Бонітет ґрунтів території обстеження
З метою порівняльної оцінки рівнів родючості ґрунту, проводять бонітування основних ґрунтів досліджуваної території за методом А.І.Сірого (1986), але тільки за запасами гумусу і максимально можливих запасів продуктивної вологи. Бонітування починається з оцінки агровиробничих груп грунтів. Для цього по кожній агровиробничій групі слід зібрати такі дані: 1. Вміст гумусу (в %) і його запаси (т/га) у шарі 0-100 см. 2. Максимально можливі запаси продуктивної вологи (діапазон активної вологи). 3. Дані діагностичних ознак служать основою для встановлення балу бонітету ґрунтів, який розраховують таким чином. Для кожного діагностичного показника, який виступає у ролі одного з основних (типових) критеріїв, спочатку розраховують бал бонітету, як процентне відношення фактичного значення ознаки до еталону за формулою (13), (13)
де, Во - бал типової діагностичної ознаки, %; F - фактичне значення ознаки; Е - еталонне значення ознаки. Так абсолютні значення ознак переводяться у відносні. 4. Еталоном по гумусу служить величина 500 т/га у шарі 0-100 см. Такі його запаси характерні для найродючіших типових і звичайних глибоких високогумусованих чорноземів. Для діапазону активної вологи еталоном є величина 200 мм засвоюваної вологи у шарі 0-100 см. Такий її запас повністю задовольняє потреби рослин у воді. В ґрунтах з таким запасом створюється найоптимальніший водно-повітряний режим. 5. З усіх розрахованих типових критеріїв обчислюють для даного ґрунту середньозважений бал за формулою Бсз = (Б1Ц1+Б2Ц2+…БnЦn)/ЕЦn де: Бсз - середньозважений бал з типових критеріїв; Б1,Б2...Б n - бали типових критеріїв (гумусу, ДАВ); Ц1, Ц2...Цn - ціна балу критерію; ЕЦn - сума цін балів усіх критеріїв. Приклад розрахунку середньозваженого балу (Бсз): ґрунт оцінено за запасами гумусу в 40 балів, ДАВ - 86. Визначаємо ціну балу (Ц) з кожного критерію шляхом ділення значень еталону на 100. Тоді ціна балу по запасах гумусу, ДАВ буде становити: 500: 100 = 5,0; 200: 100 = 2,0; Сума цін балів усіх критеріїв (ЕЦn), буде становити 5,0 + 2,0 = 7,0. Середньозважений бал з типових критеріїв буде дорівнювати Бсз = ((40 * 5) + (86 * 2)) / 7,0 = 53,1. 6. Після встановлення балів бонітету ґрунтів складають шкалу бонітування, в якій ґрунти розмішують у генетичній послідовності згідно з номенклатурним списком. Шкали повинні бути розгорнутими, тобто дані діагностичних ознак повинні бути представлені в них як в абсолютних величинах (т/га, мм, мг, %), так і в відносних балах. 7. Матеріали з бонітування ґрунтів подають у вигляді таблиці 14.
Таблиця 14 Якісна оцінка ґрунтів території обстеження (назва області)
8. Після встановлення балу бонітету ґрунту, визначають клас бонітету (табл. 15) на підставі чого роблять висновок про рівень родючості ґрунтів території обстеження.
Таблиця 15 Класи бонітету ґрунтів
|