ОПЕРНИЙ
1. Похідна основа оперн -. 2. Оперний – «пов’язаний з оперою». 3. Твірне слово – опера. Утворюємо словотвірну пару оперний ←опера. 4. Порівнявши похідне і твірне слово, знаходимо спільну частину – твірну основу опер-. 5. Похідне слово утворене за допомогою форманта - н-. 6. Спосіб словотвору – морфологічний, суфіксальний.
ПИСЬМОВЕ ОФОРМЛЕННЯ СЛОВОТВІРНОГО АНАЛІЗУ
^ ОПЕР НИЙ ← ОПЕР А – морфологічний, суфіксальний. ———–
Якщо слово утворено неморфологічним способом, то словотвірний аналіз робиться по-іншому.
МОЛОДА (ім.) ← МОЛОДА (прикм.) – морфолого-синтаксичний, субстантивація.
ВИЩЕСКАЗАНИЙ ← СКАЗАНИЙ + ВИЩЕ – лексико-синтаксичний.
СУПУТНИК («апарат, запущений на орбіту планети») ← СУПУТНИК («людина, що йде поруч») – лексико-семантичний. ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Чому словотвір слід вважати окремим розділом мовознавства? Що є предметом його вивчення? 2. Яке слово називається мотивуючим, яке – мотивованим? 3. Що таке твірна основа? 4. Що таке словотворчий формант? 5. Як визначити твірну основу і словотворчий формант? 6. Що називається словотвірним значенням? 7. Дайте визначення термінів «словотвірний ланцюжок» та «словотвірне гніздо». Наведіть приклади. 8. Що називається способом словотвору? 9. Які способи словотвору сучасної української мови ви знаєте? 10. Схарактеризуйте морфологічний спосіб словотвору та його різновиди. 11. Чим різняться словоскладання та осново складання? 12. Які види абревіації існують в українській мові? 13. Які способи словотвору належать до неморфологічних? Чому вони так називаються? 14. Схарактеризуйте морфолого-синтаксичний спосіб словотвору і його різновиди. 15. Який спосіб словотвору називають лексико-семантичним? Який – лексико- синтаксичним? Наведіть приклади. 16. Яка послідовність словотвірного аналізу? Чим він відрізняється від морфемного?
Практичне заняття № 14
Тема: ЗАЛІКОВА РОБОТА
ЗАВДАННЯ
1. Повторити теоретичний матеріал вивчених модулів. 2. Повторити порядок фонетичного, морфемного і словотвірного аналізів. Питання до залікової роботи див. у «Контролі з курсу»
|