Семінарське заняття – 2 год.
Витяг з навчально-методичного комплексу з фінансового права, затвердженого на засіданні кафедри господарсько-правових дисциплін ННІПП НАВС 27 серпня 2013 р. (Протокол №14) Навчально-методичні рекомендації студентам ННІПП для підготовки до семінарських та практичних занять, а також завдання для самостійної роботи з фінансового права (особлива частина, розділ 2) Для студентів 3-го курсу напряму підготовки «Право» ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ Тема 11: Правові основи банківської діяльності. Семінарське заняття – 2 год. 1. Поняття і структура банківської системи України, характеристика її елементів. 2. Банки, як провідна ланка банківської системи: порядок створення, реєстрації, ліцензування діяльності, реорганізації та ліквідації. 3. Національний банк України: функції, повноваження і роль в процесі регулювання і нагляду за банківською діяльністю. Теми рефератів та доповідей: 1. Органи управління банку та їх повноваження. 2. Правове регулювання відносин банку з клієнтами. Порядок розкриття інформації, що містить банківську таємницю. 3. Порядок створення, основні функції та структура Національного банку України. 4. Характеристика сумнівних і значних операцій. Відповідальність банків за порушення вимог законодавства. Перелік ключових термінів та понять теми: Банк, банк з іноземним капіталом, банківська діяльність, банківська ліцензія, банківська система, банківська таємниця, банківське регулювання, банківський нагляд, банківські операції, істотна участь у банку, Національний банк України, організаційно-правова форма банку, норматив адекватності капіталу банку, статутний капітал банку, фінансовий моніторинг.
Завдання для самостійної роботи: 1. Опрацюйте наступні нормативно-правові акти та у разі необхідності коротко законспектуйте в робочих зошитах їх зміст: · Закон України “Про Національний банк України” від 20 травня 1999 року. · Закон України “Про банки і банківську діяльність” від 07 грудня 2000 року.
2. Хмельницька міська адміністрація з метою створення сприятливих умов розвитку підприємництва зобов'язала АКБ «Х» надавати кредити ряду категорій підприємців виходячи із знижених ставок. Рада директорів банку відмовилася виконати вказівки адміністрації. Через 10 днів в АКБ «Х» була відключена електроенергія. Які порушення законодавства і ким були допущені? У якій послідовності повинна бути відновлена законність в даній ситуації? Як будуються відносини між кредитними організаціями і органами влади?
3. Розкрійте повноваження Національного банку України в регулюванні грошового обігуобігу. Вкажіть нормативні правові акти, в яких закріплені дані повноваження. 4.Завдання: Проаналізуйте та викладіть у письмовій формі, які зміни на ринку фінансових послуг, зокрема у банківській системі, спостерігаються в Україні в умовах наростання кризових явищ, підвищеної нестабільності, невизначеності на світових фінансових ринках та зниження доступу до фінансових ресурсів? Які наслідки, шляхи подолання та можливі упереджувальні заходи на майбутнє? 5.Задача: Діяльність акціонерного банку "ВУМ" протягом тривалого часу не відповідала вимогам чинного законодавства України і нормативно-правовим актам Національного банку України, внаслідок чого банк втратив активи, власні кошти та став неплатоспроможним.
Завдання до задачі: 1. Дайте юридичну оцінку ситуації. 2. Яке рішення і яким органом буде прийняте? 3. Які заходи будуть здійснені на виконання прийнятого рішення?
|