Ґрунти території обстеження
На підставі ретельного вивчення фрагменту карти ґрунтів, перегляду умовних позначок їх, усвідомлення, встановлюють які типи, підтипи, роди і види ґрунтів показані на карті. Потім встановлюють характер і закономірності просторового поширення ґрунтів на території фрагменту карти, виявляють при цьому взаємозв'язок різних ґрунтів з елементами рельєфу і геометричним ландшафтом у цілому, відзначають приуроченість ґрунтів до визначених елементів рельєфу, а також до характеру рослинного покриву і ґрунтоутворюючих порід. При неоднорідності відзначають характер неоднорідності ґрунтового покриву: плямистість, сполучення, комплекси, мозаїки і т.п.. Характеризують усі ґрунтові таксони у середині контурів. На підставі чого складають зведену таблицю - систематичний список ґрунтів за наступною формою (табл. 1).
Таблиця 1 Систематичний список ґрунтів території обстеження
В подальшому детально вивчають особливості ґрунтового покриву території, для цього потрібно: 1)виділити ґрунт, що має різний характер зволоження, і показати його зв'язок з характером макро-, мезо- і мікрорельєфу, з гранулометричним складом і термінами стиглості ґрунту (у південних районах варто вивчити характер комплексів і установити ділянки із солонцюватими і солончаковими процесами – супутниками грунтогенезу зональних ґрунтів); 2) виділити ділянки еродованих ґрунтів, визначити характер і ступінь ерозії (водна чи вітрова ерозія) і описати райони їхнього поширення; 3) виділити кам'янисті ділянки, визначити ступінь їхньої каменястості і описати райони поширення; 4) виділити і визначити орієнтовно площі торфовищ, указавши їхній тип, а в південних районах виділити солонці і солончаки, установивши їхній характер (розділ 2.1.). У висновку по розділу зазначають основний тип ґрунту території обстеження. Наступним етапом курсової роботи (розділ 2.2.) становить опис морфологічних ознак виділених ґрунтів. У цьому підрозділі наводять будову профілів ґрунтів, зображення ґрунтового розрізу, описують морфологічні ознаки кожного генетичного горизонту, відмічають причини прояву тієї чи іншої морфологічної ознаки. Визначають рівень родючості ґрунту на підставі його морфологічних ознак. У розділі 2.3. наводять характеристику ґрунтів території обстеження на підставі аналізу даних їх гранулометричного складу, загальних фізичних, водних та агрохімічних властивостей. Данні заносять до відповідних таблиць. Наприклад, таблиця 2. Таблиця 2
Загальні фізичні властивості і гранулометричний склад чорнозему звичайного середньоглибокого малогумусного на лесах
Дані фізичних властивостей і гранулометричного складу наводять з «Атлас почв Украинской ССР. Под ред. Н.К. Крупского. - Киев. -Урожай. - 1979. - 160 с.», показники для метрового шару, і для орного, розраховують як середньовиважені (1).
(1) де, Хсер. – середнє значення показника; Х1 – значення показника для шару ґрунту; h1 – потужність шару ґрунту (см або м).
Приклад розрахунку середньовиваженого значення щільності ґрунту
При характеристиці загальних фізичних властивостей і гранулометричного складу ґрунтів, в таблицях, для кожного ґрунту окремо, наводять значення по генетичним горизонтам щільності, густини твердої фази, на підставі яких розраховують величину загальної пористості, визначають середньо-виважені показники для орного і метрового шарів ґрунту. Крім того, вказують вміст гранулометричних елементів, дають повну назву гранулометричного складу генетичних горизонтів ґрунту. Після чого розкривають сутність щільності, густини твердої фази, загальної пористості, гранулометричного складу ґрунту, зазначають показники, які впливають на їх величину, досліджують зміну загальних фізичних властивостей і гранулометричного складу ґрунту за профілем, вказують причини зміни величин. В розділі 2.3.2. дають характеристику водним властивостям ґрунтів території обстеження. Показники водних властивостей заносять до табл. 3. і 4. Користуючись літературними джерелами і «Атлас почв Украинской ССР. Под ред. Н.К. Крупского. - Киев. -Урожай. - 1979. - 160 с.», для кожного генетичного горизонту ґрунтів визначають величини максимальної гігроскопічності. В подальшому розраховуються ґрунтово-гідрологічні константи для кожного генетичного горизонту: Ø величина польової вологості (Х п), вологості ґрунту в даний момент (2) (2) де, XMG − значення максимальної гігроскопічної вологості, %
Ø повна вологоємність (XPB) (3) (3) де, Р − загальна пористість ґрунту, %; d − щільність ґрунту, г/см3.
Ø найменша вологоємність (ХHB), %: (4) Ø вологість розриву капілярів(XBPK), %: (5) Ø вологість стійкого в’янення (ХCB), %: (6) Ø максимально-адсорбційна вологоємність (ХMAB),%: (7) Досліджується зміна показників за профілем ґрунту, зазначаються причини змін або їх стабільності. Після чого дається характеристика цим константам, їх значення для практичного застосування. Використовуючи дані таблиць 2 і 3 розраховують запаси вологи в ґрунтах території обстеження, описують динаміку змін величин за профілем, вказують на фактори і причини які зумовлюють зміни, дають оцінку отриманих результатів для орного та метрового шарів.
Таблиця 3 ґрунтово-гідрологічні константи чорнозему звичайного середньоглибокого малогумусного на лесах
Розрахунки запасів вологи: Ø загальний запас вологи (W), м3/га: (8) Ø продуктивний запас вологи (Wпрод.), м3/га: (9) Ø запас вологи при найменшій вологоємності (НВ), м3/га: (10) де, хНВ − вологість ґрунту при найменшій вологоємності, %: Ø діапазон активної вологи, % (11) Ø діапазон активної вологи, м3/га: (12)
Таблиця 4 Запаси вологи в чорноземі звичайному середньоглибокому малогумусному на лесах
Таблиця 5 Оцінка зволоження ґрунту (за О.О. Роде, 1953)
Таблиця 6 Оцінка запасів продуктивної вологи, мм (за Шульгіним, 1972)
В розділі 3.2.3. надають характеристику агрохімічним властивостям ґрунтів території обстеження. В таблиці 7 наводяться дані гумусового стану ґрунтів, вміст гумусу (за літературними джерелами), запаси гумусу, відносний вміст гумусу, склад гумусу по генетичним горизонтам, склад гумусу (за літературними джерелами). Дається оцінка гумусового стану ґрунтів (табл.8), визначається тип гумусових речовин (табл.9). Зазначаються значення гумусу для натуральної та природно - антропогенної родючості, його вплив на властивості ґрунту та екологічні функції органічної речовини.
Таблиця 7
|