Приклад проведення PEST- аналізу підприємства
Перелік факторів впливу на підприємство подано в таблиці 2.
Таблиця 2 – Макрооточення підприємства
Розвитку підприємства сприяють такі фактори: - НТП в сфері виробництва. Веде до появи нових матеріалів, обладнання, технологій, скорочення термінів амортизації і, як наслідок, підвищенню продуктивності праці; - НТП в соціальній сфері. Впливає на зростання рівня потреб, застосування нових продуктів в рекламі.
Ускладнюють розвиток підприємства такі фактори: - рівень інфляції. Підвищення рівня інфляції може відбитися на знеціненні грошей, можуть виникнути труднощі з отриманням довгострокових кредитів; - обсяг промислової продукції. Зниження і збільшення обсягів продукції буде ускладнювати розвиток підприємства. При збільшенні обсягів продукції може знизитися ціна на вироблювану продукцію через надлишок товару, а витрати на складські приміщення збільшаться. Зниження обсягів продукції призведе до його дефіциту, внаслідок чого збільшаться ціни на товари, попит може знизитися через уподобання аналогічного товару-конкурента за нижчою ціною; - монополізація економіки. Даний процес може призвести до монополізації цін на сировину, матеріали, паливо, ресурси, що неминуче призведе до зростання собівартості, цін, зниження попиту і прибутку; - старіння населення. Збільшення персоналу передпенсійного віку може негативно позначитися на діяльності підприємства. Таким людям важко пристосуватися до нових технологій, що призведе до зниження продуктивності праці.
Суперечливими факторами є наступні: - орієнтація на ринкове регулювання економіки. Позитивним моментом цього чинника є те, що підприємство має можливість вибору середовища діяльності, тобто самостійно вибирає постачальників, посередників, споживачів. Негативний момент - ослаблення дисципліни поставок; - стабільність в суспільстві. За умови стабільності в суспільстві не може виникнути різкого падіння попиту та прибуток підприємства не зменшується за рахунок стабільного попиту, однак не можемо говорити про стабільність в суспільстві в період 2014-2015 рр., тому відносимо цей фактор до даної групи; - мобільність населення. Позитивним моментом є прагнення населення до високих технологій, більш прогресивному устаткуванню і т.д. Однак зростання мобільності населення може вплинути на відтік працівників; - нормативно-правовова база. Існують норми і закони, що сприяють розвитку підприємства, а також норми і закони, які гальмують його; - рівень безробіття. Збільшення рівня безробіття може призвести до здешевлення робочої сили, вивільненню працівників, зниження їх кваліфікаційного рівня, а також до зміни купівельної спроможності; - грошові доходи споживачів (ГДС). Якщо ГДС ростуть, це може призвести до збільшення попиту і, як наслідок, збільшення прибутку підприємства. Зниження ГДС призводить до зворотного; - тарифи на енергоресурси, податкова політика і процентні ставки. При збільшенні даних факторів темп розвитку підприємства знижується і навпаки. Зниження процентних ставок дає можливість вільно залучити позиковий капітал, зниження тарифів на енергоресурси дає змогу зменшити витрати підприємства на виробництво продукції, низькі податки сприяють ефективній діяльності підприємства; - зміна курсу валют. Зростання курсу валют може привести до збільшення цін на ресурси для виробництва продукції, тобто витрати підприємства зростуть. Зміна курсу валют може бути таким, що підприємство зможе полегшити розрахунок з постачальниками; - рівень освіти. Якщо рівень освіти зростає, то це дозволяє залучити більш кваліфікований персонал і підвищити продуктивність праці. І навпаки.
На основі аналізу макрооточення, що дозволив виявити критичні фактори та встановити загрози, а також виявити позитивні тенденції розвитку, запропонуємо можливі відповідні заходи (таблиця 3).
Таблица 3 – Відповідні заходи підприємства на фактори макросередовища
|