Вихідні дані та допоміжні розрахунки
Щоб перевірити гіпотезу про статистичну значущість коефіцієнтів рівняння регресії, виконуємо обчислення значень критерію tрозрах . за формулою (1.3), заздалегідь визначивши величину стандартної похибки коефіцієнтів рівняння регресії за формулою (1.4). (1,4) ; (1.3) ; .
Розрахункові значення коефіцієнтів і перевищують табличне, що дорівнює 2,45 при рівні значущості a = 0,05 та числі степенів свободи f = n – 2 = 6. Отже, коефіцієнти рівняння регресії b0 і b1 статистично значущі. Можна записати лінійне рівняння регресії:
у = 3,119+0,00826 Р, г/см3 . На рисунку 2 графічно зображено результати вимірювань густини пресовок (їх математичні сподівання) при різних тисках пресування і нанесено лінію регресії на Р відповідно до виконаних обчислень параметрів її рівняння. Визначаємо величину коефіцієнта парної кореляції за формулою (1.5). (1.5) . Оскільки коефіцієнт ryx близький до одиниці, можна, навіть не виконуючи перевірки його статистичної значущості, зробити висновок про наявність щільного лінійного кореляційного зв’язку параметрів і Р.
Рис. 2. Залежність густини пресовок від тиску пресування Р Для перевірки гіпотези про адекватність одержаного рівняння регресії експериментальним даним виконуємо обчислення величини критерію Фішера Fрозрах., використовуючи допоміжні дані, наведені в таблиці 3.
Таблиця 3 Дані допоміжних розрахунків для обчислення Fрозрах .
Обчислюємо величину F -критерію за формулою (1.6). (1.6) .
При a = 0,05; f1 = k + 1 =; f2 = n – k – 1 =;
5,41 Оскільки , робимо висновок, що рівняння регресії адекватне експериментальним даним і може бути математичною моделлю досліджуваної залежності густини пресовок з порошку міді від тиску пресування. Використовуючи цю модель, можна передбачити значення густини пресовок міді у разі зміни тиску пресування у досліджених межах, тобто від 100 до 700 МПа. Стандартна похибка передбачення значень густини пресовок за регресійною моделлю згідно з формулою (1.7) становитиме: (1.7) Г/см3.
Середня відносна похибка передбачення значень густини пресовок за регресійною моделлю згідно з формулою (1.8) становитиме:
(1.8)
.
Коефіцієнт детермінації згідно з формулою (1.9) становить:
(1.9)
dyx = 0,99 2 ×100, тобто 98%.
Можна зробити висновок, що спостережувані експериментально зміни густини пресовок на 98% були зумовлені відповідними змінами тиску пресування.
|