Висновки. Життєздатність підприємства чи організацій в економіці в значній мірі залежить від наявного рівня їх економічної безпеки та здатності реагувати на
Життєздатність підприємства чи організацій в економіці в значній мірі залежить від наявного рівня їх економічної безпеки та здатності реагувати на непередбачувані обставини, що можуть привести компанію до банкрутства. Враховуючи ту обставину, що одним із головних факторів виникнення фінансової кризи та неефективності заходів щодо оздоровлення багатьох вітчизняних підприємств є низький рівень менеджменту і фінансового менеджменту зокрема, елементи системи антикризового управління доцільно запроваджувати як на підприємствах, які є порівняно благополучними і функціонують успішно, так і на тих, які опинилися у фінансовій кризі. У першому випадку, основне завдання системи полягає в недопущенні фінансової кризи, а в другому - подолання фінансової кризи. Одним із таких методів подолання фінансової кризи і недопущення банкрутства є система раннього реагування та попередження. Система раннього попередження та реагування — це особлива інформаційна система, яка сигналізує керівництву про потенційні ризики, які можуть насуватися на підприємство як із зовнішнього, так і з внутрішнього середовища. На базі системи раннього попередження та реагування будується система управління ризиками, яка включає в себе такі блоки завдань: ідентифікація ризиків; оцінка ризиків; нейтралізація ризиків. Одним із найважливіших інструментів системи раннього попередження та прогнозування банкрутства підприємств є дискримінантний аналіз. Зміст дискримінантного аналізу полягає в тому, що за допомогою математично-статистичних методів будується функція та розраховується інтегральний показник, на підставі якого можна з достатньою ймовірністю передбачити банкрутство суб'єкта господарювання. Дискримінантний аналіз базується на емпіричному дослідженні фінансових показників великої кількості підприємств, одні з яких збанкрутіли, а інші — успішно продовжують свою діяльність. При цьому добирається ряд показників (коефіцієнтів), для кожного з яких визначається питома вага в так званій «дискримінантній функції». Як і граничне значення вибраних показників, вагомість може коригуватися. Вона залежить від галузі, до якої належить підприємство, загальної економічної та політичної ситуації в країні, рівня інфляції та інших факторів. Залежно від величини інтегрального показника робиться висновок про належність об'єкта аналізу до групи підприємств-банкрутів, чи до групи таких, що успішно функціонують. Отже, система раннього реагування та попередження є дуже важливою частиною антикризового управління підприємства, тому фінансовим менеджерам необхідно приділяти достатньо уваги для удосконалення та застосовування цієї системи на своїх підприємствах.
Список використаної літератури: 1. Брігхем Є.Ф. Основи фінансового менеджменту: Пер. з англ. — К.: КП "ВАЗАКО": Вид-во "Молодь", 2007. — 998 с. 2. Вітплінський В.В., Верченко ПЛ. Аналіз, моделювання та управління економічним ризиком. — К.: HAH України, 2000. — 292 c. 3. Моделювання економічної безпеки: держава, регіон, підприємство /[Геєць В.М., Клебанова Т.С., Черняк О.І. та ін.]; за ред. В.М. Гейця. –Харків: ВД «ІНЖЕК», 2006.- 240с. 4. Критик А.Б., Хайкин ММ. Основы финансовой деятельности предприятия. — СПб.: Бизнес-прес, 2009. — 446 с. 5. Мочерний СВ., Устенко O.A., Чеботар СІ. Основи підприємницької діяльності. — К.: Академія, 2001. — 280 с. 6. Науменко В.Ї., Панасюк ВЛ. Впровадження методів прогнозування і планування в умовах ринкової економіки. — К.: Глобус, 2007. — 198с. 7. Нікбахт Е., Гропеллі А. Фінанси. — К.: Основи, 2003. — 383 с. 8. Фінанси підприємств: Підручник / Керівник авт. кол. і наук. ред. проф. A.M. Поддєрьогін. — К.: КНЕУ, 2000. — 460 с. 434 9. Финансовое планирование и контроль / М.А. Поукок (ред.), А.Г. Пивовар (пер.), А.Х. Тейлор (ред.). — 2-е изд. — М.: ИНФРА-М, 2006. — 479 с.
|