Типові ситуації та практичні завдання. Працівник М керує невеликою групою фахівців, які аналізують потенційні ринки і надають регіональному директорові рекомендації щодо розташування книжкових
Ситуація № 1
Працівник М керує невеликою групою фахівців, які аналізують потенційні ринки і надають регіональному директорові рекомендації щодо розташування книжкових крамниць. Термін оренди компанією крамниці на території „Н”, закінчується, і власник приміщення вирішив не поновлювати його. Працівник М. та його група мають надати регіональному директорові рекомендації щодо розміщення крамниці на новому місці. Група М. визначила чудову місцину в розташованому неподалік у торговому пасажі. Власник пасажу запропонував два варіанти на вибір: один із них площею 1200 м2. (такий самий, як і попередній), а другий — більший, площею 2000 м2. Працівник М. мусить насамперед прийняти рішення з приводу того, яку з цих площ рекомендувати — більшу чи меншу. У випадку вибору більшої площі та за умови суворої економії прибутки крамниці, за його підрахунками, становитимуть 325 тис. грн. Однак за відсутності економії значні операційні витрати більшої крамниці зменшать суму прибутку до якихось 50 тис. грн. У випадку з меншою крамницею прибуток, за його підрахунками, за належної економії становитиме 240 тис. грн., а за надмірних витрат — лише 130 тис. грн.
Питання для ситуаційного аналізу: 1. Визначте ймовірність настання кожного варіанту. 2. Побудуйте „дерево рішень”. 3. Розрахуйте очікувану цінність орендування великої або малої площі для роздрібної торгівлі. 4. Підрахуйте можливість прибутку для різних варіантів.
Ситуація № 2 Припустимо, магазин може купити товар за ціною 10 грн. і продати його за 15 грн. за одиницю. Попит на товар може коливатися від 0 до 5 одиниць, іншими словами, можливі 6 ринкових ситуацій. З іншого боку, оскільки власник магазину може купити від 0 до 5 одиниць товару, то в нього є 6 можливих курсів дій.
Питання для ситуаційного аналізу: 1. Якщо припустити, що будь-який непроданий на кінець сезону залишок можна продати за 5 грн. за одиницю, тоді який курс дій вибрати власникові магазину? 2. Побудуйте платіжну матрицю. 3. Визначте мінімальний прибуток або максимальний програш для кожного курсу дій. 4. Розрахуйте максимальний прибуток для кожного курсу дій. 5. Визначте альтернативу для людини, яка перебуває на проміжній позиції між оптимістом і песимістом, тобто вибирає курс дій - мінімум із максимальних прибутків. 6. Опишіть ймовірність кожної ситуації. 7. Розрахуйте очікуваний прибуток для кожного курсу дій при достатній інформації та її браку. 8. Визначте ризик, який може виникнути у підприємстві у разі вибору конкретної альтернативи. Оцінить ризики.
Ситуація № 3
Перелічить методи прийняття управлінських рішень та обґрунтуйте необхідність їх використання у Вашому підприємстві. Проранжуйте їх. Ситуація № 4
Побудуйте „дерево рішень” для торгiвельного підприємства та охрактеризуйте етапи його побудови.
Ситуація № 5
Ви керуєте невеликою групою фахівців.У яких випадках доцільно використовувати групове прийняття рішень, а у яких - індивідуальне? Обгрунтуйте вiдповiдь.
|