Актуальність теми
На території України зосереджена значна кількість відходів металургійних підприємств, в якості яких активну роль займають металургійні доменні гранульовані шлаки. На основі шлаків можливо виготовлення в’яжучих речовин, які можуть бути альтернативою ПЦ. До найменш енергоємних і недорогих в’яжучих, до складу яких входять переважно відходи виробництва, відноситься сульфатно-шлакове в’яжуче. Але для сучасних СШВ характерні низька міцність, а для їх виготовлення використовують виключно доменні гранульовані шлаки з високим вмістом глинозему - 10... 20 мас. %. Можливість використання для цієї мети низькоглиноземистих шлаків зі вмістом Al2O3 < 10%, що характерні для українських металургійних підприємств цілком реальна. В якості сульфатного компоненту СШВ використовували гіпсовий камінь або ангідрит. Не досліджена також можливість використання в якості сульфатного компоненту СШВ на основі низькоглиноземистих українських ДГШ великотоннажного відходу хімічних підприємств України – фосфогіпсу.
Особливістю розробленого важкого бетону з СШВмокрого помелу на основі низькоглиноземистого доменного гранульованого шлаку є його порівняно низька водопотреба (В/Вж (водов’яжуче відношення) менше 0,4), що суттєво відрізняє його від в’яжучих В/Вж перевищує нерідко 0,5, тим самим позитивно впливає на довговічність, морозостійкість, тощо. За відомими даними з літературних джерел при використанні бетонів на основі СШВ враховують експлуатаційні властивості в’яжучого: підвищену стійкість у м’яких і сульфатних водах. В цьому полягає основна перевага СШВ перед шлакопортландцементом. Встановлена висока стійкість СШВ у морській воді, розчинах Na2SO4, MgSO4, Al2(SO4)3, (NH4)2SO4, молочній і гуміновій кислоті, у лляній олії.
Бетони на СШВ рекомендується використовувати у підводних і підземних спорудах, масивних конструкціях, особливо там, де вони піддаються дії агресивних вод, або вилуговуванню. Як правило, це конструкції з важких крупнозернистих бетонів класів В7,5 та В10 з обмеженою морозостійкістю. Під час твердіння бетонних та залізобетонних споруд у надземних спорудах їх необхідно зволожувати протягом перших 2... 3 тижнів. Не рекомендується застосовувати СШВ для бетонних споруд, що працюють у зоні поперемінного зволоження і висушування, для запобіганню утворення крихкого і не міцного поверхневого шару, а також при твердінні бетону при низьких температурах. Стосовно армованих залізобетонних конструкцій, з літературних джерел відомо, що в бетонах на СШВ, що не піддаються зволоженню, корозія сталевої арматури не розвивається. При підвищеній вологості бетонів на СШВ – арматура іржавіє. Очевидно, що цей факт пояснюється відносно низьким рН середовища бетону на СШВ, а також наявності великої кількості сульфатного компоненту, що є одним з інтенсифікаторів корозії сталі. СШВ можна також використовувати і для приготування будівельних розчинів, як і на інших гідравлічних в’яжучих.
Основними напрямками досліджень бажкого бетону на СШВ мокрого помелу було: · вплив добавок-пластифікаторів (ЛСТ, С-3) на розтічність суспензії СШВ після помелу та досягнення повного розвантаження млина від суспепензіїСШВ. · Визначення оптимального вмісту добавок-пластифікаторів з метою забезпеченнямінімальної водо потреби (В/Т≤0,35) та максимальноїміцності: (≥30…40 МПа) СШВ. · Визначення оптимального вмісту добавок-пластифікаторів для визначеннявеличинилегковкладанностібетонноїсуміші. · Визначення виду та вмісту добавок-модифікаторів(прискорювачів та інтенсифікаторівтвердіння) з метою збільшенняшвидкостітвердіння та міцності.
2. Досліджувані матеріали. Для виробництва СШВ мокрого помелу, розчинів і бетонів використовують такі матеріали: в’яже, отримують спільним помелом доменного гранульованого шлаку, сульфатного активізатора твердіння шлаку фосфогіпсу, негашеного вапна, хімічних добавок(CaCl2,MgF2, С-3, ЛСТ,), і води, як заповнювачі: щебінь, пісок. · В якості шлаку використаний Криворізький доменний гранульований шлак(ГОСТ 3476-74) вміст Al2O3, - 8,3%, з насипною густиною 1,25 т/м3 і модулем основності М0 = 1,3. Хімічний склад доменного гранульованого шлаку таблиця 1. Таблиця 1.
·В якості сульфатного компоненту –нейтралізований вапном (3%) відвальний фосфогіпс хімічного підприємства "Рівне-Азот" (ФГ).
|