Список літератури
1) ввімкнути живлення джерела, при цьому повинна загорітись сигнальна лампа; 2) контролювати за допомогою вольтметра на передній панелі вихідну напругу, яка повинна бути в межах (220±10) В. Якщо покази вольтметра відрізняються від вказаних, то перемикачем "КОРРЕКТИРОВКА НАПРЯЖЕНИЙ" добитися показу (220±10) В; 3) по закінченню роботи вимкнути джерело. Tema Дослідження параметрів джерела живлення постійного і змінного струму
Вибуху 7.1. Мета роботи: Познайомитися з дією удару повітряної хвилі при вибуху накладних зарядів та з методами зменшення його дії [ 5]. 7.2. Теорія. При вибуху зарядів у повітрі генерується ударна хвиля, що поширюється на великі відстані. Ці хвилі, маючи велику амплітуду, призводять до руйнування об'єктів та травмування людей. Тому велике значення має зменшення амплітуди та потужності ударної повітряної (УПХ) хвилі при вибуху накладних зарядів. Академік М.О.Садовський встановив, що у повітрі амплітуда УПХ з віддаленням від центру заряду зменшується за законом:
де Q- маса заряду, кг;l- відстань від заряду, м; r- початковий радіус заряду, м. Якщо на шляху поширення ударної хвилі стоїть жорстка перепона, зменшення параметрів УПХ відбудеться більш інтенсивно за рахунок відбивання та часткового поглинання енергії хвилі матеріалом перепони. 7.3. Експеримент. Дослідження проводяться на стенді - лабораторному столі. На деякому жорсткому матеріалі 1 розміщується модельний «заряд» 2, перепона 3 та вимірювальні перетворювачі 4 (рис.7.1). Висота перепони h, її відстань від джерела вибуху aта відстань перетворювачів від джерела вибуху l. В дослідах ці величини змінюються. Показники датчиків тиску реєструються на запам'ятовуючому осцилографі. Вибух викликається пропусканням струму через високоомний провідник (ніхром, константан). Вибух проводка виконується синхронно з запуском осцилографа, на його екрані реєструються імпульси тиску від обох датчиків (при фіксованих параметрах розміщення перетворювачів та перепони). Результати вимірів амплітуди та протяжності імпульсу в часі реєструються в журналі (табл.7.1). За результатами вимірів оцінюється характер впливу перепони на параметри ударної хвилі. Побудовані графіки залежності амплітуди імпульсу Авід співвідношення l/aта співвідношення А4/А5від l/aхарактеризують інтенсивність гасіння енергії ударної повітряної хвилі в присутності перепони. Таблиця 7.1. Рез
Примітка. Висота перепони...... см, відстань перепони від заряду.... см, відстань від заряду до датчиків...... см. Будують графіки залежності А4/А5 та τ4/τ5 від l.
7.4. Запитання для самоперевірки 1) Особливості ударної повітряної хвилі. 2) Механізм роботи перепони. 3) Послідовність та сутність досліду. 4) Зробіть висновки за даними досліду. Список літератури 1. Суханов А.Ф., Кутузов Б.Н. Разрушение горных пород взрывом. М.:Недра, 1983.-344с. 2. Кравець В.Г., Воробйов В.Д., Кузьменко А.О. Підривні роботи на кар'єрах (Навч. посібник.- К.: ІСДО, 1994.-376 с. 3. Единые правила безопасности при взрывных работах.- К.: Норматив, 1992.-171 с. 4. Справочник взрывника (Под общ. ред. Б.Н. Кутузова.- М.: Недра, 1988.-511 с. 5. Лабораторные и практические работы по разрушению горных пород взрывом (Под общ. ред. Б.Н. Кутузова.- М.: Недра, 1981.-255 с.
|