Розрахунок поліклинових пасів.
Розрахунок забезпечує міцність паса і сталість зчеплення його із шківом. Розрахункова сила, яка передається одним ребром паса в реальних умовах де , Параметри поліклинових пасів
Необхідна кількість клинів Початкова сила натягу паса де - погонна маса одного клина, кг/м.
2.4.11. Сили, які діють на вали в пасовій передачі. Силі, які виникають в пасовій передачі під час роботи її використовуються в розрахунках валів, опор і шківів. Приймається, що матеріал пасів відповідає за своїми властивостями закону Гука: після прикладання корисного навантаження сума сил натягу віток залишається постійною. Дія відцентрових сил у спрощеному розрахунку не враховується, так як вони врівноважуються в пасі і викликають лише зменшення навантаження на вали. Якщо вітки паса паралельні(передаточне відношення близьке або рівне одиниці), сила яка діє на вали дорівнює подвійному початковому натягу паса де - початкове напруження в пасі, МПа; - площа поперечного перерізу паса, мм2. Якщо вітки паса не паралельні (передаточне відношення не рівне одиниці) силу, яка діє на вал визначають із трикутника сил, рис. 7.
Рис. 7. Точність наближення підвищується по мірі зменшення u до одиниці. В передачах без регулювання натягу його встановлюють із запасом і він зберігається до видовження паса. В зв’язку з цим при визначенні максимальних сил,діючих на вали рекомендується розрахунковий початковий натяг і напруження збільшувати в 1,5 рази. Втрати потужності в пасових передачах відбуваються внаслідок: • ковзання паса по шківах; • внутрішнього тертя в пасі; • опору повітря руху паса і шківів. При середніх умовах роботи розрахункові значення к.к.д.: η = 0,96 – плоско пасових передач; η = 0,95 – клинопасових передач.
2.4.12. Послідовність проектного розрахунку плоскопасових передач. 1. Вибирається тип паса. 2. Визначаються діаметри, м, шківів: де - потужність передачі, кВт; - частота обертання ведучого шківа, м. Затим перевіряють швидкість паса, та при необхідності коригують діаметр шківа . Для швидкохідних і потужних передач доцільно задаватись оптимальною швидкістю паса і по ній визначати діаметри шківів. Для вбудованих передач з метою одержання мінімальних габаритів задаються мінімальною товщиною паса та вибирають у відповідності з мінімально допустимим співвідношенням . 3. Визначають міжцентрову відстань а відповідно до конструкції машини; перевіряють кут обхвату меншого шківа пасом. 4. Визначають необхідні площу перерізу та його ширину по тяговій здатності: розрахунок ведуть шляхом послідовних наближень, початково задаючись мінімальним співвідношенням , або близьким до нього. 5. Перевіряють відповідність потрібного для передачі паса стандартам та раціональність вибраного варіанту по масогабаритних показниках. 6. Визначають сили, які діють на вали.
|