Оформлення роботи. Несчастный случай на производстве, происшедший ___________________ (дата несчастного случая) с
В) Оцінка сили землетрусу; Г) Зона Вранча і її вплив на Україну. 6. Гідрологічні процеси і явища; А) Затоплення, повені; Б) Цунамі; В) Селевий потік; Г) Затори, зажори; Д) Підвищення рівня ґрунтових вод. 7. Фактори природних пожеж: А) Лісові пожежі; Б) Торф'яні пожежі; В) Степові пожежі. 8. Біологічні небезпеки: А) Епідемії; Б) Епізоотія; В) Епіфітотія.
Заняття № 3. Техногенні небезпеки та їх наслідки. Лекція № 3.1. Техногенні небезпеки та їх наслідки. Самостійна підготовка. Техногенні небезпеки та їх вражаючі фактори, промислові аварії, катастрофи та їхні наслідки, небезпечні події на транспорті та аварії на транспортних комунікаціях, гідродинамічні об’єкти і їх призначення.
Питання індивідуальних контрольних робіт. 1. Характеристика техногенних небезпек: А) Загальні поняття техногенних небезпек. Базова класифікація НС тех-ногенного характеру; Б) Наслідки впливу техногенних небезпек на природне середовище; В) Техногенні небезпеки в економіці України; Г) Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. 2. Фізичні вражаючи фактори техногенних небезпек: А) Шум; Б) Дія шуму на організм людини; В) Вібрація; Г) Дія вібрації на організм людини. 3. Іонізуючі випромінювання: А) Природні джерела іонізуючого опромінення; Б) Штучні джерела іонізуючого опромінення; В) Електромагнітне (фотонне) іонізуюче випромінювання; Г) Корпускулярне іонізуюче випромінювання. 4. Електричний струм: А) Електричний струм - найрозповсюджена небезпека; Б) Причини ураження електричним струмом; В) Вимоги до заходів захисту від електричного струму; Г) Наслідки ураження людини електричним струмом. 5. Хімічні вражаючи фактори техногенних небезпек: А) Промислові отрути; Б) Отрутохімікати; В) Лікарські препарати; Г) Хімічні речовини побуту; Д) Хімічна зброя. 6. Промислові аварії, катастрофи та їх наслідки: А) Аварії з витоком сильнодіючих отруйних речовин; Б) Аварії з викидом радіоактивних речовин в навколишнє середовище; В) Пожежі та вибухи; Г) Аварії на транспорті. 7. Небезпечні події на транспорті та аварії на транспортних комунікаціях: А) Небезпечні події на залізничномутранспорті; Б) Небезпечні події на автомобільному транспорті; В) Небезпечні події на судах (пасажирських, вантажних); Г) Небезпечні події на авіаційному транспорті. 8. Гідродинамічні об’єкти і їх призначення: А) Прориви гребель (дамб, шлюзів) з утворенням хвиль прориву та ка-тастрофічних затоплень або з утворенням проривного наводку; Б) Аварійні спрацювання водосховищ ГЕС у зв'язку із загрозою прориву гідроспоруди; В) Підтоплення значних територій як результат без господарського став-лення до їх освоєння. Лекція № 3.2. Теорія розвитку та припинення горіння.
Самостійна підготовка. Загальні поняття про основи теорії розвитку та припинення горіння, небезпечні для людини фактори пожежі, класифікація об’єктів за їх пожежовибухонебезпекою, законо-давча база в галузі пожежної безпеки.
Питання індивідуальних контрольних робіт. 1. Загальні поняття про основи теорії розвитку та припинення горіння: А) Процес горіння як важливий фізико-хімічний процес; Б) Хімічне перетворення; В) Виділення тепла; Г) Випромінювання світла. 2. Виникнення горіння; А) Умови виникнення горіння; Б) Горюча речовина; В) Джерела запалювання; Г) Окислювачі. 3. Зони процесу горіння: А) Зона горіння; Б) Зона теплового впливу; В) Зона задимлення. 4. Горючі системи: А) Гомогенними (однорідними) системи; Б) Гетерогенними (неоднорідними) системи. 5. Стадії горіння: А) Виникнення полум'я; Б) Поширення полум'я; В) Згасання полум'я. 6. Механізм поширення полум'я: А) Дефлаграційне поширення полум'я; Б) Вибухове поширення полум'я; В) Детонаційне поширення полум'я; 7. Небезпечні для людини фактори пожежі: А) Первинні фактори пожежі; Б) Вторинні фактори пожежі. 8. Показники пожежо- і вибухонебезпеки речовин і матеріалів: А) Негорючі речовини і матеріали; Б) Важкозаймисті (важкоспалимі) речовини і матеріали; В) Пальні (що згорають) речовини і матеріали. 9. Підходи до питань нормування вибухопожежонебезпеки: А) ГОСТ 27331-87 про класи пожеж; Б) Імовірнісний підхід; В) Детермінований підхід; Г) Класифікація об'єктів за вибухопожежною та пожежною небезпекою. 10. Законодавча база в галузі пожежної безпеки: А) Реєстр законодавчої бази в галузі пожежної безпеки; Б) «Закон України про пожежну безпеку»; В) НАПБ А.01.001-95 «Правила пожежної безпеки в Україні»; Г) НАПБ Б.02.001-94 «Положення про державну пожежну охорону».
Лекція № 3.3. Радіаційні та хімічні небезпеки.(самостійно)
Самостійна підготовка. Джерела радіації та одиниці її вимірювання. Класифікація радіаційних аварій за характером дії і масштабами. Фази аварій та фактори радіаційного впливу на людину. Ознаки радіаційного ураження. Класифікація небезпечних хімічних речовин за ступенем токсичності, здатності до горіння, впливом на організм людини. Особливості забруднення місцевості, води, продовольства у разі виникнення аварій з викидом небезпечних хімічних речовин. Організація дозиметричного й хімічного контролю.
Питання індивідуальних контрольних робіт. 1. Поняття радіоактивності: А) Поняття «іонізуюче випромінювання»; Б) Відкриття французького вченого А.Беккереля; В) Дослідження П'єра і Марії Кюрі; Г) Природні джерела випромінювання, їх характеристика; Д) Штучні джерела випромінювання, їх характеристика. 2. Одиниці вимірювання радіоактивних випромінювань: А) Міжнародна система (СВ) вимірювання радіоактивних випроміню-вань; Б) Позасистемна одиниця дії іонізуючого випромінювання. 3. Біологічна активність іонізуючого випромінювання: А) Соматичні та генетичні наслідки опромінення; Б) Променева хвороба, стадії її розвитку; В) Заходи захисту від зовнішнього і внутрішнього випромінювання. 4. Іонізуюче випромінювання та його вплив на організм людини: А) Плутоній – надсекретний елемент; Б) Експозиційна, поглинаюча, еквівалентна дози та одиниці їх випромі-нювання; В) Шляхи потрапляння радіонуклідів у організм людини. Гостра і хроні-на променеві хвороби. Кисневий ефект; Г) Дія малих доз іонізуючого випромінювання. Віддалені та генетичні наслідки променевих уражень; Д) Профілактика радіоактивного забруднення харчових продуктів. Хар-чування в умовах радіаційного забруднення. 5. Фази аварій та фактори радіаційного впливу на людину: А) Розвиток ядерних технологій виробництва електроенергії, проблеми, радіоактивне забруднення оточуючого середовища, хронологія аварій; Б) Коротка характеристика АЕС; В) Коротка характеристика можливих аварій на АЕС; Г) Класифікація аварій на АЕС. Фази розвитку ядерних аварій. 6. Хімічні небезпеки: А) Хімічні речовини та елементи, які здатні завдати шкоди здоров’ю і життю людини; Б) Джерела хімічних небезпек. Уражальні фактори хімічних небезпек, основні параметри уражальної дії ХР; В) Хімічні речовини, які можуть викликати масові ураження населення при аваріях з викидом (виливом) в повітря; Г) Комплекс заходів захисту від наслідків хімічної НС. 7. Особливості забруднення навколишнього середовища у разі виникнення аварій з викидом небезпечних хімічних речовин: А) Особливості забруднення місцевості у разі виникнення аварій з вики-дом небезпечних хімічних речовин; Б) Особливості забруднення води у разі виникнення аварій з викидом не-безпечних хімічних речовин; В) Особливості забруднення продовольства у разі виникнення аварій з викидом небезпечних хімічних речовин. 8. Радіційний та хімічний захист населення: А) Організація дозиметричного й хімічного контролю; Б) Засоби індивідуального захисту; В) Прилади радіаційної і хімічної розвідки та дозиметричного контролю; Г) Комплекти і прилади спеціальної обробки і зневаження. Медичне майно.
Заняття № 4. Соціально-політичні небезпеки, їхні види та характеристики. Самостійна підготовка. Соціальні фактори, що впливають на життя та здоров’я людини. Корупція і кримі-налізація суспільства. Маніпуляція свідомістю. Розрив у рівні забезпечення життя між різ-ними прошарками населення. Шкідливі звички, соціальні хвороби та їхня профілактика. Алкоголізм та наркоманія. Зростання злочинності як фактор небезпеки. Види злочинних посягань на людину. Поняття та різновиди натовпу. Поводження людини в натовпі. Фак-тори, що стійко або тимчасово підвищують індивідуальну імовірність наразитись на не-безпеку. Психологічна надійність людини та її роль у забезпеченні безпеки. Захисні влас-тивості людського організму. Види поведінки людини та її психічна діяльність: психічні процеси, стани, властивості. Поняття про психоемоційні напруження (стрес). Види напру-ження. Психотипи за реакцією людей на небезпеку. Частота змін стресових станів у лю-дей, що знаходяться в районі НС.
Питання індивідуальних контрольних робіт. 1. Вивчення глобальних проблем людства: А) Глобалістика: загальні поняття, принципи; Б) Англійський вчений-монах Т.Мальтус, початок XIX ст., аналіз гло-бальної проблеми зростання народонаселення; В) Французький вчений Теяр де Шарден, початку XX ст., теоретичні ос-нови сучасної глобалістики; Г) Український вчений В.І.Вернадський - вчення про «ноосферу». 2. глобальні політичні проблеми людства: А) Війни та гонка озброєнь в глобальному масштабі; Б) Економічні і політичні протистояння Сходу і Заходу; В) Економічні і політичні протистояння Півночі та Півдня. 3. Регіональні релігійні конфлікти в Європі, Азії та Африці: А) Регіональні релігійні конфлікти в Європі; Б) Регіональні релігійні конфлікти в Азії; В) Регіональні релігійні конфлікти в Африці. 4. Регіональні військово-політичні конфлікти: А) Регіональні військово-політичні конфлікти в Європі; Б) Регіональні військово-політичні конфлікти в Азії; В) Регіональні військово-політичні конфлікти в Африці. 5. Екологічні проблеми: А) Знищення природних ресурсів; Б) Забруднення навколишнього середовища; В) Збіднення генофонду Землі. 6. Проблеми забруднення навколишнього середовища: А) «Парниковий ефект» Планети; Б) Зменшення концентрації озону (О3,) у стратосфері, виникнення озонових дір; В) Проблема «кислотних дощів». 7. Демографічні проблеми: А) «Демографічний вибух»; Б) Постаріння і депопуляція населення; В) Проблеми народонаселення. 8. Економічні проблеми: А) Енергетична проблема людства; Б) Сировинна проблема людства; В) Продовольча проблема людства. 9. Тероризм як форма політичного екстремізму: А) Міжнародний тероризм; Б) Світовий мусульманський тероризм; В) Технологічний тероризм; Г) Терористичні акти в Україні; Д) Центральні органи виконавчої влади України як учасники у боротьбі з тероризмом.
Модуль № 2. Організаційно правове забезпечення управлінням силами та засобами об`єкту господарювання під час надзвичайних ситуацій. Заняття № 5. Застосування ризик-орієнтованого підходу для побудови імовірнісних структурно-логічних моделей виникнення та розвитку надзвичайних ситуаціях Самостійна підготовка. Загальний аналіз ризику і проблем безпеки складних систем. Індивідуальний та груповий ризик. Концепція прийнятного ризику. Управління безпекою через порівняння витрат та отриманих вигод від зниження ризику. Методичні підходи до визначення ри-зику. Статистичний метод. Метод аналогій. Експертні методи оцінювання ризиків. Засто-сування у розрахунках ризику імовірнісних структурно-логічних моделей. Ідентифікація ризику. Вибір методів (відмова від ризиків, зниження, передача і ухвалення) та інструмен-тів управління виявленим ризиком.
Питання індивідуальних контрольних робіт. 1. Загальний аналіз ризику: А) Ризик як критерій для кількісного виміру небезпеки; Б) Правомірний ризик; В) Допустимий ризик; Г) Неправомірний ризик. 2. Концепції ризиків: А) Знехтуваний ризик; Б) Прийнятий ризик; В) Гранично допустимий ризик; Г) Надмірний ризик. 3. Загальні проблеми безпеки: А) Абсолютна безпека (нульовий рівень ризику); Б) Концепція прийнятного (допустимого) ризику; В) Концепція індивідуального ризику; Г) Концепція соціального ризику; Д) Категорії серйозності небезпеки. 4. Аналіз ризику небезпек: А) Апріорні методи дослідження та кількісної оцінки ризику; Б) Емпіричні методи дослідження та кількісної оцінки ризику; В) Імовірність настання певної події. 5. Підходи до кількісної оцінки ризику: А) Статистичний метод; Б) Метод експертних оцінок; В) Метод використання аналогій; Г) Метод імітаційного моделювання. 6. Оцінка ризику небезпек: А) Cистеми кількісної оцінки небезпек; Б) Коефіцієнт ризику, коефіцієнт індивідуального ризику; В) Методичні підходи оцінки коефіцієнту індивідуального ризику; Г) Категорії серйозності небезпеки. 3.2.7. Управління ризиком: А) Встановлення оптимального спiввiдношення мiж природною та тех-ногенною сферами довкілля; Б) Вдосконалення техногенної сфери; В) Підвищення ефективності функціонування соцiально-економiної та технічної систем безпеки; Г) Таксономія небезпек; Д) Основи управління ризиками.
Заняття № 6. Менеджмент безпеки, правове забезпечення та організацій-но-функціональна структура захисту населення адміністративно-терито-ріального округу у надзвичайних ситуаціях.
Самостійна підготовка. Превентивні та ситуаційні норми: експертиза, ліцензування, сертифікація, аудит; підвищення технологічної безпеки виробничих процесів та експлуатаційної надійності об’єктів, підготовка об’єктів економіки і систем життєзабезпечення до роботи в умовах НС. Компенсаційні та регламентні норми: пільги, резервування джерел постачання, мате-ріально-технічних і фінансових ресурсів, страхування, спеціальні виплати, норми цивіль-ної, адміністративної відповідальності та процедури їхнього застосування. Головні поло-ження про навчання персоналу підприємств, установ і організацій діям та способам захис-ту в разі виникнення НС та аварій. Система інструктажів. Програми підготовки населення до дій у НС. Спеціальні об’єктові навчання і тренування. Функціональне навчання керів-них працівників і фахівців, які організують та здійснюють заходи у сфері цивільного за-хисту. Критерії та показники оцінки ефективності функціонування системи безпеки та захисту в НС об’єкту господарювання.
Питання індивідуальних контрольних робіт. 1. Законодавчі та нормативні акти, що регламентують безпеку життєдіяль-ності: А) Конституція України; Б) Закон України «Про охорону навколишнього природного середови-ща»; В) Закон України «Про охорону земель»; Г) Закон України «Про охорону атмосферного повітря»; Д) Закон України «Про питну воду та питне водопостачання»; Є) Закон України «Про тваринний світ»; Ж) Закон України «Про рослинний світ». 2. Державна система запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій: А) Єдина державна система запобігання й реагування на аварії, катаст-рофи та інші надзвичайні ситуації; Б) Організація проведення роботи із запобігання НС техногенного та природного походження й реагування в разі їх виникнення з метою за-хисту населення та довкілля, зменшення матеріальних втрат централь-ними й місцевими органами виконавчої влади; В) Організація проведення роботи із запобігання НС техногенного та природного походження й реагування в разі їх виникнення з метою за-хисту населення та довкілля, зменшення матеріальних втрат державними підприємствами, установами й організаціями. Г) Організація проведення роботи із запобігання НС техногенного та природного походження й реагування в разі їх виникнення з метою за-хисту населення та довкілля, зменшення матеріальних втрат установами та організаціями, які здійснюють нагляд за забезпеченням техногенної і природної безпеки, організація проведення роботи по запобіганню НС з метою захисту населення, території та довкілля. 3. Функціональні підсистеми із запобігання надзвичайним ситуаціям і захис-том населення й території від їх наслідків. А) Організаційна структура й порядок діяльності функціональних під-систем єдиної державної системи та підпорядкованих їм сил і засобів; Б) Сили та засоби функціональних підсистем єдиної державної системи та підпорядкованих їм сил і засобів; Б) Структура та порядок діяльності територіальних підсистем єдиної державної системи; В) Сили і засоби територіальних підсистем єдиної державної системи. 4. Координуючі органи єдиної державної системи запобігання й реагування на аварії, катастрофи та інші надзвичайні ситуації: А) На загальнодержавному рівні; Б) На регіональному рівні; В) На місцевому рівні; Г) На об'єктному рівні. 5. Державні нормативні акти запобігання та ліквідації надзвичайних ситуа-цій: А) Постанова Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. «Про єди-ну державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру»; Б) Закон України «Про правовий режим надзвичайного стану»; В) Закон України «Про правовий режим надзвичайного стану». 6. План реагування на надзвичайні ситуації державного рівня: А) Загальні визначення плану. Планування реагування на НС державно-го рівня; Б) Порядок подання інформації у режимі підвищеної готовності та у режимі надзвичайної ситуації. Переведення органів управління, сил і за-собів Системи у режим підвищеної готовності та у режим надзвичайної ситуації; В) Дії органів управління, сил та засобів Системи, які залучаються до реагування на НС; Г) Організація управління реагуванням на НС. Утворення угруповання сил та засобів реагування на НС. Забезпечення безпеки під час дій у режимі НС; Д) Організація взаємодії у режимі підвищеної готовності та у режимі надзвичайної ситуації. Організація основних видів забезпечення під час дій у зоні НС; 7. Превентивні та ситуаційні норми: А) Експертиза технологічної безпеки виробничих процесів та експлуата-ційної надійності об’єктів; Б) Ліцензування технологічної безпеки виробничих процесів та експлуа-та-ційної надійності об’єктів; В) Сертифікація технологічної безпеки виробничих процесів та експлуа-таційної надійності об’єктів; Г) Аудит технологічної безпеки виробничих процесів та експлуатаційної надійності об’єктів; Д) Підвищення технологічної безпеки виробничих процесів та експлуа-таційної надійності об’єктів; Є) Підготовка об’єктів економіки і систем життєзабезпечення до роботи в умовах НС.
Заняття № 7. Управління силами та засобами об`єкта господарювання під час надзвичайних ситуацій. Самостійна підготовка. Здійснення карантинних та інших санітарно-протиепідемічних заходів. Технічні за-соби і способи проведення дезактивації, дегазації та дезінфекції території, техніки, транс-порту, будівель, приміщень, одягу, взуття і засобів захисту, продовольства, води, продово-льчої сировини і фуражу. Дезактивуючи, дегазуючи та дезінфікуючи розчини.
Питання індивідуальних контрольних робіт. 1. Принципи та заходи захисту в умовах надзвичайної ситуації: А) Організаційні та правові основи захисту громадян України, об’єктів виробничого та соціального призначення, довкілля від НС техногенного і природного характеру; Б) Сили та засоби захисту населення і територій від НС техногенного та природного характеру; В) Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій; Г) Ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій. 2. Основні заходи у сфері захисту населення і територій від НС техногенного та природного характеру: А) Інформування та оповіщення. Спостереження; Б) Укриття в захисних спорудах. В) Евакуаційні заходи; Г) Інженерний захист; Д) Медичний захист; Є) Біологічний захист; Ж) Радіаційний і хімічний захист. 3. Правила поведінки і дії населення під час стихійного лиха: А) Землетруси; Б) Ураган (смерч, гроза, злива); В) Снігові замети (хуртовина); Г) Зсуви; Д) Повінь (паводок, підтоплення, катастрофічне затоплення); Є) Заходи обережності під час ліквідації наслідків стихійного лиха. 4. Дія населення і правила поведінки при аваріях на хімічно небезпечних об’єктах: А) Дія населення при оповіщенні про хімічне зараження; Б) Дія населення при аваріях на залізничному і автомобільному транс-порті при перевезенні небезпечних вантажів; В) Надання медичної допомоги при ураженні сильнодіючими отруйними речовинами. 5. Дії населення і правила поведінки при аваріях на атомних енергетичних установках: А) Дії населення при оповіщенні про радіоактивне зараження навколиш-нього середовища; Б) Дія населення при проживанні на місцевості з підвищеним радіацій-ним фоном. Захист органів дихання і покровів шкіри; В) Захист житла, джерел води і продуктів харчування; Г) Дотримання правил радіаційної безпеки і особистої гігієни. 6. Правила поведінки і дії населення при пожежах: А) У випадку виявлення пожежі; Б) Якщо пожежа застала вас у приміщенні; В) Якщо ви опинилися у приміщенні, відрізаним від основних шляхів евакуації вогнем, димом, високою температурою; Г) Евакуація майна з приміщень будинка. 4. Список літератури, потрібної для освоєння теоретичних питань та вирішення практичних завдань.
4.1. Основні законодавчі та нормативно-правові акти. 1. ДСТУ 2272-2006 „Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять ”. 2. Конституція України. Основний закон. – К., 1996. 3. Норми радіаційної безпеки України (НРБУ-97). - Київ: Відділ поліграфії Українського центру держсанепіднагляду МОЗ України, 1998. - 125 с. 4. Про адміністративні порушення: Закон України. – К., 1993. 5. Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення: Закон України // Відомості Верховної Ради України. – 1994. – № 27. 6. Про захист людини від впливу іонізуючих випромінювань: Закон України від 14 січня 1998 р. – К., 1998. 7. Про охорону здоров'я: Закон України. – К., 1992. 8. Про охорону праці: Закон України. – К., 1992. 9. Про пожежну безпеку: Закон України. – К., 1993. 10. Про цивільну оборону України: Закон України від 3 лютого 1993 р. – К., 1993. 11. Про захист людини від впливу іонізуючих випромінювань: Закон України від 14 січня 1998 р. – К., 1998. 12. Про охорону здоров'я: Закон України. – К., 1992. 13. Про пожежну безпеку: Закон України. – К., 1993. 4.2. Основна література. 14. Безпека життєдіяльності (забезпечення соціальної, техногенної та природної безпеки: Навч. посібник/ В.В. Бєгун, І.М. Науменко - К.:, 2004. – 328с. 15. Березуцький В.В., Васьковець Л.А., Вершиніна Н.П. та ін. Безпека життєдіяльності: Навчальний посібник / За ред.. проф. В.В. Березуцького. – Х.: Факт, 2005. – 348 с. 16. Желібо Є. П., Заверуха Н. М., Зацарний В. В. Безпека життєдіяльності. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти України I-IV рівнів акредитації/ за ред. /Є. П. Желібо, і В.М. Пічі. – Львів: Піча Ю.В., К.: "Каравела", Львів: “Новий Світ., 2002. – 328 с. 17. Касьянов М.А., Ревенко Ю.П., Медяник В.О., Арнаут І.М., Друзь О.М., Тищенко Ю.А. Безпека життєдіяльності: Навчальний посібник. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2006. – 284 с. 18. Концепція освіти з напряму "Безпека життя і діяльності людини" / В.О.Кузнецов, В.В. Мухін, О.Ю. Буров та ін. // Інформаційний вісник. Вища освіта. – К.: Вид-во наук.-метод. центру вищої освіти МОНУ, 2001. – № 6. – С. 6–17. 19. Ліпкан В.А. Безпекознавство: Навч. посіб. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. – 208 с. 20. Михайлюк В.О. Цивільний захист: Навч.посібник. Миколаїв: НУК, 2005. – ч.1. Соціальна, техногенна і природна безпека. – 136 с. 21. Михайлюк В.О., Халмурадов Б.Д. Цивільна безпека: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008, - 158 с. 22. Мохняк С.М., Дацько О.С., Козій О.І., Романів А.С., Петрук М.П., Скіра В.В., Васійчук В.О., Безпека життєдіяльності. Навчальний посібник. Львів. Видавництво НУ "Львівська політехніка", 2009.- 264 с. 23. Осипенко С.І., Іванов А.В. "Організація функціонального навчання у сфері цивіль-ного захисту". Навчальний посібник. – К., 2008. – 286с. 24. Скобло Ю.С., Соколовська Т.Б., Мазоренко Д.І., Тіщенко Л.М., Троянов М.М. Безпе-ка життєдіяльності: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів ІІI-IV рівнів акредитації. – Київ: Кондор, 2003. – 424с. 25. Черняков О.Г., Кочін І.В., Сидоренко П.І., Букін В.Є, Костенецький М.І. Медицина катастроф. Навч. посібник. К.: "Здоров’я". 2001, - 348 с. 26. Яким Р.С. Безпека життєдіяльності. Навч. посіб. – Львів: Видавництво "Бескид Біт", 2005. – 304 с. 27. Яремко З.М. Безпека життєдіяльності. Навчальний посібник. Львів. Видавничий центр ЛНУ ім.. Ів. Франка, 2005.- 301 с.
4.3. Додаткова література. 28. Бегун В.В., Бегун С.В., Широков С.В. Казачков И.В., Литвинов В.В., Письменный Е.Н. Культура безопасности на ядерных объектах Украины. Учебн. пособие. – К. НТУУ КПИ, 2009, -363с. 29. Безопасность жизнедеятельности: Учебник / Под ред. проф. Э.А. Арустамова. – 2-е изд. Перераб. и доп. – М.: Изд. дом "Дашков и К", 2000. – 678 с. 30. Безпека життєдіяльності: Навч. посіб. / О.С. Баб’як, О.М. Сітенко, І.В. Ківва та ін. – Х.: Ранок, 2000. – 304 с. 31. Заплатинський В. М. Полімовний тлумачний словник з безпеки. Підручник. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 120 с. ISBN 978-911-01-0002-1 32. Заплатинський В., Матис Й. Безопасность в эру глобализации. Монография. – ЦУЛ, 2010.- 142. 33. Іванова І.В., Заплатинський В.М., Гвоздій С.П. "Безпека життєдіяльності" навчально-конт-ролюючі тести. – Київ: "Саміт-книга", 2005. – 148 с. 34. Импульсная техника пожаротушения и многоплановой защиты. Изд.3-е, с изм. и доп./ Сост. В.Д.Захматов, А.С. Кожемякин. – Черкассы: ЧГТУ, 2002. – 31 с. 35. Кулалаєва Н.В., Михайлюк В.О., Халмурадов Б.Д., Ручні та пересувні засоби пожежогасіння: основні типи, будова та безпечне використання. Навчальний посібник. Київ, 2011.– 189 с. 36. Кулешов Н.І., Уваров Ю.В., Олейник Є.Л., Пустомельник В.П., Єгурнов Ф.І. Пожежна безпека будівель та споруд. – Харків, 2004. – 271 с. 37. Літвак С. М., Михайлюк В. О. Безпека життєдіяльності. Навч. посібник. Миколаїв. - ТОВ “Компанія ВІД”. – 2001. – 230 с. 38. Надзвичайні ситуації. Основи законодавства України. – К., 1998. – 544 с. 39. Основи соціоекології: Навч. посіб. / Г.О. Бачинський, Н.В. Бернада, В.Д. Бондаренко та ін.; За ред. Г. О. Бачинського. – К.: Вища шк., 1995. – 238 с. 40. Павленко А. Р. Компьютер и здоровье. Решение проблемы. 3-е изд., перераб. и доп. – К.: "Основа", 1998. – 152 с. 41. Пістун І. П. Безпека життєдіяльності: Навч. посіб. – Суми: Університет. книга, 1999 – 301 с. 42. Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МНС України 19.10.2004 року № 126 43. Смоляр В. І. Фізіологія та гігієна харчування. Підручник для студентів. – К.: "Здоров’я", 2000. – 335 с. 44. Халмурадов Б.Д. Безпека життєдіяльності. Перша допомога в надзвичайних ситуаціях: Навч. посіб. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 138 с. 45. Ярошевська В.М., Ярошевський М.М., Москальов І.В. Безпека життєдіяльності. – К.: НМЦ, 1997. – 292 с. 4.4. Internet-джерела. 46. Офіційне інтернет-представництво Президента України http://www. president.gov.ua/. 47. Верховна Рада України http:Верховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада України//www.rada.kiev.ua. 48. Кабінет Міністрів України http://www.kmu.gov.ua/. 49. Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України http://www.mon.gov.ua, www.osvita.com. 50. Міністерство екології та природних ресурсів України http:Верховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада України//www.menr.gov.ua/. 51. Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи http:Верховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада України//www.mns.gov.ua/. 52. Рада національної безпеки і оборони України http:Верховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада України//www.rainbow.gov.ua/. 53. Постійне представництво України при ООН http://www.uamission.org/. 54. Північноатлантичний альянс (НАТО) http://www.nato.int/. 55. Новини про поточні події у світі, в т. ч. про надзвичайні ситуації http://www.100top. ru/news/ (російською мовою). 56. Сайт, присвячений землетрусам та сейсмічному районуванню території http://www. scgis.ru/russian/. 57. Сайт, присвячений надзвичайним ситуаціям природного характеру http://chronicl. chat.ru/. 58. Офіційний сайт Американського вулканологічного товариства http://vulcan.wr.usgs. gov/ (англійською мовою). 59. Український інститут досліджень навколишнього середовища i ресурсів при Раді національної безпеки i оборони України http://www.erriu.ukrtel.net/index.htm. 60. http://www.dnop.kiev.ua ‑ Офіційний сайт Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду (Держгірпромнагляду). 61. http://www.social.org.ua ‑ Офіційний сайт Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. 62. http://www.iacis.ru ‑ Официальный сайт Межпарламентской Ассамблеи государств–участи-ков Содружества Независимых Государств (МПА СНГ). 63. http://base.safework.ru/iloenc ‑ Энциклопедия по охране и безопасности труда МОТ. 64. http://base.safework.ru/safework ‑ Библиотека безопасного труда МОТ. 65. http://www.nau.ua ‑ Інформаційно-пошукова правова система «Нормативні акти України (НАУ)». 66. http://www.budinfo.com.ua ‑ Портал «Украина строительная: строительные компании Украины, строительные стандарты: ДБН ГОСТ ДСТУ».
Після вивчення теоретичної частини курсу, студенти виконують індивідуальне контрольне завдання. Індивідуальне контрольне завдання пишуть чітко і розбірливо на аркушах паперу формату А - 4 з полями для зауважень викладача-рецензента. Робота виконується у рукописному виді на одному боці паперу формату А4 з розмірами сторін 210 х 297 мм. Поля: зліва - 30 мм, справа - 15 мм, зверху - 20 мм, знизу - 15 мм. Кожен абзац починається відступом, рівним 12,5 мм від лівого краю. Робота пишеться чорним чорнилом чітким розбірливим почерком, а також враховуються всі перераховані вище вимоги. Кількість сторінок індивідуального контрольного завдання не більше 8 – 12 сторінок. Помилки і графічні неточності, виявлені в процесі виконання роботи, допускається виправляти зафарбовуванням штрихом і написанням на тому ж місці виправлених матеріалів. Усі сторінки роботи повинні бути пронумеровані починаючи з титульного листа (на титульному листі номер не ставиться). Номери сторінок ставляться арабськими цифрами в правому верхньому куті аркуша. Виконана індивідуальне контрольне завдання вкладається в обкладинку і зшивається. Структурними елементами тексту роботи є розділ і підрозділ (голова та параграф). Розділи (глави) повинні мати порядкові номери в межах всієї роботи, позначений арабськими цифрами з крапкою, підрозділи (параграфи) - в межах кожного розділу. Номери підрозділів складаються з номерів розділу і підрозділу, розділених крапкою. В кінці номера підрозділу також ставиться крапка (наприклад 1.1., 2.1.). Найменування розділів і підрозділів повинні бути короткими. Найменування розділів і підрозділів записуються у вигляді заголовків. Перенесення слів у заголовках і підкреслення заголовків не допускається. Відстань між заголовком розділу і текстом при виконанні роботи має становити 5 – 7 мм. Відстань між заголовком підрозділу і текстом - 1 інтервал. У межах одного розділу кожний наступний підрозділ розташовується в міру закінчення попереднього. Якщо після заголовка під-розділу на сторінці міститься менше трьох рядків тексту, по підрозділ слід почати з нової сторінки. 5.2. Оформлення титульного листа індивідуального
|