Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Київська держава і деревляни за князя Ігоря.





Постать князя Ігоря менш помітна в історії, ніж Олегова, оскільки він не виявив здібностей сильного володаря. Перші роки його князювання були нелегкими. Знову взялися за зброю деревляни, відмовилися визнати його владу уличі. В 914 р. Великий князь зламав спротив деревлян. Діяв він жорстоко і водночас відвертіше у зміцненні центральної влади. Так, подолавши деревлян, він наклав на них більшу данину, ніж вони виплачували її за Олега. Помітно ослабла роль місцевих князів. Політичний розвиток держави потребував розв’язання питання з розміром та порядком данини. Утримання великої дружини, здійснення походів потребувало чималих коштів. Їх нестача спонукала центральну владу постійно збільшувати данину. Подібна ситуація виникла для Ігоря восени 945 р.

Згадайте з попереднього уроку, що ж сталося в деревлянській землі в 945 р.

Нам про ці події нагадає літописець Нестор.

Літописець:

945 рік:

Сказала дружина Ігореві: “Отроки Свенельдові вирядилися оружжям і одежею, а ми – голі. Піди – но, княже, з нами по данину, хай і ти добудеш, і ми.”

І послухав їх Ігор, пішов у Деревляни по данину. І добув він до попередньої данини, і чинив їм насильство він і мужі його. А взявши данину, він пішов у свій город.

Та коли він повернувся назад, він роздумав і сказав дружині своїй: “ Ідіте ви з даниною додому, а я вернусь і походжу іще.” І відпустив він дружину свою додому, а з невеликою дружиною вернувся, жадаючи більше майна. Коли ж почули деревляни, що він знов іде, порадилися деревляни з князем своїм Малом і сказали: “ Якщо внадиться вовк до овець, то виносить по одній все стадо, якщо не уб’ють його. Так і сей: якщо не вб’ємо його, то він усіх нас погубить.” І послали вони до нього, кажучи: “Чого ти ідеш знову? Ти забрав єси всю данину.” І не послухав іх Ігор, і деревляни, вийшовши насупроти з города Іскоростеня, вбили Ігоря і дружину його, бо іх було мало. І похований був Ігор, і єсть могила його коло Іскоростеня – города в Деревлянах і до сьогодні.

Ольга ж перебувала в Києві з сином своїм, малим Святославом.

Таким чином, це був перший організований місцевою знаттю виступ на захист прав Деревлянського князівства. Деревлянський князь та знать зробили спробу усунути від влади династію Рюриковичів і утвердити в Києві князя Мала.

Деревляни: “Осе князя руського ми вбили. Візьмемо жону його Ольгу за князя свого Мала і Святослава візьмемо і зробимо йому, як ото схочем.”

Саме тому велика княгиня Ольга вчинила люту розправу не над селянами Деревлянського князівства, а над його знаттю та столицею.

 

2. Деревляни за часів княгині Ольги. (945-964 р.р.)

Потрапивши у скрутну політичну ситуацію, княгиня не лише не розгубилася, а виявила дивовижну холоднокровність, тонкий розум, підступність і жорстокість.

Літописець: І послали деревляни ліпших мужів своїх, числом двадцять, у човні до Ольги, і пристали вони під Боричевим узвозом у човні. І розповіли Ользі, що деревляни прийшли і позвала їх Ольга до себе, і мовила їм:

Ольга: “Добрі гості прийшли.”

Літописець: І сказали деревляни:

Деревляни: “Прийшли, княгине.”

Літописець: І мовила їм Ольга:

Ольга: “Говоріть-но, заради чого ви прийшли сюди?”

Літописець: І сказали деревляни:

Деревляни: “ Послала нас Деревлянська земля, кажучи так: “Мужа ми твого вбили, бо був муж твій, як той вовк, що обкрадав і грабував. А наші князі добрі є, бо пидьно вони подбали про Деревлянську землю. Іди-но за нашого князя Мала.”

Ольга: “ Люба мені є річ ваша, мужа свойого мені вже не воскресити, а вас хочу я завтра вшанувати перед людьми своїми. Тож нині ідіть в човен свій і ляжте в човні, величаючись. Завтра я пошлю на вас, а ви скажіте: “Не поїдемо ми не на конях, ні пішки не підемо, а понесете нас у човні.” І вознесуть вас у човні.”

Літописець: І відпустила вона їх у човен.

Ольга тим часом звеліла викопати яму велику й глибоку на дворі тюремному, поза городом. І назавтра Ольга, сидячи в теремі, послала по гостей. І понесли їх у човні. І принесли їх на двір до Ольг, і, нісши їх, вкинули з човном у яму.

Але на цьому помста Ольги не скінчилася.

Згадайте про події під Іскоростенем в 945 р.

Літописець: Ольга провела реформу, за якою встановлювалися норми податків, так звані “устави” та “уроки”. Були чітко встановлені землі, з яких через певні проміжки часу мала збиратися означена кількість данини. Саму данину з деревлян було поділено на три частини: дві йшло на Київ, а третя на Вишгород, де знаходилося господарство княгині. Об’їхавши Древлянську землю, а потім усю державу, вона встановила “ловища”, визначаючи таким чином території, які мали поставляти державі хутра. За часів Ольги податки сплачувалися хутрами.

Таким чином, Ольга зрозуміла сутність задумів деревлянської знаті й уперше в історії Руської держави пішла по суті на ліквідацію місцевого княжіння: у 946 р. було винищено деревлянську знать, дощенту спалено столицю, скасовано правління династії Мала, а Деревлянську землю підпорядковано безпосередньо княгині. Мал загину чи був страчений.

 







Дата добавления: 2015-08-30; просмотров: 703. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...


Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...


Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...


Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Искусство подбора персонала. Как оценить человека за час Искусство подбора персонала. Как оценить человека за час...

Этапы творческого процесса в изобразительной деятельности По мнению многих авторов, возникновение творческого начала в детской художественной практике носит такой же поэтапный характер, как и процесс творчества у мастеров искусства...

Тема 5. Анализ количественного и качественного состава персонала Персонал является одним из важнейших факторов в организации. Его состояние и эффективное использование прямо влияет на конечные результаты хозяйственной деятельности организации.

Функциональные обязанности медсестры отделения реанимации · Медсестра отделения реанимации обязана осуществлять лечебно-профилактический и гигиенический уход за пациентами...

Определение трудоемкости работ и затрат машинного времени На основании ведомости объемов работ по объекту и норм времени ГЭСН составляется ведомость подсчёта трудоёмкости, затрат машинного времени, потребности в конструкциях, изделиях и материалах (табл...

Гидравлический расчёт трубопроводов Пример 3.4. Вентиляционная труба d=0,1м (100 мм) имеет длину l=100 м. Определить давление, которое должен развивать вентилятор, если расход воздуха, подаваемый по трубе, . Давление на выходе . Местных сопротивлений по пути не имеется. Температура...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.011 сек.) русская версия | украинская версия