АНАЛІЗ ВОДИ
Хімічний склад природних вод є надзвичайно різноманітний. Це весь комплекс розчинених у воді газів, іонів, колоїдів мінерального та органічного походження. Хімічний склад води з деякою умовністю можна поділити на 7 груп: 1. макрокомпоненти (катіони - Ca2+, Mg2+,Na+,K+; аніони - Cl-, SO42-, HCO3-, CO32-); 2. другорядні компоненти (NO3-, NO2-, NH4+); 3. мікрокомпонети (Fe, Al, Cu, Cr, Mn, Mo, F, Ni); 4. розчинені у воді гази (О2, СО2, Н2S); 5. органічні речовини; 6. радіоактивні компоненти; 7. колоїди та механічні суміші.
Під загальною мінералізацією розуміють сумарну масу всіх розчинених речовин в 1л води.
Твердість води за хімічним складом буває карбонатною і не карбонатною. Карбонатна твердість – твердість води, обумовлена наявністю в ній гідрокарбонатів кальцію і магнію, а не карбонатна – утворюється хлоридами та сульфатами кальцію і магнію. Карбонатну твердість ще називають тимчасовою, оскільки вона зникає при кип’ятінні, не карбонатну – постійною. Сума тимчасової і постійної дають загальну твердість.
Тверда вода непридатна майже для всіх галузей виробництва. Так, наприклад, тверду воду не можна вживати для прання білизни, миття шерсті і фарбування тканин тому, що в ній мило втрачає свою мийну здатність. Це пояснюється тим, що розчинний у воді стеарат натрію С17Н35COONa, який становить головну складову частину мила, переходить у нерозчинний стеарат кальцію (або магнію), утворюючи так зване кальцієве (або магнієве) мило. При цьому мильна піна утворюється тільки після повного осадження іонів кальцію і магнію, на що непродуктивно витрачається багато мила. Крім того, утворюваний осад кальцієвого і магнієвого мила осідає на волокнах тканин і забруднює їх.
Карбонатну твердість можна усунути шляхом нагрівання води до кипіння. При цьому кислі карбонати розкладаються з утворенням нормальних карбонатів кальцію і магнію, які випадають в осад: Са(НСО3)2 = СаСО3 ↓ + Н2О + СО2 ↑ Mg(НСО3)2 = MgСО3 ↓ + Н2О + СО2 ↑
Також дієвим та економічно вигідним є використання іонітів (іоннообмінних смол), за допомогою яких відбувається заміщення металу солей твердості на натрій.
|