree which is achieved by postdoctoral research following the award of the Candidate of Sciences degree, usually through a research appointment in HEIs or research institutes taken up for 3 years (Doktorantura). It requires research in a specialist subject which must make an essential contribution to a given field, presentation of its results in scientific publications, and public defence of the dissertation (thesis).
Types of higher education institutions Ukrainian higher education institutions are either public (state or municipal) or non-public (private). There are the following types of higher education institutions: university, academy, institute, conservatoire (music academy), college, technical (vocational) school.
Universities, academies, institutes, conservatoires may offer all types of study programmes (Junior specialist, Bachelor, Specialist, Master, Doctoral), as well as lifelong learning. University and academy may be bestowed the status of “National” for outstanding performance in research and scientific activity.
Quality assurance The national system of quality assurance in Ukraine is realized by means of licensing and accreditation procedures.
All HEIs must be licensed before they offer tertiary level educational programmes. To be granted a licence a HEI must meet the required standards set by the Ministry of Education and Science.
To have an educational programme accredited a HEI must meet the requirements of the HE standards. Students will graduate with a state-recognized degree and qualifications only after having completed an accredited programme of study.
The responsibility for the national system of quality assurance in Ukraine rests with the Ministry of Education and Science, the State Accreditation Commission, the State Inspectorate of HEIs, and the Higher (Supreme) Attestation Board.
A list of recognised (licensed) HEIs is available at http://www.mon.gov.ua/main.php?query=nz or may be found at http://reestr.osvita.net/.
Diagram of higher education qualification levels in Ukraine
[1] У випадку, якщо вищий навчальний заклад входить до складу консорціуму, його зобов’язання можуть бути розподілені з координуючою організацією консорціуму [2] «Університет» означає будь-який тип вищого навчального закладу, який, відповідно до національного законодавсва або практики, пропонує визнані ступені або інші кваліфікації рівня вищої освіти, або професійну освіту чи підготовку на рівні вищої освіти.
Воспользуемся принципом Дирихле.
|