Тема: УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XIX СТ.
Питання для самостійної роботи: 1. Буржуазні реформи 1860–1870 рр. та розвиток капіталістичних відносин в Україні в др. пол. XIX ст. Індустріалізація, урбанізація. 2. Культурно-просвітницький етап національного руху. 3. Суспільно-політичні рухи в українських землях в др. пол. XIX ст.
Методичні рекомендації: Розглядаючи перше питання, зверніть увагу на особливості розвитку капіталізму в українських землях, його регіональну специфіку. Студенти повинні розуміти зміст та сутність буржуазних реформ 1860–1870-х років, визначати причини та результати їх впровадження в українських землях під владою Російської та Австро-У горської імперій. Проаналізуйте ті суспільно-політичні зміни, що змусили царизм здійснити буржуазні реформи. На основі аналізу процесу капіталізації суспільних та господарських відносин розкрити особливості формування модерної української нації в другій половині XIX – на початку XX ст., визначити його чинники, показати зв'язок між процесами національного відродження в Наддніпрянщині і підавстрійській Україні. Необхідно зазначити, що в XIX ст. в Європі формується нова система цінностей, в основі якої – етнічна належність. Тому саме в цей період починає формуватися національна самосвідомість. Готуючи відповідь на друге питання, необхідно з'ясувати сутність та ознаки українського національного відродження кінця XVIII – початку XX ст., визначити його етапи, охарактеризувати їх. Зверніть увагу на хронологічні та змістовні відмінності процесів національного відродження в українських землях у складі Австро-У горської та Російської імперій, визначте їх специфіку. Потрібно розкрити, що укращеьке національне відродження XIX – початку XX ст. було складовою частиною загальноєвропейського національно-визвольного руху XIX ст. У третьому питанні розкрийте, що основними формами національного відродження в Україні у другій половині XIX ст. були суспільно-політичні рухи. Необхідно з'ясувати ідеологічні та організаційні засади, методи діяльності учасників суспільно-політичних рухів в українських землях у Наддніпрянській Україні та в українських землях у складі Австро-Угорщини.
Теми для рефератів: 1. Україна в умовах російських реформ др. пол. XIX ст. 2. Український національний рух у Російській імперії в др. пол. XIX ст. Валуєвський та Ємський укази. 3. Суспільно-політична діяльність М.П. Драгоманова 4. Революція 1848–1849 рр. та активізація національного руху.
Література: 1. Алєєксєєв Ю.М., Вертегел А.Г., Даниленко В.М. Історія України. – К., 2004. 2. Багатопартійна Українська держава на початку XX ст.: Програмні документи перших українських політичних партій. – К., 1992. 3. Донцов Д. Дух нашої давнини. – Дрогобич, 1991. 4. Зайцев П. Життя Тараса Шевченко. – К., 1994. 5. Грицак Я. Нарис історії України. Формування модерної української нації XIX–XX століття. – К, 1996. 6. Гунчак Т. Україна: Перша половина XX ст. Нариси політичної історії. – К., 1993. 7. Касьянов Г. Українська інтелігенція на рубежі XIX–XX століть. Соціально-політичний портрет. – К., 1993. 8. Кондратюк К. Нариси історії українського національно-визвольного руху XIX століття. – Тернопіль, 1993. 9. Кирило-Мефодіївське товариство: В 3 т. – К., 1990. 10. Присяжнюк Ю.П., Горенко Л.М. Ринкова еволюція аграрних відносин в Україні (друга половина XIX ст. – 1905 р.) // Укр. іст. журнал. – 2000. – №5. 11. Рибалка І.К. Історія України: Дорадянський період. – К., 1991. 12. Сарбей В.Т. Історія України XIX – поч. XX ст. – К., 1994. 13. Шевченко Т.І. Українська національна культура. – Львів., 1990 14. Шандра В.С. Малоросійське генерал-губернаторство в період урядування. 15. Рєпіна М.Г. (1816–1834 рр.) // Укр. іст. журнал. – 2000. 16. Шпорлюк Я. Українське національне відродження в контексті європейської історії кінця XVIII – початку XIX століть. // Слово – 1991. – №.3–4.
|