Температура
Вимірювання температури води й повітря під час відбору проб є невід'ємною частиною аналізу. Температура виміряється ртутним термометром з розподілом 0,1-0,5°С. Застосовується калібрований термометр або термометр, перевірений по каліброваному термометру. Визначення температури роблять негайно після відбору або безпосередньо у водоймі. Для виміру служить ртутний термометр. Температура води залежить від пори року й температури порід, з якими вона зустрічається. Вода з температурою 7-11°С має приємний і освіжаючий смак. Вода з високою температурою містять у собі мало розчинених газів, тому погано вгамовує спрагу і неприємна на смак.
8.2.2. Запах, смак і присмак Запах і смак води залежать від температури, розчинених у воді газів і від складу домішок (табл. 8.2).
Таблиця 8.2 – Порівняльна таблиця граничної концентрації солей, які дають смакові відчуття
Причини запаху й смаку води обумовлюються присутністю, наприклад, сірководню й продуктів розпаду рослинних організмів, які утворюються під час цвітіння водойми, тобто масового розвитку завислих водоростей. Приємний і освіжаючий смак води надають розчинені в ній гази (кисень і вуглекислота), а також невелика кількість гідрокарбонату кальцію. Інтенсивність запаху й присмаку визначають органолептичним шляхом по п'ятибальній системі. Спочатку визначають характер запаху: а) запах природного походження (від організмів, які живуть і вмирають у воді, від впливу берегів, дна, ґрунтів, зрубів, колодязів і т.д.); б) запах штучного походження (від випадкового попадання промислових стічних вод, від обробки водопровідної води реагентами і т.д.). Воду, яку досліджують, при температурі 15-20°С наливають у колбу із широким горлом місткістю 150-200 см3 на 2/3 її об’єму, накривають склом, струшують закриту колбу обертовими рухами, відкривають, втягують носом повітря з колби й для запахів І групи дають визначення згідно класифікації, наведеної в табл. 8.3. Запахи ІІ групи називаються відповідно речовинам: фенольний, хлорфенольний, камфорний, бензиновий і т.д. Запахи води, які піддаються хлоруванню, визначають через 30хв. після введення хлору.
Таблиця 8.3 – Визначення характеру запаху
Оцінку інтенсивності запаху за балами (табл. 8.4) визначають: 1) при 20°С; 2) після нагрівання до 60°С.
Таблиця 8.4 – Оцінка інтенсивності запаху (у балах)
Нагрівання проводиться в тій же колбі, закритій склом. Виконання робіт з визначення запаху вимагає дотримання таких умов: - повітря в приміщенні, де виконуються роботи, повинне бути без запахів; - повинен бути відсутнім будь-який запах від рук або одягу спостерігача; - та сама людина не повинна проводити визначення запаху протягом тривалого часу, бо наступає стомленість і звичка до запахів. Смак і присмак визначають як за якістю, так і за інтенсивністю. Розрізняють чотири види смаку: солоний, гіркий і кислий. Інші види смакових відчуттів називають присмаками. Смак і присмак визначають у сирій воді, за винятком води відкритих водойм і джерел, сумнівних у санітарному відношенні, смак води, яку досліджують після кип'ятіння й остигання до кімнатної температури, що фіксується в записі аналізу (смак і присмак кип'яченої води). Хлорована вода досліджується на смак через 30 хв. після введення в неї хлору. Для визначення смаку й присмаку воду в кількості 15 см3 набирають у рот і тримають там кілька секунд, не ковтаючи її. Якісна характеристика присмаку визначається відповідно до ознак: хлорний, рибний, металевий та ін. Інтенсивність смаку й присмаку оцінюють за п'ятибальною системою, так само, як і запах. 8.2.3. Прозорість Прозорість визначається двома методами: 1) " по хресту"; 2) " по шрифту". Перший використовують при регулярному контролі роботи очисних споруд водопроводу й при визначенні якості води водопровідної мережі, в інших випадках застосовують другий метод. При визначенні прозорості " по хресту" користуються приладом, що являє собою циліндр, градуйований по висоті через кожний сантиметр чорними лініями товщиною 1 мм. Низ циліндра освітлюється сильним джерелом світла. Найбільша висота водяного стовпа (у см.), через який чітко видно крапки й хрест, характеризує прозорість води по цьому методу. По іншому методу прозорість визначають у градуйованому циліндрі, розміщеному на висоті 4см над стандартним шрифтом. Припустима висота стовпа води, через який можливо читання шрифту, виражає прозорість. При вмісті завислих речовин менше 3 мг/дм3 визначення прозорості стає складним через необхідність застосування труби більшої довжини. У такому випадку знаходять величину, зворотну прозорості - каламутність води. У лабораторії каламутність визначають на ФЕК, який знайшов широке використання в роботі лабораторій водопровідних станцій, й виражають у мг/дм3. Визначення зводиться до порівняння в однакових умовах освітлення мутності у пробі води зі стандартами (емітатами із каоліну).
1–джерело світла; 2– конденсатор; 3– дзеркало; 4–світлофільтр; 5, 7– лінза; 6– кювети; 8– призма; 9– фотоелемент; 10, 11– фотометричні клиння; 12– розсувна діафрагма "кошаче око"; 13 – конденсатор; 14 - гальванометр Рисунок 8.1 – Оптична схема ФЕК-56 Для визначення мутності води фотометричним методом необхідно виконати наступні операції: - У правий і лівий пучки світла приладу ФЕК-56 установити кювети з досліджуваною водою, із якої попередньо видалено завислі речовини фільтруванням. - Стрілку гальванометра установити на нуль і потім, замінивши праву кювету з водою на кювету з пробою досліджуваної води, визначити її коефіцієнт пропускання світла. - По коефіцієнту пропускання світла за допомогою каліброваної кривої визначити каламутність води в мг/дм3.
8.2.4. Забарвленість води Чиста вода, узята в малому об’ємі, безбарвна. У товстому шарі вона блакитнуватого відтінку. Інші відтінки свідчать про наявність у воді різних розчинених і завислих речовин. Для правильної оцінки кольоровості води необхідно в кожному випадку встановлювати причину, яка викликала появу того або іншого кольору. Причиною, що обумовлює зміну кольоровості води, можуть бути колоїдні з'єднання заліза, гумусові речовини й ін. При цвітінні водойм вода стає яскраво-зеленого або смарагдово-жовтого кольору (признак розвитку синьо-зелених водоростей). Забарвленість визначається за допомогою приладу ФЕК-56 шляхом порівняння досліджуваної води з еталонною, яка імітує цю забарвленість. Забарвленість виражають у градусах платино-кобальтової шкали (колір розчину, який містить 2,49мг K2PtСl6 і 2,08мг CoСl2 у літрі води, прийнятий за 1000 умовних градусів кольоровості) або кобальто-біхроматної шкали (забарвленість, яка містить 0,175мг K2Cr2O7 і 4мг CoSO4 у літрі води, прийнятий також за 1000 умовних градусів кольоровості – ДСТ 3351-74). Порядок проведення роботи: 1. Досліджувану воду поміщають у кювету напроти кювети з контролем (дистильована вода) і вимірюють на фотоколориметрі ФЕК-56 її оптичну густоту. 2. По каліброваній шкалі визначають забарвленість досліджуваної води.
8.2.5. Оцінка придатності води За однією із указаних вище методик необхідно дослідити санітарно-хімічні показники якості води, попередньо підготовлених 4 - 5 проб, зробити висновки щодо відповідності цих проб ДСанПіН 2.2.4-171:10, затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України № 400 від 12.05.2010, і оцінити придатність води для питного використання. Результати досліджень занести до таблиці 8.5.
Таблиця 8.5 - Результати дослідження санітарно-хімічних показників якості питної води
Контрольні питання 1. Як впливає температура на смак і запах природних вод? 2. Як оцінюється інтенсивність смаку й запаху природних вод? 3. В якому випадку користуються визначенням прозорості води " по хресту"? 4. У яких одиницях виражається забарвленість природних вод? 5. У чому полягає методика визначення кольоровості води на ФЕК-56? 6. Які показники якості питної води відносяться до органолептичних? 7. Яким нормативним документом слід керуватися для оцінки придатності води для питного використання?
Рекомендована література 1. ДСанПіН 2.2.4-171-10. Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною. 2. ДСТУ 4808:2007. Джерела централізованого питного водопостачання. Гігієнічні та екологічні вимоги щодо якості води і правила вибирання. 3. ДБН В.2.5 - 74:2013. Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування – Київ: Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, 2013. – 283с.
|