КУЛЬТУРА УСНОГО ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ
Завдання 1 Проаналізуйте виступ вашого одногрупника та дайте відповіді на такі запитання:
Чи був виступ змістовним та добре підготовленим? Чи продумана композиція виступу? Чи був промовець переконливим? Чи дотримано вимог до мови оратора (краса мови, своєрідність, оригінальність, виразність, доступність, доречність, стислість, точність формулювань)? Яким був тон виступу (приятельським, агресивним, театральним, повчальним, урочистим, діловим, миролюбним, саркастичним, розмовним)? Охарактеризуйте темп мовлення. Яким був голос промовця (слабким чи сильним)? Чи робив промовець паузи під час виступу? Наскільки вони відповідали комунікативній ситуації? Визначте функціональне навантаження невербальних засобів спілкування мовця?
Завдання 2 Змоделюйте ситуацію та складіть діалоги:
2.1 Ви – керівник колективу, розпочалась нарада, на нараду спізнився член цього колективу … 2.2 Ви керуєте престижною компанією, яка є лідером на ринку постачання та збуту комп’ютерів та комп’ютерного устаткування. Ви телефонуєте директору фірми «Еверест», маючи на меті укласти з ним ділову угоду…
Завдання 3 Виправте помилки під час телефонного та безпосереднього спілкування. А хто це дзвонить? А навіщо він вам? Дайте Андрійчука до телефону? Максим Васильович не бажає з вами розмовляти? Я ж вам сказав, що не прийду на збори? Алло! До кого я потрапив? Це не моя справа, звертайтесь до декана?
Завдання 4 Продовжте речення. Публічний виступ – це … Є такі жанри публічних виступів … Доповідь складається з … Телефонна розмова композиційно складається з таких елементів … Ділові наради поділяються на … Оптимальна кількість учасників наради … Складові ділового спілкування …
Завдання 5 Виконайте в особах телефонну розмову.
5.1 Розмовляють два однокурсники, один з яких не склав залік з української мови. 5.2 Мати телефонує синові, який навчається в іншому місті. 5.3 Викладач розмовляє зі студентом, який має брати участь в олімпіаді з інформатики.
Завдання 6 Підготуйте виступ на одну із запропонованих тем. Час виступу – 2-3 хв.
«Хто мовчати не вміє, той і говорити не здатний» (Сенека); «Ніщо не коштує так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість» (М. Сервантес); «Бізнес – це вміння спілкуватися» (Г. Емерсон); «Мовою не випереджай думку» (Хілон); «Влада показує людину» (Піттак).
Завдання 7 Погрупуйте вислови мовленнєвого етикету за функціонально-семантичною ознакою (звертання, привітання, прощання, побажання, подяка, вибачення, прохання, запрошення, поздоровлення, співчуття).
Доброго дня, до побачення, ласкаво прошу, щасливо залишатися, зичу щастя, до завтра, здрастуй, глибоко співчуваю, дуже сердечно дякую, спасибі, даруйте, будь ласка, ласкаво просимо, вітаю вас, не впадайте у відчай, уклінно прошу, чоловіче, ласкавий пане, прощавайте, велике спасибі, дуже перепрошую, дуже вдячний.
Завдання 8 Проаналізуйте зміст тексту. Чи погоджуєтесь ви з автором? Висловіть власну думку.
Точна система чи велика авантюра? Сітка обміну інформацією Інтернет утворювалася поступовим поєднанням в одну мережу кількох інформативних сіток. Процес тривав від кінця сімдесятих, упродовж вісімдесятих і не припиняється й нині: до мережі підключаються все нові й нові домени, сотні серверів і десятки тисяч користувачів. Інтернет повинен був полегшити процес обміну потрібною інформацією між найвіддаленішими користувачами. Кожен ресурсний домен (університет, бібліотека, видавництво), пропонуючи свою інформацію, представляє її у вигляді електронних сторінок і розміщує її на одному з вузлових серверів. Будь-який користувач, котрий звертається до адреси сервера і виконує процедуру доступу, отримує необхідну інформацію у потрібній йому кількості. Схема виглядає простою і ефективною. Проблема Інтернету полягає саме в його досконалості як інформативної сітки. Його надефективність робить малоефективною саму процедуру пошуку. І не людина володіє сіткою, а сітка – людиною. Процес отримання інформації зводиться майже до безплідного і виснажливого перегляду інформації в списку, котрий неможливо осмислити. Єдиною стратегією «виживання» в інформаційній мережі Інтернет є, здається, обмеження власного знання. Уникнути «ефекту перенасичення» можна лише відмовляючись від претензії на точну, адекватну поінформованість. Парадоксально, але рятівним буде переконування себе самого в досконалості, повноті, відповідності інформації, що її пропонує пошуковий сервер, довіра до адреси, за якою чатує на нас випадковість. (За Р. Семковим)
Завдання 9 Перекладіть текст з російської на українську мову.
Немного теории. Интерфейс любой программы предназначен для взаимодействия с пользователем; задача программистов – сделать это взаимодействие максимально комфортным. Это облегчит работу с программой и сократит время на обучение персонала. На создание продуманного и гибкого интерфейса может уйти больше времени, чем на разработку структуры данных и отчетов. Интерфейс Access строится на формах. Только внутри формы возможно использование VBA. Поле для ввода, набор переключателей или кнопка традиционно используются только по назначению. Поле со списком может быть и просто списком, и полем для ввода данных, также может выполнять функции кнопки. Контрольні запитання та завдання для самоперевірки
1 Які види спілкування ви знаєте? 2 Що таке публічний виступ? 3 Як підготувати публічний виступ? 4 Які основні частини публічного виступу? 5 Який порядок фіксування інформації у процесі підготовки тексту до публічного виступу? 6 На які жанри поділяється усне публічне мовлення? 7 Які вимоги висуваються до промовця? 8 Обґрунтуйте доцільність використання невербальних засобів під час публічного виступу. 9 Від чого залежить вибір тієї чи іншої формули ввічливості? 10 Які вимоги висуваються до ділового телефонного спілкування? 11 Хто повинен закінчувати телефонну розмову?
|