Розрахунок деформацій основи фундаменту мілкого закладання
Розрахункова схема системи споруда – фундамент – основа згідно СНіП 2.02.01-83 п.2.4. і п.2.40 повинна вибиратися з урахуванням найбільш суттєвих факторів, які визначають напружений стан і деформацію основи і конструкцій споруди. Для розрахунку деформацій основи застосовують схему основи в вигляді лінійно – деформуємого напівпростору з глибиною стислої товщини Нс і коли в її межах залягає шар ґрунту з модулем деформації Е1 Розподіл вертикальних напружень по глибині основи приймається відповідно схемі, наведеній на рис.5.1.
Рис.5.1. Схема розподілу вертикальних напружень в лінійно – деформуємому на півпросторі. DL- відмітка планіровки; NL-відмітка поверхні природного рельєфу; FL - відмітка підошви фундаменту; WL – рівень підземних вод; B.C. нижня межа стислої товщі; d і dn - глибина закладання фундаменту відповідно від рівня планіровки і поверхні природного рельєфу; b - ширина фундаменту; Pcp - середній тиск під підошвою фундаменту; P0 - додатковий тиск під підошвою фундаменту; σzq і σqo- вертикальне напруження від власної ваги грунту на глибині z– від підошви фундаменту і на рівні підошви; σzq і σqo – додаткове вертикальне напруження від зовнішнього навантаження на глибині z від підошви фундаменту і на рівні підошви; Нс - глибина стислої товщі. Вертикальні напруження по глибині основи розраховують в такій послідовності: - визначають напруження від власної ваги ґрунту на рівні підошви фундамену σzgo = ρ;∙dn, (5.1) де ρ; – щільність ґрунту, розташованого вище підошви фундаменту. - визначають додаткове напруження від зовнішнього навантаження на рівні підошви фундаменту σzрo=Ро=Рср - σzgo. (5.2)
- розбивають стислу товщу під фундаментом на елементарні шари грунту висотою hi=0,2b, або задаючи кроки відносної глибини ξ=0,4; 0,8; 1,2 і т.д. (див. СНиП 2.02.01-83 додаток 2 табл.1) - визначають напруження від власної ваги грунту на глибини z
де ρі, hi - відповідно щільність та висота елементарного і-го шару грунту.
- визначають додаткове напруження від зовнішнього навантаження на глибині z σzрі = αі σzро, (5.4)
де αi - коефіцієнт розсіювання напруги на межі кожного елементарного шару (див. СНиП 2.02.01-83, додаток 2, табл.1) По обчислених значеннях вертикальних напружень будують епюру розподілу їх у масиві ґрунту в вільному масштабі, відкладаючи ліворуч від осі z від поверхні природного рельєфу напруження від власної ваги ґрунту δzgi, а праворуч від осі z від рівня підошви фундаменту додаткові напруження від зовнішнього навантаження (див. рис 5.1) Нижня межа стислої товщі основи приймається на глибині z=Hc при виконанні умови σzp = 0,2σzg, (5.5) де σzp – додаткове вертикальне напруження на глибині z; σzg – вертикальне напруження від власної ваги ґрунту. Коли нижня межа стислої товщі знаходиться в шарі ґрунту з Е<5МПа або такий шар залягає нижче глибини z, тоді нижня межа визначається за умовою σzp = 0,1σzg, (5.6) Розрахунок осадки основи та споруди в межах стислої товщі виконується методом пошарового сумування за формулою
де Загальна вимога до деформації основи є виконання умови S де Sи - граничне значення спільної деформації основи та споруди (для промспоруд Sи Результати розрахунків доцільно представити у вигляді таблиці.
|