Приклади розв’язання стереометричних задач координатно-векторним методом
Задача 1 Основою піраміди SAΒCD є паралелограм. Проведено площину, що перетинає бічні ребра SA, SΒ, SC, SD піраміди відповідно в точках K, L, M, N таких, що Знайти залежність між числами k, l, m, n.
Розв’язання. За умовою належності чотирьох точок M, N, K і L, маємо:
Представимо кожен із векторів, що входять в рівність у вигляді різниці двох векторів зі спільним початком в точці S. Отримаємо:
. ,
де γ=1-α-β. Враховуючи умову задачі і попередню рівність перепишемо так
.
Позначимо через точку О перетин діагоналей паралелограма AΒCD. Так як О – середина діагоналей AC і ΒD, то
2 .
Таким чином, вектор виражаємо двома способами через не компланарні вектори , і . В силу єдиності розкладу вектора, отримуємо числові рівності:
,
Звідси, враховуючи, що , знаходим:
Наведемо числовий приклад. Якщо площина проходить через вершину A тетраедра AΒCD і перетинає його ребра SΒ і SD в точках L і N таких, що , , то , , , значить , тобто . Задача 2 (побудова і обчислення довжини спільного перпендикуляра) В кубі ABCDA1B1C1D1 з ребром знайдіть відстань між прямими AB1 і BC1.
Розв’язання. Виберемо векторний базис , де , Нехай P і Q – деякі точки відповідно прямих BC1 і AB1. Нехай Тоді,
Знайдемо такі числа x і y, щоб вектор був ортогональним векторам і , і т. д., щоб мали місце рівності:
Беручи до уваги, що та, що отримуємо систему:
,
Точки P і Q шуканого спільного перпендикуляра будуються відповідно з отриманих рівностей і А так як то Умова компланарності трьох векторів. Задача 3 На діагоналях АВ1 і ВС1 граней AA1B1B і ВВ1С1С паралелепіпеда ABCDA1B1C1D1 взяті точки відповідно Н і M так, що відрізки MН і A1C паралельні. Знайдіть відношення довжин цих відрізків. Розв’язання. Введемо вектори:
Трійку , некомпланарних векторів приймемо за базис і розкладемо вектори за векторами цього базису.Маємо:
Оскільки точка Н лежить на діагоналі АВ1, то вектори колінеарні, тому існує таке число х, що Аналогічно, в силу колінеарності векторів існує таке число у, що
За правилом ламаної знаходимо:
За умовою MН ׀׀A1C, значить, існує таке число t, що тобто виконується рівність:
Внаслідок некомпланарності векторів і єдиності розкладу вектора за базисом, приходимо до висновку:
, , .
Розв’язком цієї системи рівнянь є: Тоді виходить, МН: СА1 = 1: 3. Відповідь: 1: 3. Скалярний добуток двох векторів Задача 4 Дано прямокутний паралелепіпед ABCDA1B1C1D1. Яке найбільше значення може приймати кут нахилу його діагоналі до площини ? Розв’язання.
Виберемо в просторі прямокутну систему координат з початком в точці D. Рівняння площини має вигляд:
Вектор перпендикулярний до площини . Позначимо шуканий кут через . Легко довести, що Знаходимо Значить, де
З очевидної нерівності слідує, що Звідки слідує, що:
і , причому тоді і тільки тоді, коли Таким чином, і приймає найбільше значення, рівне лише за умови, що паралелепіпед є кубом. Отже, якщо – напрямний вектор даної прямої і – вектор, перпендикулярний до площини то кут між прямою і даною площиною знаходиться з рівності
Величина кута між двома площинами обчислюється за визначенням від 0° до 90°. Якщо вектори і – вектори перпендикулярні відповідно площинам і то кут між даними площинами знаходиться з рівності
(даний кут або рівний куту між векторами і або доповнює його до 180°.)
|