Студопедия — Діалектика як вчення про універсальні зв'язки, зміни і розвиток
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Діалектика як вчення про універсальні зв'язки, зміни і розвиток






Розходжень категорій і законів появляється на основі предмета відображення.
1.а) Категорія відбивають загальні зв'язки, відносини, властивості і сторони об'єктивної дійсності;
б) Закони відбивають тільки загальні зв'язки і відносини об'єктивної
дійсності, але не відбивають властивості і сторони.
Категорії і закони розрізняються за формою відображення.
а) Категорії є особливим видом уваги;
б) Закони діалектики, як і інші, являють собою особливий вид суджень.
Розглянемо три закони діалектики:
- Закон єдності і боротьба протилежностей,
- Закон взаємного переходу кількісних і якісних змін,
- Закон заперечення заперечення.
З цього не можна зробити висновок про те, що ніби то закони цим і обмежуються.
Законів ціла безліч, є і не вивчені. Але цим ми тут виділяємо основні.
Споконвіків увага розуму залучали як протиріччя характеризують діалектичну суть взаємодії елементів буття, світогляду і методології пізнання і дії. Суперечливість буття пізнається краще тоді, коли ми знаємо що таке протиріччя. Протиріччя являє собою визначений тип взаємодії різних і протилежних сторін, властивостей, тенденцій у складі тієї або іншої системи або між системами,процес зіткнення протилежних прагнень і сил.
Абсолютно тотожних речей не буває: вони різні усередині себе і між собою.
Діалектичними протилежностями називаються одночасно взаємні, що виключають і взаємно передбачаючі один одного сторони, тенденції того або іншого цілісного предмета, що змінюється, (явища, процеси).
Формула "Єдності і боротьби" протилежностей виражає напружену взаємодію "полярних" властивостей, викладів руху, розвитку.
"Рослина, тварина, кожна клітка в кожну мить у своєму житті тотожні з собою і тим не менш відрізняються від самих себе завдяки засвоєнню і виділенню речовин, завдяки знанню, утворенню і відмиранню кліток, завдяки процесові, що відбувається, циркуляції - словом, завдяки сумі безперервних молекулярних змін, які складають життя і загальні підсумки яких виступають навіч у виді життєвих фаз: ембріональне життя, юність, полова зрілість, процес розмноження, старість, смерть".
Використовуючи закон єдності і боротьби протилежностей загального взагалі і будь-який об'єкт зокрема можна розцінювати їх як з'єднання двох гіпотетичних начал чоловічого і жіночого. Чоловік і жінка аж ніяк не демонструють наявність сугубих протилежностей, навпроти, людина з будь-якої точки зору – анатомічної, психологічної, філософської рухливий результат двох начал.
Будь-яка орієнтація, прагнення визначає чоловіче в чоловіку, жіноче в жінці.
Рух ліворуч, праворуч, нагору, від центра до периферії - чоловіче.
Праворуч, уліво, униз, від периферії - жіноче.
Звідси мінімум два висновки:
1) будь-яке "ліворуч" уже має на увазі "праворуч";
2) будь-яке "нагору" має сенс, якщо відомо "низ".
Усі напрямки легітимні тоді, коли мається центр.
Протиріччя виражає внутрішнє джерело всякого розвитку, руху. Пізнання внутрішнього (сутнісного) і зовнішнього (формального) протиріччя відрізняє діалектику від метафізики. "Діалектика є вивчення протиріччя в самої сутностей предметів". "Діалектичне протиріччя є єдність взаємовиключних (взаємно один одного, що обумовлюють), тобто взаємодіючих протилежностей". "Єдність тотожності і розходження - така діалектична форма протиріччя".
Протиріччя характеризуються як взаємообумовлені і взаємодіючі сторони діалектичного протиріччя. Протиріччя, за словами Гегеля, "мають проти себе" не просто інше, а "своє інше". Діалектика протиріччя відбиває двоїсте відношення усередині цілого:
1. Єдність протилежностей.
2. Їхню боротьбу.
Типи (види) протиріч:
а) внутрішні і зовнішні. Внутрішні протиріччя - це протиріччя між елементами структури; а зовнішні - це протиріччя різних систем, явищ. Суспільство і природа, організм і середовище.
б) Основні і неосновні, головні і неголовні. Приклад: Взаємні перетворення нейтрона, протона, електрона, мезона в ядрі атома являють собою процес безперервного виникнення і дозволу протиріч, але це не приведе до зміни атом-полярність ядра, електронні оболонки залишаються!
У матеріалістичній діалектиці заперечення розглядається як необхідний момент розвитку, умова якісної зміни речей.
Заперечення означає перетворення одного предмета в іншій при одночасним переході першого на положення підлеглого і перетвореного елемента в складі другого, що називається зняттям.
Діалектичне заперечення містить у собі триєдиний процес:
1) деструкції (руйнування, подолання, відживання), колишнього;
2) кумуляції (нагромадження, підсумовування) - (часткового збереження, перешкоджання, трансляції);
3) конструкції (формування, створення нового).
Закон кількісних і якісних змін має категорії:
1. Це сукупність властивостей, що вказуються на те,що являє собою річ, чим вона є.
2. Це сукупність властивостей, що характеризують величину речі, її розміри.
1. Якість - така визначеність предмета (явища, процесу),що характеризує його як даний предмет, що володіє сукупністю властивих йому властивостей і приналежний до класу однотипного з ним предметів.
2. Кількість-характеристика по ступені розвитку або інтенсивності властивих їм властивостей, що виражається у величинах і числах.
Кожна окрема річ володіє нескінченою кількістю властивостей, єдність яких означає її якість.
Міра - діалектична єдність якості і кількості або такий інтервал кількісних змін, у межах якого зберігається якісна визначеність предмета.
Стрибок-перехід кількісних змін у якісні або перехід з одного кількісного стану в інше в результаті перетворення міри.
Властивість - сторона предмета, що обумовлює його розходження або подібність з іншими предметами, що проявляється у взаємодії з ним.
3. Категорії діалектики різноманітні, складні по своїй природі. Вони виражають:
1. Універсальні зв'язки буття. Одиничне і загальне. Явище і сутність.
У світі усе взаємопов’язано, цей взаємозв'язок має універсальний характер і пронизує все буття.
Форми взаємозв'язку можуть мати форму: зв'язку одиничного й загального; частини і цілого; індивідуального і вар’їруємого і т.д. Діалектика дозволяє пізнати складні істини, суперечливі універсальні зв'язки буття, використовуючи категорії.
Філософські поняття, що відбивають універсальні зв'язки буття, утворять групу категорій діалектики.
Ці категорії, як правило, парні, відбивають "полярні" сторони явищ, речей, процесів. У процесі пізнання категорій, що відбивають різноманіття зв'язків реального світу, можна виділити два категоріальних ряди:
а) перший категоріальний ряд виражає "пристрій" і "організованість" буття. До цього ряду можна віднести наступні парні категорії діалектики: "одиничне і загальне", "многе - єдине", "подібність-розходження", "якість-кількість", "просте-складне", "частина-ціле", "кінцеве-нескінченне", "форма-зміст" і т.д.
б) інший категоріальний ряд виражає універсальні зв'язки детермінації. До них відносяться: "явище-сутність", "причина-наслідок", "випадковість-необхідність", "можливість-дійсність" і т. ін. Перший ряд категорій можна назвати "горизонтальним", а другий" - "вертикальним".







Дата добавления: 2015-08-12; просмотров: 1486. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Дизартрии у детей Выделение клинических форм дизартрии у детей является в большой степени условным, так как у них крайне редко бывают локальные поражения мозга, с которыми связаны четко определенные синдромы двигательных нарушений...

Педагогическая структура процесса социализации Характеризуя социализацию как педагогический процессе, следует рассмотреть ее основные компоненты: цель, содержание, средства, функции субъекта и объекта...

Типовые ситуационные задачи. Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической   Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической нагрузке. Из медицинской книжки установлено, что он страдает врожденным пороком сердца....

Тема 5. Организационная структура управления гостиницей 1. Виды организационно – управленческих структур. 2. Организационно – управленческая структура современного ТГК...

Методы прогнозирования национальной экономики, их особенности, классификация В настоящее время по оценке специалистов насчитывается свыше 150 различных методов прогнозирования, но на практике, в качестве основных используется около 20 методов...

Методы анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия   Содержанием анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия является глубокое и всестороннее изучение экономической информации о функционировании анализируемого субъекта хозяйствования с целью принятия оптимальных управленческих...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия