Аналіз фінансової стійкості підприємства
Однією з основних характеристик фінансового стану підприємства є його фінансова стійкість, економічним змістом якої є гарантована платоспроможність, забезпеченість активів стійкими джерелами їх формування, незалежність від випадковостей ринкової кон’юнктури і поведінки партнерів. Для оцінки фінансової стійкості підприємства вітчизняною і світовою практикою розроблена система показників:
який характеризує ступінь незалежності підприємства від зовнішніх запозичень. Якщо > 0,5, всі зобов’язання підприємства можуть бути покриті його власним капіталом. 2. Коефіцієнт фінансової залежності - є оберненим до коефіцієнта автономії. Він показує, яка сума майна (активів) припадає на 1 грн. власного капіталу підприємства Зростання показника в динаміці свідчить про збільшення частки позикових коштів у фінансуванні підприємства і зростанні його фінансової залежності. Оптимальне значення < 2,0. 3. Коефіцієнт маневреності власних коштів (власного капіталу) - характеризує спроможність підприємства підтримувати рівень власних оборотних коштів і поповнювати оборотні кошти за рахунок власних джерел. Він показує, яка частка власного капіталу перебуває в обороті.
Оптимальне його значення в межах 0,4-0,6.
4. Коефіцієнт забезпеченості оборотних коштів власними оборотними коштами - характеризує наявність у підприємства власних оборотних коштів необхідних для забезпечення його фінансової стійкості. Він показує яка частка оборотних активів підприємства фінансується за рахунок власних оборотних коштів. Вважається, що для забезпечення фінансової стійкості підприємств значення цього показника не може бути менше за 0,1. 5. Коефіцієнт співвідношення зобов’язань власного капіталу (коефіцієнт фінансування, коефіцієнт фінансового ризику) - показує обсяг зобов’язань, що припадає на 1 грн. власних коштів і характеризує рівень залежності підприємства від залучених джерел фінансування.
Рекомендований рівень коефіцієнт менший 0,7-1,0. Цей показник є найзагальнішою оцінкою фінансової стійкості підприємства. Його зростання свідчить про посилення залежності підприємства від залученого (позикового) капіталу і зниження його фінансової стійкості. 6. Коефіцієнт співвідношення реальних активів і вартості майна - показує скільки грн. реальних активів припадає на 1 грн. майна. Цей коефіцієнт характеризує потенційні можливості активів підприємства. Вважається, що оптимальне значення не може бути менше 0,5.
Оптимальне значення цього показника – 0,5 ¸ 0,8. Якщо показник має значення менше 0,5, то це свідчить про те, що підприємство має власний капітал в основному для формування оборотних коштів, що оцінюється, як правило, негативно. В табл. 7.8 наведені розрахунки і аналіз коефіцієнтів фінансової стійкості.
Таблиця 7.8
|