Тема 4. Життєві стратегії особистості: соціологічний підхід. Особистість в умовах суспільної трансформації
Характер відносин суспільства і особистості на рівні соціальних груп різних типів. Впорядкованість суспільства і система соціального контролю. Види соціального контролю та їх особливості. Механізми соціального контролю: внутрішній контроль через соціалізацію; зовнішній контроль - санкціонування через груповий тиск; санкціонування через примус; соціальний контроль через управління ситуацією. Основні елементи соціального контролю: соціальні норми і санкції. Види соціальних норм. Норми права і норми моралі. Соціальні санкції: позитивні і негативні, формальні і неформальні та особливості їх дії на індивідуальних і колективних учасників суспільного життя. Сутність, причини, форми та наслідки девіації. Соціальна аномія, місце і роль індивіда в аномійному суспільстві. Типологія соціальної поведінки Р. Мертона /конформізм, новація, ритуалізм, втеча від реальності, бунт/: співвідношення в них норми та девіації. Функції та дисфункції девіації у динаміці соціального довкілля. Людина в умовах трансформації соціального довкілля. Суспільна нестабільність і особливості адаптивної поведінки, вибір життєвих стратегій особистості. Нові тенденції взаємодії людини та суспільства у сучасних умовах. Трансформація характеру праці та способу життя особистості. Вимоги сучасного суспільства до структури властивостей особистості.
2.2. Практичні заняття(16 год). ТЕМА 1. Специфіка соціологічного підходу до аналізу поведінки людини /2год/. 1. Роль соціології в аналізі взаємин людини і суспільства. 2. Основні методи конкретно-соціологічного дослідження: їхні переваги та обмеження. 3. Програма емпіричного дослідження. ТЕМА 2. Особистість в системі соціальних зв’язків /2год/. 1. Статусно-рольова структура особистості 2. Соціалізація: сутність, етапи, чинники. 3. Проблема ресоціалізації в умовах суспільної трансформації.
ТЕМА 3. Мережа соціальних взаємодій у соціальному довкіллі /2год/. 1. Структура процесу соціальної взаємодії. 2. Особистість в процесі соціальної взаємодії: інструментарій у передачі значень. 3. Види зв'язків у соціальному довкіллі: соціальний контакт і соціальна взаємодія. ТЕМА 4. Полюси соціальної взаємодії: солідарність і конфлікт /2год/. 1. Зміст і форми соціальної солідарності. 2. Конфлікт як форма соціального протистояння. 3. Можливості врегулювання соціальних конфліктів.
ТЕМА 5. Структура соціального довкілля: елементи /2год/. 1. Роль соціального довкілля в житті людини. 2. Соціальні спільноти і соціальні групи. 3. Сутність та специфіка етнічних спільнот. Особистість та нація: етнічна самоідентифікація, національна самосвідомість, патріотизм та їх місце у життєвих диспозиціях особистості.
ТЕМА 6. Структура соціального довкілля: принципи організації. Год/. 1. Диференціація і стратифікація соціального довкілля. 2. Поняття і види стратифікаційних систем. 3. Проблема відкритості стратифікаційних груп і соціальна мобільність: індивідуальний та груповий виміри.
ТЕМА 7. Поведінка людини у соціальному довкіллі: механізми соціальної регуляції /2 год/. 1. Суспільні та особисті інтереси: механізми взаємодії. 2. Соціальний контроль як механізм соціальної регуляції. 3. Громадська думка і регулювання поведінки людини у соціальному довкіллі. ТЕМА 8. Культурні детермінанти поведінки у соціальному довкіллі /2 год/. 1. Культура як системоутворюючий компонент соціального довкілля. 2. Культура як система, форми культури та їх взаємодія. 3. Соціокультурна зумовленість діяльності людини. 3.Самостійна робота студента (36 год.) Студенти самостійно опрацьовують питання відповідно до плану семінарських занять. У межах курсу передбачене виконання індивідуальної контрольної роботи, а саме написання програми емпіричного соціологічного дослідження на одну з запропонованих тем.
|